Segítségét ajánlotta föl a Duna áradása miatt esetleg veszélybe kerülő közgyűjteményeknek a szentesi Koszta József Múzeum – tájékoztatta Irsai Farkas László igazgató szerdán az MTI-t.
A muzeológus elmondta, a Duna áradása miatt a következő napokban, hetekben a folyó menti közgyűjtemények és más közművelődési intézmények, városi múzeumok tagintézményei, főként kisebb települések filiái, közösségi terei veszélybe kerülhetnek.
A legnagyobb honfoglalás kori leletanyagot őrző régészeti múzeumként az intézmény szakemberei komoly tapasztalatot szereztek a műtárgyvédelemben.
A múzeum a fenntartó szentesi önkormányzattal egyetértésben felajánlotta segítségét az állományvédelmi megelőző munkák és az esetleges mentések elvégzéséhez.
A közgyűjtemény technikusai egy-két napos váltásokban tudnak az adott helyszínen dolgozni – tudatta az igazgató.
Irsai Farkas László közölte, több nagyobb Duna menti közgyűjtemény vezetőjével közvetlenül is egyeztetett, a Pulszky Társaságon, illetve a Magyar Múzeumi Egyesület Kismúzeumi Tagozatán keresztül pedig megkeresték az érintett intézményeket.
Az igazgató felidézte, nem példa nélküli, hogy az árvíz miatt egy múzeumban az állomány védelme érdekében biztonsági intézkedésekre kényszerülnek. Szegeden, a Móra Ferenc Múzeumban a mai napig rekordot jelentő 2006-os árvíz idején a Vármúzeum alsó szintjét kiürítették, és a központi épület alagsori raktáraiból is a felsőbb szintekre pakolták a műtárgyakat.
Köszöntjük olvasóinkat!
Az elmúlt napokban elérte Európát a Boris ciklon, ami hatalmas mennyiségű csapadékot hozott magával. Az Alpokban lezúduló csapadékmennyiség miatt több folyó vízszintje is megemelkedett, a készültség a Duna, a Lajta, a Rába és a Répce folyók vízgyűjtő területeire is érvényes.
Kedden is egy percről percre közvetítésben követtük nyomon az eseményeket. Alábbi hírfolyamunkban ma is figyelemmel kísérjük az áradásokkal kapcsolatos európai történéseket, minden fontos hírt megtalál egy helyen. Tartsanak velünk!