- Belföld
- pedagógus sztrájk
- oktatás
- pedagógusok demokratikus szakszervezete
- pedagógus szakszervezet
- emberi erőforrások minisztériuma
- szakszervezet
- tanárok
- iskola
Bírósághoz fordulnak a pedagógus-szakszervezetek
A pedagógus-szakszervezetek szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) nem mondhatja ki, hogy nem törvényes az általuk kezdeményezett sztrájk, arra ugyanis csak a bíróság jogosult – reagált a tárca közleményére a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
Az Emmi kedden megismételte korábbi álláspontját: a január 31-re tervezett pedagógussztrájk valójában a baloldal kampányakciója, a pedagógus-szakszervezetek célja pedig nem a megegyezés, hanem a politikai hangulatkeltés.
Mint írták, a PSZ és a PDSZ közös sztrájkbizottsága nem tudott megállapodni a kormánnyal a még elégséges szolgáltatás mértékéről, amiért a bíróság kedden 36 órás határidőt szabott meg a kabinetnek, hogy reagáljon a szakszervezetek beadványára.
A szakszervezetek az MTI-nek eljuttatott közleményükben leszögezték: a minisztérium által kedden kiadott közlemény „súlyosan jogsértő kijelentéseket tesz”. A PSZ és PDSZ szerint mindez alkalmas a sztrájkolni akarók és a sztrájk szervezésében együttműködő felek félrevezetésére, megfélemlítésére és elbizonytalanítására, továbbá arra, hogy akadályozzák őket a sztrájkjog gyakorlásában, így kockáztatva a sztrájk lebonyolítását.
Tarthatatlannak és súlyosan törvénysértőnek nevezték azt is, hogy a minisztérium közleményében úgy fogalmazott:
a hétfőre meghirdetett sztrájk nem törvényes, nincs erről jogerős bírósági döntés, a gyermekeket nyugodtan lehet vinni az iskolába.
A sztrájkbizottság közleményében hangsúlyozta, hogy ezért a kijelentésért bírósághoz fordul, egyúttal jelezték, hogy a január 31-i sztrájk szervezése folytatódik.