Operatív törzs: lehet keverni a vakcinákat
További Belföld cikkek
Müller Cecília azzal kezdte a sajtótájékoztatót, hogy közel 5 millió 280 ezer fő megkapta meg eddig az oltás első adagját, 4 millió 26 ezer fő pedig a második oltást is megkapta már.
5 millió 294 ezren regisztráltak eddig a vakcinára – ismertette. „Aki idáig nem oltotta be magát, az is pótolni tudja még ezt” – tette hozzá.
Müller Cecília azt kérte, hogy folytassák a regisztrációt az emberek, hogy ősszel se térhessen vissza a járvány. Málta után az Európai Unión belül a második legjobban átoltott ország vagyunk – mondta.
Az országos tiszti főorvos arról is beszélt, hogy ha szükségessé válik majd a harmadik oltás, ahhoz is lesz elég oltóanyag, mivel továbbra is érkeznek a szállítmányok. A héten 370 ezer Pfizer-vakcina jön kedden és szerdán. Csütörtökön 36 ezer Janssen, pénteken pedig 64,8 ezer Moderna vakcina érkezik – közölte.
Müller Cecília továbbá azt kérte, hogy mindazoknak, akik technikai okokból kifolyólag nem jutottak még el a regisztrációhoz, időpontfoglaláshoz, de szeretnék felvenni az oltást, a hozzátartozóik segítsék őket ebben.
Engedélyezik a vakcinakeverést
Az országos tiszti főorvos a sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy a szakmai kollégiumok javaslatára engedélyezik a vakcinák „keverését”. Vagyis azt, hogy
AZT A PÁCIENST, AKINÉL AZ ELSŐ OLTÁS UTÁN REAKCIÓ LÉP FEL, A KEZELŐORVOSA JAVASLATÁRA MÁSIK OLTÓANYAGGAL OLTSÁK BE MÁSODIK ALKALOMMAL.
„Hangsúlyozom, kizárólag orvosi javaslatra történhet, amennyiben a háziorvos, kezelőorvos ezt javasolta” – emelte ki Müller Cecília.
Elmondta azt is, hogy az oltópontok közül most már mindig annyit fognak csak működtetni, amennyire szükség lesz.
Megtapasztalhattuk, hogy biztonságosak a vakcinák
Hozzátette: magunk is megtapasztalhattuk, hogy a vakcinák biztonságosak, épp ezért érdemes megpróbálni minél több embert meggyőzni arról, hogy vegyék fel az oltást – mondta Müller Cecília.
Emlékeztetett arra is, hogy a koronavírus örökítőanyagának szennyvizekben mért koncentrációja továbbra is csökken, de még nem értük el a tavaly nyári adatot. Egyedül Szombathelyen és Miskolcon észleltek nagyon enyhe növekedést – mondta.
A munkaképes korúak fertőződnek meg
Az elmúlt hetekhez hasonlóan még mindig elsősorban az aktív, munkaképes korosztály tagjai közül kerülnek ki legfőképp az új fertőzöttek – közölte a tiszti főorvos.
A 40–49 évesek vannak többségben az új fertőzöttek közt. Területileg a fővárosban, Pest megyében és Borsod-Abaúj-Zemplénben van a legtöbb fertőzött. Komárom, illetve Somogy megyében a legalacsonyabb a fertőzöttség – ismertette Müller Cecília.
Köszönöm mindenkinek, akik megértették az üzenetünket, felvették a védőoltást, és most nyugodtan várhatják a nyarat, élvezhetik a szabadságot
– fűzte hozzá.
A vírusvariánsokról elmondta, hogy időről időre újabb tanulmányok jelennek meg róluk. Emlékeztetett arra, hogy WHO új nevezéktant is bevezetett a legsúlyosabb variánsokra nemrég.
Bármelyik oltóanyagnál szükség lehet a harmadik oltásra
Az RTL megkérdezte az operatív törzstől, hogy változtatnak-e az oltási protokollon úgy, hogy az igazolt fertőzöttek csak egy oltást kapjanak. Müller Cecília válaszában elmondta: tudjuk, hogy a védőoltás sokkal erőteljesebb immunválaszt választ ki, mint a szervezet reakciója a fertőzésből való kigyógyulás után.
Ezért annak érdekében, hogy erőteljesebb és hosszabban tartó legyen a védelem, mindenki meg fogja kapni az összes oltást – válaszolta.
Az RTL-től egy másik kérdést is beolvastak a sajtótájékoztatón, nevezetesen, hogy biztosan kelleni fog-e a harmadik védőoltás a következő hónapokban. Az országos tiszti főorvos elmondta, hogy erről megoszlanak a vélemények.
Bármely oltóanyagnál szükség lehet egy harmadik oltásra – mondta Müller Cecília.
Hozzátette: egyelőre még nincs elegendő információnk ahhoz, hogy pontosan mely oltóanyagoknál kell ezt beadatni. De ha tudományosan beigazolódik, hogy kell a harmadik oltás, akkor Magyarországon is ehhez fog igazodni – zárta mondandóját.
(Borítókép: Müller Cecília az operatív törzs tájékoztatóján 2021. június 8-án. Fotó: M1 / Médiaklikk)