Vitézy Dávid: A tömegközlekedés nem hajléktalanszálló
További Belföld cikkek
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: Önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
Ahogy korábban megírtuk, az utasok vették videóra a jelenetet, ahogy szombaton a budapesti 19-es villamos vezetője durva szavakkal alázza meg és zavarja le a szerelvényen utazó hajléktalanokat. A szemtanú szerint a villamos vezetője rögtön agresszíven viselkedett a hajléktalanokkal.
A BKV a felvétel alapján azóta vizsgálatot indított az ügyben, amelynek lefolytatása után bővebb tájékoztatást ígértek. Ettől függetlenül, mint írják, járművezetőiktől elvárják a kulturált, utasbarát munkavégzést.
Az ügyre Facebook-oldalán reagált nyilvános bejegyzésben Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) vezérigazgatója, aki véleményét öt pontban foglalta össze.
Szerinte a következő öt állítás egyszerre igaz:
- Az, hogy mindenkinek legyen otthona és fedél a feje fölött, alapvető emberi szükséglet és jog.
- A hajléktalanság alapvetően szociális probléma, és nem rendészeti.
- A tömegközlekedés nem melegedő, nem hajléktalanszálló.
- Az utasok nagy többségének érthető elvárása, hogy a közösségi együttélés alapvető szabályai a tömegközlekedési járműveken is érvényesüljenek.
- Inkább az a mindennapos probléma, hogy a közvetlen erőszaktól vagy más retorzióktól félve a tömegközlekedési dolgozók szemet hunynak, ha például messziről bűzlő, koszt csináló vagy erőszakos utassal találkoznak.
Vitézy Dávid hozzátette: az utasok nagy többségének jogos igénye és nem mellesleg a tömegközlekedés vonzerejének megtartása miatt mindannyiunk közös érdeke, hogy a büdös, környezetüket beszennyező utasok ugyanúgy ne utazzanak, ahogy hangoskodó, hangosan zenét hallgató, másokat zaklató vagy erőszakos utasok se.
A BKF vezérigazgató arról is írt, hogy a félelem az említett jelenségektől inkább jellemzi a járművezetőket és a jegyellenőröket, mint az aránytalanul szigorú fellépés.
Egy ilyen helyzetben nagyon vékony a határozott és a fölényeskedő stílus közötti határvonal, de általánosságban leginkább köszönetet érdemelnek azok a dolgozók, akik próbálják az utazási szabályokban szereplő rendet betartatni a tömegközlekedési járműveken
– osztotta meg gondolatait Vitézy Dávid.
(Borítókép: Vitézy Dávid 2020. január 21-én. Fotó: Bődey János / Index)