Cáfolta Orbán Viktor békemissziójának végét Bóka János, kettőzött erővel folytatják
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódás van Röszkénél, a közúti határátkelőhelyen már csak a belépést engedélyezik
- Ismét meghalt valaki lakástűzben, az új évben ez már a második ilyen tragikus eset itthon
- Drasztikusan csökken a dohányboltok száma, több száz településen nincs dohánytermék
- A Balatonban már hatalmas károkat okozott, most a Dunában pusztít a vörös mocsárrák
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: már az alapkiképzés után is járnak felsőoktatási felvételi többletpontok
Csütörtökön az El País spanyol lap arról írt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök sokat kritizált békemissziója befejeződött. A spanyol lap szerint a magyar kormányfő látogatásai annyira feldühítették az uniós tagállamokat, hogy a magyar elnökség által szervezett magas szintű találkozókat több ország is bojkottálja, valamint az informális magyarországi eseményekre az Európai Bizottság sem küld magas rangú tisztviselőket.
Ahogyan arról az Index is beszámolt, a kormányfő július 2-án Kijevbe látogatott, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel találkozott, majd július 5-én Moszkvába utazott, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztetett. Július 8-án a magyar miniszterelnök Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyalt, majd Donald Trump volt amerikai elnököt látogatta meg a washingtoni NATO-csúcsot követően.
A spanyol lap azt közölte, hogy Bóka János európai ügyekért felelős miniszter a magyar kormányfő külföldi látogatásai által kiváltott kritikákra válaszul levélben jelezte, hogy a miniszterelnök felhagy a békemissziójával. Az ATV Híradó pénteken megkereste a tárcavezetőt, aki cáfolta a hírt.
Sem én, sem más nem írt ilyen levelet
– jelentette ki a miniszter, hozzátéve, hogy kollégáinak a miniszterelnöki kétoldalú látogatásokról készült zárójelentést küldte meg. Hangsúlyozta, hogy „a magyar kormány továbbra is mindent megtesz a fegyverszünet és az érdemi béketárgyalások érdekében”.
Bóka János úgy fogalmazott, örömmel tapasztalják, hogy a békemisszió mögötti támogatás egyre erősebb, a békefolyamat pedig új lendületet kapott. „Ha valaminek itt az ideje, az nem a békemisszió lezárása, hanem kettőzött erővel történő folytatása” – jelentette ki a miniszter.
Konstruktív együttműködést remél az Európai Parlamenttel
Bóka János hétfőn beszédet mondott az EU parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak (COSAC) konferenciáján.
A beszédére érkező több felszólalás után hangsúlyozta, hogy a magyar elnökség konstruktívan szeretne együttműködni az Európai Parlamenttel, valamint kiemelte, hogy képesnek kell lenni beszélni mindazokról a kérdésekről, amelyekben nincs teljes egyetértés.
Az európai parlamenti választások üzenete, hogy az európaiak többet, jobbat várnak az Európai Uniótól, a magyar EU-elnökségnek pedig felelőssége, hogy meghallgassa az európai polgárok szavát, és hangjukat becsatornázza a döntéshozatali folyamatokba
– hangsúlyozta Bóka János.
A tárcavezető a közeljövő feladatairól szólva elsőként egy új európai versenyképességi megállapodás szükségességét emelte ki, és ugyancsak fontos feladatként beszélt az európai védelempolitika megerősítéséről.