Így indult újra az élet a védetteknek
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Orbán Viktor miniszterelnök tegnap este Facebookon bejelentette, hogy Magyarországon elérte a négymilliót a legalább az első vakcinával beoltottak száma. Ezzel szombaton kezdetét vette az enyhítések következő szakasza, a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára megnyíltak
- a 2020 novemberében bezárt szabadidős létesítmények, ezek közé tartoznak például a fürdők, az állatkertek, a vadasparkok, a múzeumok, a színházak, a mozik és a könyvtárak is.
- Kinyitottak a szállodák, az éttermek belső részeivel együtt.
- Az edzőtermeket, uszodákat, jégpályákat az igazolt sportolók mellett már a védettek is használhatják.
A vendéglátóhelyek és az üzletek este 11 óráig lehetnek nyitva, a kijárási tilalom kezdete éjfélre módosult. A védett szülők és családtagok a gyermekeket is magukkal vihetik, nekik a sport- és kulturális rendezvények is látogathatóvá váltak.
Az Index stábja a nyitás napjának reggelét az állatkertnél kezdte, ahol ha tömegek nem is voltak délelőtt, de jelentős számban gyűltek össze a zömében kisebb-nagyobb gyerekekkel érkezők. A napsütéses, kifejezetten meleg május elseje ideális körülményeket biztosított egy állatkerti sétához.
A sorban állókkal beszélgetve több történetet ismerhettünk meg, valaki a barátnőjével május elsején hagyományosan egy állatkertet vesz célba, más az elmúlt napokban többször is a környéken sétált, várva a nyitást. Az egyik legnagyobb sztár a néhány napja született kiselefánt, de a nagymacskákat is a kedvencek közé sorolták.
A Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője, Hanga Zoltán megerősítette az Indexnek, hogy valószínűleg a kiselefánt lesz a következő napokban a legnépszerűbb, és azt is elárulta, hogy jövő héten szavazást hirdethetnek a névadásra.
A szóvivő arról is beszélt lapunknak, hogy a közönség hiánya az állatkert esetében csak bizonyos területeken hozott változást.
Az állatokról való gondoskodás ugyanúgy, ugyanolyan magas színvonalon történt, mint korábban. Leginkább az változott, hogy most más módon próbáltuk elérni a közönséget, online igyekeztük átadni az állatkerti élményt sok kisfilmmel és képes beszámolóval.
Azt nehéz megjósolni, hogy a nyitás első napján mekkora forgalom lehet, az időjárás kedvező, de a belépéshez védettségi igazolvány kell.
A Széchenyi Gyógyfürdőnél szombat délelőtt nem találkoztunk sorban állással, viszont folyamatosan jöttek a vendégek. Volt olyan, aki oltási igazolással próbálkozott, de kizárólag a védettségi igazolvány birtokában lehet belépni a fürdők területére.
Valaki arra számított, hogy nagyon sokan lesznek, más arra, hogy inkább kevesen. Valahol a kettő között vagyunk eddig. Többen vannak, mint a tavalyi zárást követő nyitáskor, de akkor csak a kültéri medencéket lehetett használni
– mondta az Indexnek Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei vezérigazgatója, aki arra számít, hogy lassan emelkedhet a forgalom, és talán elérik a tavaly nyári számokat. A turisták is komolyan hozzájárulnak a fővárosi fürdők forgalmához, de rájuk egyelőre várni kell.
A belépésnél a védettségi igazolvány ellenőrzése mellett testhőmérsékletet is mérnek, valamint papucs nélkül nem lehet használni a fürdőt, figyelnek a távolságtartásra, és rendszeresen fertőtlenítenek.
Szűts Ildikó kifejtette, hogy normál esetben 2-3 hét kell egy fürdő újraindulásához, de most közel fél évig zárva voltak, és ilyenkor több műszaki probléma jöhet elő, példaként említve a Palatinust, ahol épp tegnap történt a hetedik csőtörés, ezért csak a pünkösdi indulásban bíznak.
Bár a múzeumok is nyithattak, a Hősök terén zárva találtuk a Szépművészetit és a Műcsarnokot a cirkusszal egyetemben. A vendéglátóhelyeken pedig az egy héttel ezelőttihez hasonló helyzettel szembesültünk: a tavaszi 24 fokban a belső részek üresek voltak, ellentétben a tömött teraszokkal.
(Borítókép: A Fővárosi Állat- és Növénykert az újranyitás napján, 2021. május 1-jén. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)