Századvég: a Fidesz–KDNP továbbra is stabilan vezeti a pártok rangsorát

2024.10.28. 08:23
A Századvég legfrissebb pártpreferencia-kutatása alapján a Fidesz–KDNP továbbra is stabilan vezeti a pártok rangsorát. A baloldali pártok jelenleg az 5 százalékos bejutási küszöb alatt tartózkodnak.

A Századvég azt közölte hétfőn az MTI-vel, hogy a politikai szempontból aktív (választási részvételüket biztosra vagy valószínűre ígérő) magyar lakosság körében jelenleg 40 százalékon állnak a kormánypártok.

Második helyen – kilencszázalékos hátrányban – 31 százalékkal a Tisztelet és Szabadság Párt (Tisza) áll, harmadik helyen pedig a Mi Hazánk Mozgalom és a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP), egyaránt 6-6 százalékkal. A baloldali pártok jelenleg az 5 százalékos bejutási küszöb alatt tartózkodnak – tették hozzá.

Úgy folytatták, hogy a politikailag aktív népességen belül 8 százalék azoknak a hányada, akik nem tudják, hogy kire szavaznának egy most vasárnap esedékes országgyűlési választáson, vagy nem válaszoltak a kérdésre.

Ha csak az aktív pártválasztók preferenciáit tekintjük, a Fidesz–KDNP a voksok 43, a Tisza 34, a Mi Hazánk Mozgalom és az MKKP 7-7 százalékát kapná most vasárnap, a baloldali összefogás pártjai pedig – 5 százalék alatti eredményükkel – nem jutnának be az Országgyűlésbe – írták.

A közleményből kiderült az is, hogy a felmérést októberben készítették ezer felnőtt megkérdezésével.

Óriási különbségek a közvélemény-kutatásokban

Épp hétfő reggel írtuk, hogy óriási különbségek vannak a közvélemény-kutatásokban. Nagy vihart kavart ugyanis a magyar közéletben a 21 Kutatóközpont közvélemény-kutatása, amely először mérte a Tiszát a Fidesz elé a pártot választó, biztos részvételt ígérők körében. A különbség hibahatáron belüli, és a felmérés alapján a teljes népességben továbbra is a kormánypárté az előny.

A Publicus mérése is Tisza-előnyt mutat, miközben a Nézőpont Intézet adatai továbbra is magabiztos Fidesz-vezetésről számolnak be. Cikkünkben két kutatóintézet vezetőjét kérdeztük arról, hogy mi okozhat ekkora differenciát a különböző adatfelvételek számai között.