- Belföld
- momentum
- akkumulátorgyár
- catl
- bíróság
- törvényszék
- népszavazás
- debreceni akkumulátorgyár
- debrecen
A Momentum a bírósághoz fordult akkumulátorgyár-ügyben
További Belföld cikkek
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
A Momentum kedden a Debreceni Törvényszéken támadta meg a debreceni Helyi Választási Bizottság (HVB), „vízzabáló” akkumulátorgyárról szóló népszavazási kezdeményezésüket elutasító döntését – áll a párt közleményében.
Mondjuk ki az igazságot: abszurd, hogy a debreceni HVB elutasította a Momentum által javasolt népszavazási kérdést, miután rájöttek, hogy a Momentum meg fogja csinálni az aláírásgyűjtést, és népszavazást kell tartani a vízmérgező CATL-gyárról
– írták.
A párt szerint egy hónapig ültek rajta a HVB-ben, mire megtalálták a kamuindokokat, amire hivatkozva aztán elutasították ugyanazt a kérdést, amit korábban már átengedtek egyszer. A Momentum hangsúlyozta: nem hagyja cserben azokat, akik az igazságért küzdenek, és azokat sem, akik „nem kötnek alkut, és nem akarnak vízzabáló, vízmérgező akkumulátorgyárat Debrecenben”.
A közéleti viták kereszttüzébe került az akkumulátorgyártás
Az Index is beszámolt róla, hogy Debrecenben nem lehet népszavazás az akkumulátorgyár építéséről, mivel több népszavazási kezdeményezés sem ment át a helyi választási bizottságon. Egy nappal később Donáth Anna EP-képviselő bejelentette, hogy a Momentum bíróságra viszi a debreceni akkumulátorgyár környezethasználati engedélyének ügyét. Az ellenzéki párt a bírósági eljárás idejére az építkezés felfüggesztését kérte.
Az elmúlt időszakban a közéleti viták kereszttüzébe került az akkumulátorgyártás, valamint az ilyen jellegű beruházások Magyarországra érkezése. Kaderják Péter a negyedik Orbán-kormányban energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkárként dolgozott, később akkumulátoripari miniszteri biztossá nevezték ki, de megbízatását még aznap visszavonták. Az Index március elején a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetőjeként kérdezte őt az akkumulátorgyártásról, a felmerült aggályokról és az iparágban rejlő lehetőségekről.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal február közepén közölte, hogy minden eddiginél szigorúbb feltételekkel adták ki a környezethasználati engedélyt a debreceni akkumulátorgyár első fázisának építéséhez. Korábbi cikkünkben a kínai CATL vállalat reagált a beruházással kapcsolatban megfogalmazott aggályokra. A debreceni gyárépítési vita helyi politikai erőviszonyokra gyakorolt potenciális hatásáról szóló cikkünket itt találja.