- Belföld
- rendkívüli ülés
- nato-csatlakozás
- svédország
- parlament
- magyarország
- mszp
- fidesz
- orbán-kormány
Rendkívüli ülés jöhet a svéd NATO-csatlakozás miatt
További Belföld cikkek
-
Magyar kutatást tesztelnek a Nemzetközi Űrállomáson
- Erről a sorozatról beszél mindenki: történelmi csatát dönthetett el a keresztény harcos
- Az ország több pontján is megnyitnak a strandok a hosszú hétvégén
- Lecsaptak a Bűnvadászokra, Pintér Sándor leváltását kezdeményezné a Mi Hazánk
- Fiktív számlákat kiállító bűnbandát fogtak el a NAV nyomozói
„Februárban a magyar kormány külügyminisztere egyértelműen úgy foglalt állást közleményében, hogy mind Svédország, mind Finnország irányába tartják az ígéretüket, miszerint nem mi leszünk az utolsók a ratifikáció tekintetében. A török elnök október 23-án aláírta a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet, majd benyújtotta azt Törökország Nagy Nemzetgyűlésének. Itt az utolsó pillanat, hogy a magyar kormány is lépjen, és egyértelművé tegye: Moszkva érdekeit szolgálja, vagy NATO-tagként a magyar emberek érdekét és biztonságát tartja szem előtt” – írja közleményében a Magyar Szocialista Párt (MSZP).
A párt szerint mivel az ellenzék világossá tette, hogy támogatja a svéd NATO-csatlakozást, 47 kormánypárti képviselő szavazata is elegendő lenne a ratifikáláshoz. „Nincs több mellébeszélés, eljött a tettek ideje a kormánypártok részéről is” – tették hozzá.
A török elnök benyújtotta a törvényjavaslatot
Recep Tayyip Erdogan török elnök már benyújtotta a parlamentnek a Svédország NATO-tagsági kérelmét jóváhagyó törvényjavaslatot.
Erdogan még a júliusi NATO-csúcson tett ígéretet arra, hogy elküldi a törvényjavaslatot a parlamentnek. A török elnök ezután szeptember végén kijelentette, parlamentjük jóváhagyja Svédország NATO-csatlakozását, ha az Egyesült Államok átadja Törökországnak a régóta kért F–16-os vadászgépeket.
A Svédország NATO-csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet Recep Tayyip Erdogan elnök írta alá 2023. október 23-án, és a Török Nagy Nemzetgyűlés elé terjesztette
– közölte az elnökség az X-en. Már csak a török parlamentnek kell ratifikálni a törvényjavaslatot. Svédország üdvözölte a török elnök döntését.
„Több tiszteletet” követeltünk
Németh Zsolt, a Külügyi Bizottság kormánypárti vezetője korábban azt mondta, hogy szeptember közepén kerül az Országgyűlés elé a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának kérdése. Orbán Viktor pedig arról beszélt, hogy „nem mi leszünk az utolsók, akik jóváhagyják Svédország csatlakozását”.
Németh Zsolt nem tartja szükségesnek, hogy rendkívüli ülést hívjanak össze a svéd NATO-csatlakozás miatt. A bizottság vezetője elmondta, hogy a magyar diplomácia folyamatosan egyeztetett a kérdésről Törökországgal. A Fidesz parlamenti frakciója is megerősítette a külügyi bizottság vezetőinek szavait, ők sem tartják szükségesnek, hogy rendkívüli ülést tartsanak a kérdésről.
Svédországnak előbb több tiszteletet kell tanúsítania Magyarország iránt
– reagált a Fidesz parlamenti frakciója. Szijjártó Péter külügyminiszter szerint a kormány álláspontja változatlan, és világos: támogatják a svéd NATO-csatlakozást, ezért is terjesztették már hosszú hónapokkal ezelőtt az erről szóló javaslatot az Országgyűlés elé. „Már csak technikai kérdés a ratifikációs folyamat lezárása” – tette hozzá Szijjártó.