Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggel a Magyarországra érkező Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral tárgyalt – elsősorban az orosz–ukrán háborúról volt szó, de megvitatták a júliusban megrendezendő NATO-csúcstalálkozó napirendjét is. A felek később egy sajtótájékoztatót tartottak, amiről az Indexen is beszámoltunk. A találkozó után a miniszterelnök azt írta közösségi oldalán:
Megállapodtunk a NATO-főtitkárral. Magyarország területén kívüli katonai akcióban nem kell részt vennünk. Sem embert, sem fegyvert, sem pénzt nem küldünk a háborúba!
Ezt követően szerdán kormányülést tartottak, amelyen meghozták a várhatóan a mai Kormányinfón bejelentendő döntéseket.
Köszönjük olvasóink figyelmét!
A Rheinmetall vezérigazgató korábban arról beszélt, hogy Zalaegerszegen gyártanak bizonyos tankokat, amelyeket Ukrajnába küldenének. Ezzel kapcsolatban kérdezték Gulyás Gergelyt, aki szerint ehhez a magyar kormány engedélye is szükséges kell legyen. „Nem ismerem a cég gyártási folyamatát, de a magyar kormány álláspontja világos” – fogalmazott.
A választásokkal kapcsolatban elmondta, hogy „Brüsszel elfoglalásához kevesen vagyunk, még akkor is kevesen lennénk, ha 21-en lennénk”. Szerinte ha megnézünk más választási eredményeket, akkor láthatjuk, hogy a magyarhoz közeli álláspontok győztek mindenhol. A szuvenerista erők erősebbek, de nincsenek többségben – fogalmazott Gulyás Gergely.
Az önkormányzati választásokkal kapcsolatban elmondta, hogy még nem volt példa arra, hogy a Fidesz jelöltje visszalépjen, de „ha átgondolom, hogy megfelelő időben lépett-e vissza Szentkirályi Alexandra, arra jutok, hogy minden más időpont rosszabb lenne”.
„Nem biztos, hogy közelebb áll hozzám az, amit Vitézy mond, mint az, amit Karácsony” – mondta, ugyanakkor hozzátette, hogy az elmúlt néhány év Karácsony Gergely vezetésével szerinte káosz volt.
Végezetül újságírói kérdésre, miszerint nem érzi-e veszélyben magát nőként Vitályos Eszter, a szóvivő azt mondta: „Soha nem éreztem sem előnyét sem hátrányát annak, hogy nő vagyok. Mindig minden munkahelyemen megbecsültek.”
Gulyás Gergely szerint Budapest számára a legjobb szűk évtizedet jelentette Tarlós István főpolgármestersége.
Azt szerettük volna, ha Szentkirályi Alexandra főpolgármester lett volna, ő talán jobb lenne, mint Tarlós
– mondta Gulyás Gergely, aki hozzátette, hogy Vitézyvel kapcsolatban nincsenek feltételezései.
Az Európai Bíróság menekültügyi döntésével összefüggésben elmondta, hogy Magyarország nem fog eleget tenni a pénzügyi zsarolásnak, nem fogja megváltoztatni a migrációs politikáját.
Nem olvastuk még az ítéletet, megvizsgáljuk, és meglátjuk, hogyan tudunk lépni ezzel kapcsolatban
– mondta Gulyás, aki szerint az, hogy rendezzék a bírságot, önmagában nem igényli a költségvetés módosítását.
Az EP-választás eredményével kapcsolatban Gulyás Gergely úgy látja, javult a helyzet azzal kapcsolatban, hogy újabb források szabaduljanak fel Magyarország számára.
Gulyás Gergely leszögezte, azzal kell együttműködni, akit a választópolgárok megválasztottak. A bajnak azt nevezte, ha a másik oldalról ilyen szándék nincs. A miniszter úgy látja, Budapest részben annak lett az áldozata, hogy a hivatalban lévő főpolgármester a 2019-es választási siker után a miniszterelnökséghez próbálta ugródeszkának használni a főpolgármesteri tisztséget. Vannak olyan ellenzéki önkormányzatok, amelyek keresik az együttműködést a kormánnyal, de ettől még a világ és politika számtalan kérdésében nem értenek egyet.
