444: licitre bocsátották az interneten a Védelmi Beszerzési Ügynökség adatait

2024.12.02. 08:31
Egy terabájtnyi adat kerülhetett csalók kezébe november közepén, melyet egy zsarolóvírus segítségével szereztek meg, majd ötmillió dollárt követeltek, melyet Gulyás Gergely állítása szerint nem fizettek ki a zsarolóknak. Ennek ellenére a 444 értesülése szerint árverésre bocsátották az ellopott adatokat.

A Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. ellopott fájljait egymillió dollárért árulják a zsarolók. Mintegy egy terabájtnyi adat lehet náluk, melyek a magyar védelmi beszerzéseket tartalmazzák. Ennek ellenére az ügynökség nem akar fizetni a mulasztásokért − szúrta ki a 444.

A lap állítása szerint nemzetbiztonsági szempontból érzékeny anyagokról lehet szó, mely védelmi beszerzéseket, belső levelezéseket, valamint a magyar haderő tényleges képességeit tartalmazza.

November 14-én írtuk meg, hogy az Inc. Ransomware csoportja szerezte meg egy zsarolóvírus segítségével a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. anyagait, majd ezt követően titkosították a szervert, és ahhoz, hogy visszaszolgáltassák őket, ötmillió dollárt követeltek.

Egy héttel később viszont az ellopott mappa már eltűnt az oldalról, de kibervédelmi szakértők nem állapították meg egyértelműen, hogy az állam kifizethette-e a zsarolóknak a kért összeget. Azonban 46 képernyőfotó került napvilágra részükről, hogy bizonyítsák a bűncselekmény tényét.

A 444 a Korrmányinfón is kérdezte erről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert, aki elismerte, hogy valóban szereztek meg titkosított adatokat, azonban katonai felépítésre vonatkozó adatok nem szerepeltek a nyilvántartásban. Az ügyben jelenleg is folyik a nyomozás.