Kiderült, milyen vizsgálatokat végeznek az újbudai rendőrgyilkoson
Sz. Szilárd január közepén ölte meg Baumann Péter rendőr főtörzsőrmestert Újbudán. Korábban már írtunk arról, hogy a gyanúsítottra mi várhat a börtönben, egyelőre azonban nem kellett a rácsok mögé vonulnia, ugyanis most még azt vizsgálják a szakértők, hogy büntethető-e a férfi.
A Bors most Makai Gábor klinikai szakpszichológust kérdezte arról, pontosan miből állnak azok a vizsgálatok, amelyeket Sz. Szilárdon végeznek. Mint mondta, a szakembereknek azt kell megállapítaniuk, hogyan működik a vizsgált személy személyisége. Arra a kérdésre is keresik a választ, mi lehetett a tettes indítéka és mi állhatott annak hátterében.
A vizsgálatokat projektív tesztekkel végzik. Ilyen a Rorschach-, illetve a Szondi-teszt. Előbbi során különböző tintapacákról kell megmondania, hogy mi jut róluk az eszébe. Utóbbi keretében arcképeket mutatnak neki, és ki kell választania a legrokonszenvesebb, illetve legkevésbé szimpatikus embereket. Ezek alkalmasak arra, hogy kiderüljön, hogy fennáll-e valamilyen elmezavar vagy elmebetegség, és ha van, az mennyire befolyásolta az illetőt a cselekmény elkövetésében
– nyilatkozta a bulvárlapnak Makai Gábor.
Hozzátette, a fogvatartottat állandó megfigyelés alatt tartják, többek közt azt nézik, hogy miként reagál különböző szituációkra, hogyan viselkedik, milyen érzéseket mutat. A szakvizsgálatokat akár többször is elvégzik, és a fogvatartottal többször, mélyen elbeszélgetnek. Részletesen leírják a személyiségjegyeit, és egy személyiségrajzot adnak róla – mondta a szakpszichológus, aki azt is leszögezte, kizárt, hogy a fogvatartott félre tudja vezetni a szakértőket.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)