Orbán Viktor hétfői kijelentésével kapcsolatban – miszerint azok, akik az eutanázia mellett állnak, azok a halál oldalán állnak – Gulyás Gergely elmondta, hogy a miniszterelnök megállapítása a Momentum felszólalására vonatkozott, nem Karsai Dánielre, „a hitelesség közötti különbség jelentős” – mondta.
Orbán Viktor Indexnek adott interjújával kapcsolatban, miszerint Gulyás Gergelynek bőségesen van dolga a Magyar Péter miatti cikizés elhárításával, elmondta, hogy a miniszterelnök arra célzott, hogy vannak viccelődések.
Leginkább arról, hogy Magyar Péter nem fizetett tagdíjat. Visszamenőleg befizethetné. 47 ezer forintról beszélünk
– fogalmazott.
Balog Zoltán interjúval kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy egyetért vele, hibázott. „Nem folytatok közvélemény-kutatást, de én nagyra becsülöm Balog Zoltánt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem változott.
Kovács Gergely győzelmével összefüggésben reményét fejezte ki, hogy a XII. kerület ezután sem válik drogkereskedők tanyájává. Okként említette meg, hogy „nem mondtuk el elégszer, hogy nem az a legjobb jelölt, aki saját bevallása szerint akkor élt a legjobban, amikor drogot termesztett”.
Gulyás Gergely a kulturális törvényről elmondta, koncepciója van, de az új miniszter majd nyilatkozik róla. Ősszel kerülhet az anyag a parlament elé.
Gulyás Gergely a Fidesz kommunikációjára vonatkozó kérdésre válaszolva arra biztatta az újságírót, hogy több Orbán Viktor- vagy akár Kövér László-interjút olvasson. A miniszter szerint függetlenül attól, hogy ki támogatja a kormányt, ha valaki intellektuális teljesítményt keres a politikában, kormánypárti interjúkat érdemes olvasnia. Általában egy kampány a világ összes országában lényegi mondatokat tartalmaz, azt nem ígéri Gulyás Gergely, hogy ezen tudnak változtatni, de igyekeznek olyan interjúkat adni, amelyeknek van mélyebb mondanivalója.
„Nekünk nem feltételeket szoktak szabni, hanem megkérnek, hogy valahova csatlakozzunk” – jelentette ki Gulyás Gergely a Fidesz valamelyik európai pártcsaládhoz történő csatlakozásáról.
A miniszter leszögezte, a nagy többség az ECR-ban szeretettel várja és sürgeti őket a csatlakozásra, sőt már akkor is erre sürgették őket, amikor kiléptek az Európai Néppártból. A Fidesz döntött úgy, ha lehet, ennél nagyobb jobboldali egységet szeretne létrehozni.
Jens Stoltenberg látogatásával és a megszületett döntésekkel kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy ezt nehéz nem sikerként elkönyvelni. „Ha születik egy döntés a NATO-ban, akkor mindenkinek részt kell venni” – mondta, ugyanakkor hozzátette, hogy ez alól most kivétel lesz Magyarország.
A budapesti repülőtérrel kapcsolatos DK-közleményről azt mondta,
felettébb vastag arcbőr kell ahhoz, hogy azok adjanak ki ilyen közleményt, akik eladták a reptér 75 százalékát.
Vitályos Eszter ezzel kapcsolatban elmondta, hogy rengeteg az álhír a reptér megvásárlásával kapcsolatban. Mint mondta, júliusban tart a minisztérium egy sajtótájékoztatót, addig is azt kérik, hogy a nem megalapozott állításokat az újságírók mellőzzék.
Gulyás Gergely szerint még nem foglalták el Brüsszelt, „de beljebb vagyunk, nagy hadművelet ez”. Egy európai parlamenti választásra még szükség lehet.
