Alig választják a fiatalok a tanári pályát
További Belföld cikkek
- Vadmacskát engedtek vissza a természetbe Budakeszin
- „Dohányzott, alkoholt és szereket is fogyasztott a terhességek alatt, de nem tehettem semmit”
- Kizuhant egy 13 éves fiú egy III. kerületi gyermekotthon második emeletéről
- Emberekre is veszélyes fertőzéssel kell felvenniük a harcot a magyar gazdáknak
- Letartóztatásban marad az amerikai nő meggyilkolásával gyanúsított férfi
Sok olyan iskola van, ahol nincs 20–29 év közötti pedagógus, a 30–39 évesek aránya tíz százalékkal csökkent, már csupán 16 százalékban vannak jelen a közoktatásban. A 20–29 éves tanárok alig, mindössze 7 százalékos arányban vannak jelen a szakmában – derült ki a lap által közölt T-Tudok Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ adataiból.
Európában nálunk a legalacsonyabb a 30 éven aluli pedagógusok aránya, a tanárok átlagéletkora pedig 53 év. Ezt támasztja alá a friss kutatás, ami szerint itthon a tanárok legnagyobb része, 40 százaléka, 58,3 ezren a 50–64 éves korosztályba tartozik. A 40–49 év közöttiek 46,2 ezren vannak, a fiatalabb, 30–39 éves korcsoportból 23,5 ezren dolgoznak a területen, a 20–29 évesek közül még kevesebben: 11,3 ezren vesznek részt a gyereke oktatásában.
A településtípusok szerint Budapesten dolgozik a legtöbb fiatal tanár, de itt is a kollégáik fele 50 feletti.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Közgazdaság-Tudományi Intézete idén publikált A közoktatás indikátorrendszere 2021 című kiadványa is ezt támasztja alá. A 2010–2019-es időszakot elemezve megállapította, hogy a közoktatási rendszer egyre idősebb pedagógusokat foglalkoztat.
Tanárképzésre is egyre kevesebben jelentkeznek, idén csupán 12 ezren, ami a tavalyi felvételizők létszámához képest ezer fővel kevesebb. Ráadásul a diplomáig eljutók csupán fele marad a szakmában. A pályakezdők egy százaléka nem képes pótolni a nagyjából tízszer annyi nyugdíjba vonulót.
Ahogy korábban írtunk róla, a Pedagógusok Szakszervezete Orbán Viktornak címzett levelében is figyelmeztetett erre a problémára:
Jelentős béremelés és a munkaterhelés csökkentése nélkül nem orvosolható a tantestületek elöregedése és a létszámok drámai csökkenése, nem csökkenthető a feszültség a társadalom és a kor elvárásai és az oktatási intézmények teljesítőképessége között
– figyelmeztettek az érdekvédők.
A fent említett okok miatt idén a PDSz már több sztrájkot is tartott, amiről az Index is beszámolt.