Fürjes Balázs közbenjárására az állam menti meg a Haggenmacher-villát
További Belföld cikkek
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
„Nem lesz privatizáció, az állam él az elővásárlási jogával!” – írta kedden Facebookon közzétett bejegyzésében Fürjes Balázs, és bejelentette, sikerült megakadályozni, hogy a főváros privatizálja a XII. kerületi Haggenmacher-villát. A Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára, aki egyben a kormánypártok képviselőjelöltje a kerületben, úgy fogalmazott:
A műemlék eladásának szándéka óriási felháborodást váltott ki a Hegyvidéken.
A páratlan szépségű telken, a Normafa közelében épült ingatlant úgy kívánta értékesíteni a főváros, hogy a vevővel kialkudott négyszázmillió forintos nettó vételár mindössze a kétharmada annak, amennyire már több mint húsz éve is becsülték az ingatlant.
Egy 2001 februárjában, Demszky Gábor főpolgármestersége idején, a baloldali városvezetés által készíttetett értékbecslő dokumentum szerint ugyanis már akkor is 632 millió forintot ért a Haggenmacher-villa, pedig akkoriban még lényegesen alacsonyabb ingatlanárak voltak, így ma akár a többszöröse is lehet a 2001-ben meghatározottnak a villa értéke.
Nem ez lett volna az első eset, amikor a főváros áron alul értékesít egy ingatlant a Hegyvidéken. A Városháza-ügyben érintett egyik ingatlaneladás esetében is hasonló történt. Az Istenhegyi úton mindössze 256,5 millió forintért adott el egy kiemelkedően értékes telket a főváros, amelyet új tulajdonosa néhány hónappal később már kétszázmillió forinttal többért kínálhatott eladásra.
Fürjes Balázs korábban ígéretet tett rá, hogy megmenti a Haggenmacher-villát, amelynek érdekében már a civilek, sőt még a XII. kerületi DK-s képviselő Élő Norbert is föllépett, civilek pedig petíciót indítottak a műemlék megmentésére. Fürjes Balázs politikus előterjesztést készített a kormánynak, amelyet elfogadva az állam él elővásárlási jogával, és biztosítja azt a bruttó 508 millió forintot, amelyet korábban vételárként a főváros kialkudott az ingatlan megvásárlására szerződő vevővel.
Az állami közbeavatkozásnak köszönhetően köztulajdonban maradhat a Haggenmacher-villa mintegy hétszáz négyzetméteres műemlék épülete, amelyet klasszicista stílusban építettek, és korábban Istenszeme néven fogadóként működött. A villában kialakított fogadóban szállt meg korábban Kossuth Lajos is, akit a közeli parkban fogtak el 1837-ben a betiltott Országgyűlési Tudósítások terjesztéséért.
Az épület és a hozzá tartozó közel négyhektáros ősfás telek később Haggenmacher Károly sörgyáros, majd a főváros tulajdonába került. Az épület a szocializmus alatt több funkciót is betöltött, és folyamatosan romlott az állapota. Most viszont végleg megmenekülhet az épület, amelynek jövőjéről Fürjes Balázs azt írta:
Az Istenszeme fogadó közösségi hasznosításáról együtt döntünk! A tervezésbe bevonjuk a helyi önkormányzatot és természetesen a budaiakat is. Közösen találjuk ki majd, hogyan keltsük új életre ezt a valaha mesés villát és parkját, és hogy mire használjuk az épületegyüttest.
(Borítókép: Fürjes Balázs / Facebook)