A hetes cikkelyes eljárásról Gulyás Gergely kifejtette, van egy tárgyi tévedés is, mert abban az eljárásban, amit az Európai Parlament kezdeményezett Magyarországgal szemben, nem lehet szavazati jogot felfüggeszteni. A miniszter egyébként megjegyezte, az egész egy „szórakoztató és tragikomikus jelensége az európai politikának”.
Ilaria Salis, az antifa ügy vádlottja európai parlamenti képviselő lett. Gulyás Gergely erről úgy vélekedett, ez egy nem túl pozitív látlelet az olasz demokráciáról és a választói akarat egy részéről.
Az európai soros elnökséggel összefüggésben Gulyás Gergely elmondta, az alábbi három legfontosabb feladatot tűzték ki:
A budapesti repülőtérrel összefüggésben elmondta, a cél, hogy legyen egy új terminál, és legyen könnyebb a megközelíthetőség.
„Fogok a helyszínen szurkolni. Ha továbbjutunk, azzal már elégedett leszek” – mondta az Eb-vel kapcsolatban.
Az Index kérdésére Gulyás Gergely elmondta, nem tervezik, hogy a még hivatalban lévő polgármesterek hatáskörét korlátozzák. „Elvenni időt nem lehet”. Rádi Balázs kollégánkat leginkább az érdekelte, nem lehetséges-e, hogy a leváltott, de még hivatalban lévő polgármesterek megnehezítik majd a megválasztott polgármesterek dolgát. Gulyás elmondta,
azt nem állítom, hogy nem lesz ilyen, de a legtöbb esetben nem.
A fővárosi közgyűléssel kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta, semmilyen ügyben nem terveznek együttműködni Magyar Péter pártjával.
A békekonferenciával kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy Szijjártó Péter képviseli majd őket, de szerinte a találkozónak nem lesz kézzelfogható eredménye, mert a háborús felek nem vesznek részt rajta. „Fotósok kedvéért nem tartunk találkozókat” – mondta Gulyás azzal kapcsolatban, hogy ezzel a lépéssel kihagynak egy Orbán–Zelenszkij-találkozót.
Gulyás Gergely szerint mindannyian örülnének a kormányban, ha Szentkirályi Alexandra visszatérne, de a Fidesz–KDNP visszalépett főpolgármester-jelöltje Budapesttel kíván foglalkozni, ő vezette a Fidesz budapesti listáját, ő a Fidesz budapesti elnöke is.
Gulyás Gergely leszögezte, Csák János jóval korábban eldöntötte, hogy távozik miniszteri posztjáról, csak megvárta a választásokat, „ha 85 százalékot kaptunk volna, akkor is másnap távozott volna”. A miniszterelnök nem tervez a kormányzat személyi összetételében változtatásokat.
Gulyás Gergely elmondta, tervezik felvenni a kapcsolatot a V4-országokkal, majd hozzátette, hogy a legutóbbi találkozón a miniszterelnökök abban maradtak, több érték van az együttműködésben, mint a nézeteltérés.
Újságírói kérdésekre válaszolva a miniszter arról is beszélt, hogy
Ki nyeri a labdarúgó-Európa-bajnokságot? „Ha nem mi, akkor remélem, hogy az olaszok” – válaszolta Gulyás Gergely.
Gulyás Gergely úgy látja, akkor kerülne le a reflektorfény Magyarországról, ha a háború támogatói közé szegődne a magyar kormány, vagy ha a migrációnak megnyitnák a határokat, vagy a gyerekeknek gendertájékoztatókat tartanának, de ezekre nem hajlandók, ezért nem tűntek el a felhők a kapcsolat egéről.
Gulyás Gergely kifejtette, az Európai Néppárttal kapcsolatos legfőbb kritikájuk eddig is az volt, hogy a tagszervezetek, és ezért a frakció többsége háborúpárti volt, ezen változtatni kellene. Az a Néppárt döntése, hogy a választások után kivel működik együtt, de most úgy látják, hogy a szocialistákkal és a liberálisokkal keresik az együttműködést. Ha a konzervatívokkal keresnék, az nagyobb esély lenne az irányvonal megváltozására.
