David Pressman számonkérte Orbán Viktort
További Belföld cikkek
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
- Orbán Viktor előtt szólalt fel Matolcsy György: Azt kell mondanom, hogy kissé bajban vagyunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor: Mi vagyunk az élő eurázsiai gondolat
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
Az Egyesült Államok budapesti nagykövete Orbán Viktort bírálta, amiért a magyar kormányfő Donald Trumpot támogatja az amerikai elnökválasztáson − és számonkérte rajta, hogy miért Oroszország és Kína mellett áll. Itt az ideje, hogy a többi NATO-szövetséges „rendíthetetlenül” kezelje Budapestet, amikor az Moszkva és Peking oldalára áll − mondta az amerikai nagykövet, melyet megosztott a Politico.
„Orbán Viktor miniszterelnök nem csinált titkot abból, hogy kit szeretne, ha megnyerné [a választást]” − közölte David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete kedden, két hónappal azután, hogy a magyar miniszterelnök Donald Trumppal tárgyalt Floridában.
A magyar kormánypártra utalva Pressman azt nyilatkozta: „A Fidesz továbbra is a novemberi választás eredményére teszi fel az Egyesült Államokkal való kapcsolatát. És ha az a választás nem úgy alakul, ahogy remélik, a stratégiájuk a várakozás. Az egyik magas rangú tisztviselő szavaival élve, nincs B terv.”
Donald Trump folyamatosan hivatkozik Orbán Viktor támogatására, és éppen a múlt héten nevezte őt „az egyik legtekintélyesebb embernek” és „Magyarország okos miniszterelnökének”. Az érzés kölcsönös. A magyar miniszterelnök a múlt hónapban azt nyilatkozta, hogy szerinte a republikánus jelölt nyeri a választást, majd hozzátette: „Hiszem, hogy ez jót fog tenni a világpolitikának”, és „a béke emberének” nevezte Trumpot.
Pressman a Budapest Fórumon tartott beszédében megkérdőjelezte ezt a megközelítést: „Nem hiszem, hogy azok a lépések, amelyek azt kockáztatják, hogy a két nagy nemzet közötti biztonsági szövetséget két nagy személyiség politikai szövetségévé degradálják, bárhol, bármilyen demokratikus, szövetséges kapcsolatot szolgálnak.”
„Az Egyesült Államok szövetségeket köt országokkal, nem pedig személyiségekkel azokon belül” – tette hozzá. „Magyarország kormánya jelezte a szövetségeseitől, Európától és az Egyesült Államoktól való eltávolodást.”
A magyar miniszterelnök korábban is tett ellentmondásos külpolitikai lépéseket
Orbán Viktor egy rendkívül ellentmondásos lépéssel júliusban diplomáciai támogatást nyújtott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, és Moszkvába látogatott, miközben Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét tölti be. A Kremlben Orbán „hálás” volt Putyin vendégszeretetéért, és nyomást gyakorolt Ukrajnára, hogy fontolja meg a tárgyalásokat.
Pressman bírálta Orbán Viktornak a nyugati szövetséghez való hozzáállását, és azt javasolta, hogy ideje lenne változtatni a Magyarországgal való kapcsolaton. Utalt arra, hogy a NATO-szövetségeseket szerinte Magyarország lejáratja, de Oroszországot és Kínát nem. Budapest két évig akadályozta, hogy Svédország beléphessen a NATO-ba – tette hozzá.
Mint mondta, Magyarország azt is sikeresen elérte, hogy kimaradjon a NATO Ukrajnának nyújtott katonai támogatásaiból, valamint utolsóként szavazta meg Mark Rutte főtitkári kinevezését. David Pressman azt is számonkérte a magyar kormányon, hogy az ország bírálja mind a NATO-t, mind az Európai Uniót, miközben előbbitől katonai, utóbbitól gazdasági-pénzügyi támogatást kap.