Megjelent az ingyenes meddőségi kezelésekről szóló rendelet
További Belföld cikkek
- Itt a minisztérium bejelentése, gyökeres változás jön az egészségügyben
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Az utolsó pillanatban, a február elsejei határidő előtt két nappal megjelentek a Magyar Közlönyben az ingyenessé váló meddőségi kezelésekre vonatkozó rendeletek. Péntek késő délután aztán a meddőségi gyógyszerek támogatásál szóló rendeletek is megjelentek. A Nemzeti Humán Reprodukciós Program végrehajtásáról szóló kormányhatározat a kezelések támogatására 4,39 milliárd forintot, a gyógyszerekre 1,59 milliárd forintot irányoz elő.
A Magyar Közlöny január 30-i számában péntek délelőtt jelent meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának rendelete egyes egészségbiztosítási tárgyú rendeletek módosításáról. Ezek a módosítások teszik lehetővé, hogy a nemrég állami tulajdonba vett meddőségi központok, és a meddőségi kezeléseket végző kórházak, egyetemi klinikák a hozzájuk forduló párok számára korlátozás nélkül teljesen ingyenesen végezzék a vizsgálatokat, a szűrést, a beültetést.
Orbán Viktor a január 9-i Kormányinfón jelentette be, hogy a népességfogyás megállítása érdekében ingyenessé teszik a meddőségi kezeléseket. A kormány decemberben hat privát meddőségi klinikát vásárolt meg. A miniszterelnök bejelentése szerint eltörlik az eddigi teljesítménykorlátozást (TVK), így a megvásárolt intézetek és bizonyos állami kórházak volumenkorlát nélkül számolhatják el a beültetéseket. Miután bőven voltak kihasználatlan kapacitások, az intézetek a korábbinál jóval több ilyen kezelést tudnak majd elvégezni, és a remények szerint nem lesznek várólisták.
A most megjelent rendelet szerint a következő intézetek végezhetnek ingyenes és korlátozás nélküli meddőségi kezeléseket:
- Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórház
- Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak
- Debreceni Egyetem Klinikai Központ
- Pécsi Tudományegyetem
- Semmelweis Egyetem
- Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ
- Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.
- Sterilitás Egészségügyi Ellátó Kft., Budapest
- Pannon Reprodukciós Intézet és Szolgáltató Kft., Tapolca
- Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft., Budapest
Információink szerint ugyanakkor problémát okozhat, hogy az állami tulajdonba vett meddőségi klinikák többségének egyelőre nincs szerződése az egészségbiztosítóval (NEAK) a meddőség kezeléséhez szükséges összes vizsgálat elvégzésére. Ilyen finanszírozási megállapodásuk egyelőre csak a lombikprogramra, azaz a petesejtek lombikban való megtermékenyítésére és beültetésére van.
Péntek délelőtt a meddőség kezeléséhez használt gyógyszerek ingyenességéről szóló módosított jogszabályokat még várták a meddőségi klinikák, így bizonytalanság uralkodott, hogy mit tudnak majd mondani a február 1. után a hozzájuk forduló pácienseknek. A meddőség kezelésére használt gyógyszerek most is 90 százalékos állami támogatást élveznek, de így is100 ezer forintba kerülhetnek. A teljes támogatás révén a gyermeket vállaló nők ezekhez is teljesen ingyen juthatnak hozzá.
Korábban zavart okozott, hogy Novák Katalin Emmi-államtitkár és Kásler Miklós is azt mondta karácsony előtt, hogy már január elsejétől ingyenessé válnak a meddőségkezelésben használt, jelenleg is finanszírozott gyógyszerek. Ezután az Emmi azt közölte, csak június elsejétől várható az ingyenesség, mire Orbán Viktor elrendelte, hogy már február elsejétől legyenek ingyenesek a kezelések és a gyógyszerek.
Péntek késő délután végül megjelentek olyan rendeletek is, amelyek a meddőségi gyógyszerek társadalombiztosítási támogatásáról rendelkeznek. A Nemzeti Humán Reprodukciós Program végrehajtásáról szóló kormányhatározat a kezelések támogatására 4,39 milliárd forintot, a gyógyszerekre pedig 1,59 milliárd forintot irányoz elő.
Egy forrásunk arra hívta fel az Index figyelmét, hogy ha minden rendelet megjelenik, a kijelölt meddőségi klinikákhoz forduló párok valóban teljes ingyenességet élvezhetnek a folyamat elejétől a legvégéig. Többé nem lenne szükség arra, hogy a vizsgálatok egy részét állami kórházban, a másik részét az orvos magánrendelőjében vagy magánklinikán, sok pénzért végeztessék el, de ennek egyelőre még nincsenek meg a feltételei.