Ez az utolsó nap bejutni az egyetemre, és mutatjuk az árát is
További Belföld cikkek
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
A felsőoktatási pótfelvételi eljárásban azok vehetnek részt, akik a július 24-én kihirdetett ponthatárok szerint egy helyre sem nyertek felvételt, vagy nem nyújtottak be jelentkezést a február 15-ei határidőig.
Az augusztus 7-én záruló eljárásban az E-Felvételi rendszerben csak egyetlen intézményi szakot lehet most választani, de ha meghirdették, mindkét finanszírozási forma megjelölhető.
Fontos, hogy éjfélig az adatok kitöltése, a szükséges dokumentumok feltöltése mellett az ügyfélkapus hitelesítésnek is meg kell történnie a jelentkezés befogadásához.
Ami az esélyeket illeti
A pótfelvételi ponthatárhúzás várhatóan augusztus 29-én lesz. A hagyományos eljárásban is meghirdetett szakokra nem lehet kevesebb ponttal bekerülni, a tavalyi pótfelvételi ponthatárok is ehhez igazodtak. A Felvi pontszámító kalkulátora irányadó lehet még az esélyeket illetően, amit a jelentkezők száma és hozott pontjaik is befolyásolnak.
Aki felvételt nyert, határozatot kap erről a rendszerben, a felsőoktatási intézménytől a beiratkozással kapcsolatos tájékoztatást szeptember első napjaiban kapják meg. Jogorvoslatra a besorolási határozat kézhezvételét követő 15 napon belül van lehetőség.
Ebben az évben 30 656-an nem kerültek be egy képzési helyre sem, ami csaknem azonos a tavalyi számmal, amikor is 17 456 pótfelvételiztek és közülük 11 844-en jutottak be valamely szeptemberben induló képzésre.
A felsőoktatási intézmények azokat a szakokat hirdetik meg a pótfelvételin, amiket a rendelkezésre álló kapacitásszám során a hagyományos felvételi eljárásban nem sikerült feltölteni. Alap-, osztatlan vagy mesterképzésre is lehet jelentkezni 48 egyetem és főiskola mind a 15 képzési területén önköltséges formában. Állami ösztöndíjas képzést 32 intézmény hirdet meg főként hiányszakmáknak számító, agrár, hitéleti, informatika, műszaki, orvos- és egészségtudomány, pedagógusképzés, sporttudomány és természettudomány képzési területekre, összesen több mint nyolcezer helyre. A felvi.hu-n lehet böngészni a szakok között.
A legnépszerűbb szakokra is be lehet jutni
A 2024-es hagyományos felsőoktatási felvételi eljárás szerint a legtöbb jelentkező az alábbi szakokra akart bekerülni:
- gazdálkodási és menedzsment (6801)
- pszichológia (4948)
- jogász (4178)
- ápolás és betegellátás (3641)
- kereskedelem és marketing (3581)
- mérnökinformatikus (3271)
- óvodapedagógus (3531)
- gyógypedagógus (2944)
- gépészmérnök (2656)
- általános orvos (2428)
Gazdálkodási és menedzsment
A gazdálkodási és menedzsment szakra 25 egyetem hirdet meg pótfelvételi eljárás keretében, a terület iránt érdeklődők jelentkezési toplistája szerint a Budapesti Corvinus Egyetemre, Eötvös Loránd Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karára a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre, a Budapesti Gazdasági Egyetemre is lehet jelentkezni. Az augusztusi felvételi eljárásban már csak önköltséges formában lehet a szakon tovább tanulni, amit magyar nyelvű nappali alapszakon intézményenként eltérően 300–700 ezer forint tandíjat jelent félévenként a fővárosban és a nagyobb egyetemeken. A kisebb vidéki felsőoktatási intézményekben lehet 200 ezer forint körüli képzési díjakat is találni.
Pszichológia
Mindössze két egyetem hirdet pszichológia szakra pótfelvételit, csak angol nyelven és költségtérítéses formában Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, 300 ezer forint/félév tandíjjal és az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola 950 ezer forint/féléves költséggel.
