Ferenc pápa elmondta azt is, hogy Guardini nem démonizálja a technológiát, amely jobb életet és kommunikációt tesz lehetővé, és számos előnnyel jár, de figyelmeztet annak kockázatára, hogy az élet szabályozó elvévé, akár uralkodójává is válhat.
Ebben az értelemben felismer egy nagy veszélyt: „Az ember elveszíti mindazt a belső kötődését, amely a természettel összhangban álló egységes mértéket és kifejezési formákat biztosítja számára”, és miközben belső lényében körvonalak, mérték és irány nélkülivé vált, önkényesen határozza meg céljait, és az általa uralt természeti erőket azok megvalósítására kényszeríti. Az utókornak pedig egy nyugtalanító kérdést hagy hátra: „Mi lesz az élettel, ha ilyen igába kerül? Mi lesz, ha szembekerülünk a technológia uralkodó kényszerével? Az élet mára már gépek rendszerébe van foglalva. Egy ilyen rendszerben megmaradhat-e az élet életnek?”
Maradhat-e élet az élet? Ezt a kérdést, különösen itt, ahol az információs technológiát és a bionika tudományát kutatják, helyénvaló feltenni. Valóban, amit Guardini felismert, az ma is nyilvánvalónak látszik: gondoljunk csak az ökológiai válságra, melynek során a természet egyszerűen csak reagál arra az eszközszerű bánásmódra, ahogyan kezeljük. Gondoljunk a korlátok hiányára, a »meg tudod tenni, tehát szabad« logikájára. Gondoljunk arra a törekvésre is, amely nem az embert és kapcsolatait, hanem az embert mint a saját igényeire összpontosító, nyereséget hajszoló és a valóságot mohón megragadni vágyó egyént állítja a középpontba. És gondoljunk ennek folyományaként a közösségi kötelékek elsorvadására, aminek következtében a magány és a félelem, úgy tűnik, hogy egzisztenciális élethelyzetből társadalmi élethelyzetté lesz
– figyelmeztetett Ferenc pápa, hozzátéve: „hány és hány elszigetelt, nagyon közösségi és kevésbé közösségi ember él közöttünk, aki mintegy ördögi körben a technológia vigaszaihoz folyamodik, hogy kitöltse azt az ürességet, amit érez. Egyre eszeveszettebben kergetik ezeket, miközben a kegyetlen kapitalizmus rabszolgái lesznek, és saját gyengeségeik még fájdalmasabbá válnak abban a társadalomban, amelyben a külső gyorsaság kéz a kézben jár a belső törékenységgel”.
Ezzel nem akar pesszimizmust kelteni – ez ellentétes lenne azzal a hittel, amelyet örömmel vall –, „hanem elgondolkodni a létezés és a birtoklás önhittségén, amelyet Homérosz már az európai kultúra hajnalán is fenyegetésként ismert fel, és amelyet a technokrata paradigma tovább súlyosbít az algoritmusok olyasféle használatával, ami az emberiség további szétesésének veszélyét jelentheti”.
Ahogy a budapesti hidak a Dunát, úgy a pápa pénteki első beszédét is átszőtte néhány kérdés. Ezeknek az a célja, hogy újraegyesítsék az egymástól elszakadt oldalakat egy olyan együttműködésben, amelyet a háború, a „nacionalizmus üvöltése”, a menekültekkel szembeni bezárkózás, a hatalomvágy és a kapzsiság komolyan veszélyeztet. Ezeknek minden egyes európai polgár lelkiismeretét nyugtalanítaniuk kell − írja a magyarországi pápalátogatásról szóló véleménycikkében az olasz Avvenire.
A pápa emlékeztetett arra, hogy egyetlen válság van, amelynek sok oldala van. Hangsúlyozta, hogy a béke
soha nem a saját stratégiai érdekek követéséből fog fakadni, hanem olyan politikából, amely képes az egészre, mindenki fejlődésére tekinteni: odafigyelve az emberekre, a szegényekre és a holnapra.
Orbán Viktor miniszterelnök, Novák Katalin köztársasági elnök, valamint Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is a Kossuth Lajos téren hallgatja a szentmisét.
Imádkozással kezdődött az egyházfő szentmiséje.
A brit közszolgálati csatorna az elmúlt napokban többször is élőben kapcsolta Budapestet.
Ferenc pápa a Kossuth Lajos téren a kezébe vett és megpuszilt két gyereket is. Az egyházfő folyamatosan mosolyog és integet.
Az egyházfő ezekben a percekben érkezett meg a Kossuth Lajos térre, ahol a nyitott oldalú pápamobillal viszik az emberek között.
A helyszínről érkező fotóinkból állítottunk össze galériát.
Áder János és Schmitt Pál korábbi köztársasági elnökök is a Kossuth Lajos téren vannak.
Ferenc pápa úton van a szentmise helyszínére, a Kossuth Lajos téren már óriási a tömeg, a színpadon gitároznak és énekelnek.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, aki a Ferenc pápa magyarországi látogatásának biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzsön keresztül részt vett a szervezésben, kora reggel érkezett a Kossuth Lajos térre.
A Katolikus Televízió által közzétett videó:
A metró várhatóan 11 óráig nem áll meg a Kossuth Lajos téren.
Tilos bevinni a rendezvényre:
Bevihető:
Vasárnap zárul Ferenc pápa budapesti látogatása, a szentmise 9:30-kor kezdődik a Kossuth téren. Már órákkal a szentmise kezdete előtt érkeztek az érdeklődők.
A szentmise csak 9:30-kor kezdődik, a beléptetés korán reggel elindult, és egyre többen érkeznek a Kossuth térre. A környező utcákban kivetítők várják azokat, akiknek a téren nem jut hely.
Összegyűjtöttünk néhány adatot a katolikus egyházfőről.
Tisztelt olvasóink!
Ferenc pápa április 28. és április 30. között apostoli látogatást tesz Magyarországon. A látogatás csúcseseménye a budapesti, Kossuth téri szentmise, amelyet vasárnap délelőtt mutat be a katolikus egyházfő. Részletes programját itt találja.
A pápalátogatás legfőbb eseményeit az Index is nyomon követi. Tartsanak velünk, és értesüljenek elsőként a legfontosabb eseményekről!