Az előzetes várakozásainknak megfelel az az eredmény, amelyet elértünk az európai parlamenti választásokon – mondta Gulyás Gergely. A Franciaországban kialakult helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy
Aki a leginkább volt háborúpárti, az szenvedte a legnagyobb veszteséget.
A NATO-főtitkára és Orbán Viktor megállapodásával kapcsolatban elmondta, hogy egyelőre nem látják jelét annak, hogy más is követné Magyarország lépését.
Gulyás Gergely világossá tette: „Mi jobbnak tartanánk ha Közép-Európából jönne NATO-főtitkár”. Ha a többiek ragaszkodnak ahhoz, hogy Mark Rutte legyen a főtitkár, Magyarország támogatásához tennie és bizonyítania kell.
Gulyás Gergely Manfred Weber budapesti látogatásáról és Magyar Péterrel történő tárgyalásáról leszögezte, ő nem tervez találkozni a német politikussal, Magyarország pedig szabad ország, bárki találkozhat bárkivel, abban nagy meglepetést nem lát, hogy a KDNP hosszabb ideje kifelé megy a Néppártból, valaki pedig előbb-utóbb befelé fog menni. Legutóbb Márki-Zay Péter is oda tartott, most Magyar Péter. Ez csak megerősíti azt a feltételezésüket, hogy az Európai Néppárt balra tolódott.
Gulyás Gergely az önkormányzati választásokról úgy vélekedett, örülnek annak, hogy minden megyében és a fővárosban is a legnagyobb bizalmat a kormánypártok listája kapta, ez húszból húsz, ha az eredményeket nézik. A megyei jogú városokból eggyel többet nyertek, mint amennyit eddig irányítottak, ez úgy alakult, hogy hármat elveszítettek, négyet nyertek, a fluktuáció kicsit nagyobb volt a vártnál. A miniszter megjegyezte, a Fidesz a kisebb településeket nézve is elsöprő győzelmet aratott.
Az európai parlamenti választással kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, hogy vannak politikai véleménykülönbségek, még nagyobbak is, mint az Nyugat-Európában megszokott. Szerinte azonban fontos, hogy legyenek közös alapok. A Momentum szereplésével kapcsolatban azonban azt mondta, hogy „a nyílt és büszke hazaárulásnak nincs támogatottsága”, és ez jó hír. Fekete-Győr András visszatérését úgy kommentálta: „sok sikert”.
2004, bizonyos értelemben 2006 óta azon dolgoztunk, hogy Gyurcsány minél kevésbé határozza meg a baloldalt, most van egy kis megtorpanás, ez a jó hírek közé tartozik
– fogalmazott a választásokkal kapcsolatban.
Gulyás Gergely a NATO-főtitkár tegnapi látogatásáról közölte, volt egy rendkívül nehéz helyzet, és úgy nézett ki, hogy a NATO tagjainak döntő többsége más álláspontot képvisel a háború kezelésével kapcsolatban, mint amit Magyarország helyesnek tart. A feladat a NATO egységének megőrzése volt, de úgy, hogy Magyarország nem enged a békepárti álláspontjából. A találkozó azért volt eredményes, mert biztosítja a lehetőséget, hogy Magyarország békepárti állásponton maradjon, és ne vegyen részt a NATO ukrajnai missziójában.
Gulyás Gergely a választásokról úgy fogalmazott, hogy Magyarországon hagyományosan magas színvonalon bonyolítják le a választásokat. A fővárosról elmondta, ennyire szoros küzdelemnél mindenkinek az az érdeke, hogy az eredmény megkérdőjelezhetetlen és legitim legyen.
A miniszter az eredményről kifejtette, sokféle megközelítése van, százalékosan a legutóbbi eredményhez képest a kormánypártok kevesebb százalékot kaptak, de két nehéz év van mögöttük, mégis annyi szavazatot kaptak, mint EP-választáson még soha, ami különösebb indoklást nem kíván.
Gulyás Gergely az uniós bírságról elmondta, először elolvassák az ítéletet, majd a kormány a következő ülésen kialakítja álláspontját, de a döntés magyar alkotmánnyal való összhangja kérdéses.