Egy ismeretlen tanú vallott a Városháza-ügyben
További Belföld cikkek
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
- Kóczián Péter: Magyar Péter megjelenése új időszámítást indított el a magyar belpolitikában
Január 25-én hallgatta ki a Nemzeti Nyomozó Iroda azt a tanút, akin keresztül Berki Zsolt amerikai befektetőknek kínálta a Városházát. A Mediaworks Hírcentruma írta meg, hogy a birtokukba került jegyzőkönyv szerint az adatai zártan kezelését kérő tanú elmondta: háromszor is egyeztetett az ügyben Berkivel, akit már három éve ismer, és aki korábban is rendszeresen küldött neki e-maileket eladó fővárosi ingatlanokról.
Mint ismert, Berki Zsolt a Városháza-ügy kulcsfigurája. Ő volt az, akinek cége megbízási szerződést kötött egy ingatlanirodával a Városháza értékesítésére. Karácsony Gergely az ügy kipattanása óta tagadja, hogy ismerné a férfit, aki a közzétett hangfelvételek szerint a fővárosi jutalékos rendszer központi figurája. Ugyanakkor Berki Zsolt azon a találkozón is részt vett, amelyen maga Barts Balázs, a fővárosi vagyonkezelő vezetője tárgyalt a Városháza eladásáról.
A jegyzőkönyvben 1-es számú tanúként említett személy beszámolt róla, hogy az első találkozón – amely 2021 tavaszán a Westend irodaházban zajlott le – még semmi konkrétumról nem esett szó. Berki Zsolt csak annyit árult el, hogy a Városháza valóban eladó, és érdeklődött, hogy az amerikaiakat érdekelné-e az üzlet.
A tanú azt is elmondta, hogy
azért adott hitelt Berki szavainak, mert korábban már hallott olyan teljesült ügyletről, amelyben ő segédkezett, és azt is tudta, hogy a férfi befolyással rendelkezik a fővárosi vagyonkezelőnél.
A második egyeztetésre Berki Zsolt már a Városháza dokumentációjával érkezett, és közölte, hogy küld majd egy megbízási szerződést, amely igazolni fogja, hogy jogosult eljárni a Városháza eladásával kapcsolatban.
A tanú a harmadik találkozóról beszámolva elmondta, azon rajta és Berki Zsolton kívül egy izraeli befektetői társaság képviselője is jelen volt. Ezen a megbeszélésen hangzott el, hogy a Városháza ára 40 milliárd forint lenne, a jutalék pedig 10 százalék, amelyet a tanú és az izraeli fél képviselője is sokallt.
A jelenlévők közölték Berki Zsolttal, hogy szeretnének a megbízójával is tárgyalni, mire a férfi azt válaszolta, hogy amennyiben komolyan érdeklődnek az üzlettel kapcsolatosan, úgy majd Tüttő Kata főpolgármester-helyettessel kell tárgyalniuk.
A harmadik találkozó után Berki egy szerződéstervezetet is küldött a tanúnak, amelyben szerepelt a vételár és a jutalék is. A Városháza ára a vallomás szerint ekkorra „harmincvalamennyi” milliárdra módosult, a jutalék mértéke viszont 10 százalék maradt.
Az 1-es számú tanú a jegyzőkönyv szerint vállalta, hogy az üggyel összefüggésben nála fellelhető levelezést átadja a nyomozóknak.
Mint ismert, a Városháza-ügyben a főváros által felállított baloldali többségű vizsgálóbizottság a héten fejezte be munkáját, és elfogadta Soproni Tamás jelentését. A grémium fideszes elnökének, Kovács Péternek jóval részletesebb összefoglalóját ugyanakkor elutasították a bizottsági tagok. A fővárosi közgyűlés a bizottsági jelentést szerdán tárgyalta és fogadta el.
(Borítókép: Budapest Főpolgármesteri Hivatala 2021. november 6-án. Fotó: Róka László / MTI / MTVA)