A leendő igazságügyi miniszter elárulta, miben fog különbözni Varga Judittól
További Belföld cikkek
- Itt a minisztérium bejelentése, gyökeres változás jön az egészségügyben
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Varga Judit az Európai Parlamentbe készül, ezért július 31-i határidővel lemond az igazságügyi miniszteri pozíciójáról. A politikus az uniós jogállamisági vitákban rendszeresen képviseli a magyar kormány álláspontját. Emellett az igazságügyi tárca struktúrájában Bóka János államtitkárként felel az európai uniós ügyekért.
Navracsics Tibor a területfejlesztés mellett az uniós források hazahozatalával is foglalkozik a kormányban. Varga Judit lapunknak adott interjújában a munkamegosztásra vonatkozó kérdésünkre elárulta:
„Az uniós tagság sok ember fejében összefonódik az uniós pénzekkel és a területfejlesztéssel. Leegyszerűsítve: minden, ami uniós pénz, az Navracsics Tibor, minden más – a politikák koordinálása, a jogszabályok harmonizálása, jogi viták folytatása, uniós szakmai kérdések – az hozzánk tartozik. A kapcsolat ott van, hogy a kondicionalitási eljárás uniós pénzeket érint, de mégiscsak jogállami kérdés, tagállami intézményrendszerrel, igazságszolgáltatással és korrupcióellenes kerettel. A sikerünk vagy a kudarcunk ebben összekapcsolódik Tiborral”.
A leendő miniszter passzolja az uniós ügyeket
Tuzson Bence, az igazságügyi miniszteri poszt várományosa arra kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy az európai uniós ügyek kerüljenek el a tárcától. A politikus az MTI-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, az a kérése, hogy
egy tiszta, hagyományos Igazságügyi Minisztérium jöjjön létre, és az európai uniós ügyek a kormányzati struktúrán belül máshova kerüljenek.
A minisztérium fókuszába egyrészt Magyarország jogi szuverenitásának védelme kerül majd, mert álláspontja szerint az utóbbi időszakban szuverenitásunk „támadás alatt állt”.
Különösen fontosnak nevezte, hogy az Európai Unión belül a nemzeti hatáskörbe tartozó területek megmaradjanak, és ne „egy európai birodalomban gondolkozzunk”, hanem továbbra is „azonos jogokkal rendelkező nemzetállamok egységes szövetségéről beszéljünk”.
Tuzson Bence a másik fontos témaként az ítélkezési gyakorlat áttekintését nevezte meg, világossá téve, hogy a jogszolgáltatásnak mindig az emberek a szempontjait kell a legfontosabbnak tartania, „fontos, hogy a bíróság függetlenségének megőrzése mellett tovább fejlődjön a gyors és hatékony igazságszolgáltatás, úgy, hogy az emberek számára egy világos joggyakorlat alakuljon ki”.
A politikus miniszterként szeretne erről a bírósági rendszer képviselőivel egyeztetést folytatni és ennek megfelelően, ha szükséges, jogalkotási eszközökkel is beavatkozni.
(Borítókép: Tuzson Bence. Fotó: Kovács Tamás / MTI)