A „zéróemissziós” akkugyár megoldást jelenthet Sóskútnak
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
A zöld energiatároló rendszerek alkatrészeinek újrahasznosítását végző, csúcstechnológiás Andrada-üzem a megoldást jelenti Sóskútnak és Magyarországnak – írja a cég. A vállalat szerint a tervezett beruházás hozzájárul a település további fejlődéséhez, és az ehhez szükséges, használni kívánt technológiát, a biztonsági intézkedéseket és előnyöket mutatták be a csoport képviselői az eseményen.
Január közepén jelentette be a cég, hogy Sóskút ipari parkját választotta a zöld energiatároló rendszerek alkatrészeit újrahasznosító üzeméhez, a Magyarországon valaha volt legnagyobb összegű, 13 milliárd forintos szlovén beruházásként.
Annak érdekében, hogy a cég a tervezett beruházásról tájékoztatást, a felvetődő kérdésekre pedig választ adjon, háttérbeszélgetésre hívta a sajtó képviselőit szerdán. A beruházás helyi jelentőségéről, az alkalmazandó technológiáról, valamint a biztonsági intézkedésekről készült előadással.
Magyarország vezető szerepet tölthet be a zöld átállásban, vagyis a zöld, megújuló energia előállításában és tárolásában. Az elmúlt hónapokban számos új elektromosautó-ipari beruházást jelentettek be Magyarországon
– mondta Peter Tibaut, az Andrada ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy az ágazat körforgásos működése a csoport beruházásával jön létre, hiszen azokat a zöld energiatároló rendszerekben használt alkatrészeket hasznosítja újra, amelyekről gyártásukkor kiderül, hogy nem felelnek meg az előírásoknak, így nem felhasználhatók.
Arról is beszélt, hogy az energiatároló-rendszerek alkatrészeiben lévő értékes fémek biztonsággal és nagy hatékonysággal kinyerhetők és végtelen alkalommal újrahasznosíthatók.
Hosszú távra tervezünk Sóskúton, együttműködve a lakossággal, az önkormányzattal és az illetékes hatóságokkal, a nyílt kommunikáció jegyében. Célunk, hogy hasznos és aktív részévé váljunk a helyi közösségnek, hozzájáruljunk a helyi életszínvonal javításához, munkahelyet teremtsünk a környékbelieknek, és megóvjuk a helyi természeti értékeket, környezetet, magas fokú biztonságot garantálva működésünk során
– mondta Szakács Géza, a sóskúti üzem vezetője.
Közölték, hogy a szükséges engedélyek birtokában először kis kapacitású, nem veszélyes fémhulladékokat újrahasznosító üzemként indulnak el. A második lépésben az energiatároló-rendszerek összes alkatrészének feldolgozását tervezik. Átfogó környezeti hatásvizsgálatot végeznek az egységes környezethasználati engedély kérelmezéséhez, ami – ahogy fogalmaznak – egybecseng a kormányzat szándékával, mely szerint az ágazat beruházásainak megkezdése előtt „részletes, transzparens, nyilvánosan elérhető” hatásvizsgálat előzze meg.
A közlemény szerint az üzem:
- a vízfogyasztása elhanyagolható: teljes kapacitás kihasználása esetén naponta legfeljebb négy liter vízre lesz szükség;
- a zajterhelés messze elmarad a hasonló gyártóüzemek esetében általában megengedett értéktől;
- a levegő minőségét rendszeresen mérik, és ebben a cég felajánlása alapján lakossági kontroll munkacsoport is közreműködhet, civilek és az önkormányzat részvételével;
- a talajra, a vízbázisra semmilyen hatással sem lesz a működés, a talajmintákat és a talajvizet is rendszeresen vizsgálják majd.
Az üzemelés tehát a cég közleménye és tájékoztatója szerint semmilyen környezeti hatással sem jár.
„A vállalat mechanikus módszerekkel dolgozza fel a zöld energiatároló rendszerek alkatrészeit, tűz- és robbanásbiztos technológiával – mondta Szakács Géza. – Biztonságosan és tisztán nyeri ki az újrahasznosítható fémeket az alkatrészekből: a folyamat elején, a mechanikai előkezelés során felaprítják a beérkező anyagokat, majd egy karbonizációs folyamat készíti elő a törmeléket a mechanikus szétválasztásra. A folyamat végén kapott és elkülönített anyagok – nikkel, mangán, kobalt, valamint alumínium, réz és acél – ipari nyersanyag minőségben állnak rendelkezésre.”
A cég szerint hasonló mechanikus újrahasznosításai technológia „már több mint harminc európai helyszínen működik biztonságosan és környezetbarát módon, Németországtól Svájcon át Franciaországig”.
A vállalat terjeszkedéséhez több magyarországi és európai helyszínt vizsgál jelenleg is. 160 új munkahelyet tervez teremteni, összesen, magyarországi telephelyein. Rövidesen Spanyolországban is megkezdi működését.