MOK: 125, intenzív osztályon fekvő beteg közül 87 oltatlan
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) legújabb, a szervezet hivatalos közösségi oldalán közzétett kutatásából kiderült, hogy a következőképpen oszlik meg állapota alapján 125, intenzív osztályon kezelt beteg:
- 70 fő intubálva, altatva lélegeztetőgépen van;
- 35 fő noninvazív lélegeztetésben részesül;
- 20 fő maszkon keresztül kap oxigént;
- 87 fő oltatlan;
- 31 fő négy hónapnál régebben volt beoltva;
- hét fő négy hónapon belül volt beoltva, közülük két fő háromszor volt már beoltva.
A MOK a bejegyzésben kiemelte, fontos, hogy az intenzív osztályokon fekvő betegek között jelentős eltérés volt az oltott és az oltatlanok, valamint az intubált és a nem intubált betegek számában.
A szakmai szervezet szintén megjegyzi, bár most idézett kutatásuk nem reprezentatív, az is kiderült belőle, hogy az oltott páciensek jellemzően a harmincas és az ötvenes évek közötti időszakban születtek, míg az oltatlanok között a kilencvenes években születettek is vannak.
Végül a MOK azt is hozzátette, ez a 125-ös betegszám több intenzív osztályon fekvő beteg együttes száma egy adott napon. Az intenzív osztályok betegfelvételi módszere eltér, ezért a noninvazív módszerrel lélegeztetett betegek száma az itt jelöltnél magasabb lehet.
Változott a koronavírus-adatközlés rendje
A MOK mostani felmérésének azért is van plusz információértéke, mert a hivatalos kormányzati koronavírus-tájékoztató oldala eleve nem közli az adatokat ilyen részletességgel, ráadásul a héten változott a koronavírus-adatközlés eddigi megszokott rendje, mert az operatív törzs a kórházakat az eddigieknél is egységesebb, részletesebb adatszolgáltatásra kérte.
A kórházak eddig az invazívan – súlyos légzési nehézség esetén intubációval végzett tartós gépi lélegeztetés intenzív terápiával – és a nem invazívan – csak a beteg arcára erősített maszkon keresztül – lélegeztetett betegekről is közölt adatokat. A jövőben viszont csak az invazív lélegeztetéssel kezelt betegekről kell külön adatokat szolgáltatni, vagyis a maszkkal lélegeztetett emberek száma nem lesz benne a statisztikában.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón megerősítette, hogy a kormány szerint újabban invazív lélegeztetés az, ami informatív olyan értelemben, hogy az invazív lélegeztetés számít életmentő beavatkozásnak.
(Borítókép: Rosta Tibor / MTI)