Jogtudományi Kar
Nappali alapképzésen a győri Széchenyi István Egyetem, valamint a Miskolci Egyetem hirdeti meg a személyügyi munkaügyi és szociális igazgatási, valamint az igazságügyi igazgatási szakot, ez utóbbit a Debreceni Egyetemen (DE) is lehet választani, a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) csak távoktatásban. A Szegedi Tudományegyetem a politikatudományi, a nemzetközi tanulmányok, a személyügyi munkaügyi és szociális igazgatási költségtérítéses szakok közül lehet válogatni. A tandíj az említett képzéseknél intézményenként eltérően 180–220 ezer forintot jelent félévenként. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen mindkét szakot meghirdették levelező formában, a munka–szociális–személyügyit államilag finanszírozott formában is. A Károli Gáspár Református Egyetem JTK-n a nemzetközi tanulmányok levelezőképzése elérhető szemeszterenként 250 ezer forint tandíjjal.
Orvosi- és gyógyszerészképzés
Fogorvos szakra két egyetem, a Pécsi Tudományegyetemre és a Debreceni Egyetemre is be lehet most nyújtani a jelentkezést. A tandíj az osztatlan nappali képzésnél mindkét intézményben 1 350 000 forint félévenként, ami megegyezik a PTE-n most meghirdetett általános orvosi képzés önköltségével. Szóbeli felvételi alkalmassági vizsgát is tartanak augusztus közepén. Gyógyszerész szakon még államilag finanszírozott formában is lehet szeptembertől továbbtanulni a Szegedi Tudományegyetemen és a Semmelweis Egyetemen (SE).
Ápolás és betegellátás
A Semmelweis Egyetem is kínál nyolc féléves nappali ápoló alapképzést államilag finanszírozott formában, ahogy a Gál Ferenc Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Kara is ösztöndíjas formában hirdette meg a szakot a pótfelvételi eljárásban. Szintén állami térítéses képzésre lehet jelentkezni az egészségügyi gondozás és prevenció (védőnő) nappali alapszakra a Miskolci és a Semmelweis Egyetemre, utóbbi intézményben a területen ilyen formában a dietetikus, hang-, beszéd- és nyelésterapeuta alapszakra is lehet jelentkezni.
Műszaki képzés
A gépészmérnöki nappali alapképzés több intézményben államilag finanszírozott és önköltséges formában elérhető, például a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Debreceni, Miskolci, a Pannon Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem gödöllői és kaposvári telephelyén is. Mérnökinformatikus szakot állami támogatással a BME, az SZTE, a Miskolci és Pannon Egyetem veszprémi és nagykanizsai telephelyén is meghirdettek most. Majd minden műszaki képzési terület elérhető a pótfelvételi keretében.
Pedagógusképzés
Óvodapedagógus nappali alapszakot állami ösztöndíjjal a következő intézményeken hirdették meg: Gál Ferenc Egyetem szarvasi, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola váci, budapesti, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem egri és jászberényi, Károli Gáspár Református Egyetem budapesti és kecskeméti, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK esztergomi a MATE kaposvári telephelyén, az Eötvös Loránd Tudományegyetem budapesti és szombathelyi karán és az SZTE-JGYTK-n. A konduktor, a tanító és az óvodapedagógus alapképzési szakokra jelentkezőknek ének-zenei, testi és beszédalkalmassági vizsgát kell tenniük a pótfelvételi eljárásban a jelentkezési határidőt követő hetekben az intézmény által megjelölt időpontban, a hirdetményben jelzettek szerint.
A szintén a legnépszerűbb tíz szak között szereplő gyógypedagógia képzést majd minden intézmény meghirdeti, ahol a hagyományos felvételi eljárás keretében elérhető volt, de csak néhány intézményben lehet most államilag támogatott helyekre pályázni, például az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem egri és jászberényi telephelyeire vagy a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE-PEDAGOGY) kaposvári kampuszára. Nappali képzés keretében költségtérítéses formában meghirdette a DE-GYGYK Hajdúböszörményben, Szekszárdon a PTE-KPVK, Sopronban a SOE-BPK, Győrben a SZE-AK, ezek tandíja félévenként 270 ezer forint körüli összeget tesz ki.
(Borítókép: Madridi diákok 2024. június 3-án. Fotó: Jesus Hellin / Getty Images)