- Belföld
- Önkormányzati választás 2024
- ep-választás
- önkormányzati választás
- kampány
- európai parlament
- polgármesterek
Száz nap múlva jön az év egyik legfontosabb dátuma

További Önkormányzati választás 2024 cikkek
-
A Kúria sem változtatott: továbbra is Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere
- Tényleg megismétlik a főpolgármester-választást?
- Karácsony Gergely kúriai beadványában többségében baloldali vezetésű kerületeket vádol
- Karácsony Gergely a vesztébe rohan, vagy még jobban is járhat a tervével?
- Vitézy Dávid: Karácsony Gergely a lemondásával az új választást maga is el tudja érni
2022 nyarán 140 igen szavazattal fogadta el az Országgyűlés Magyarország Alaptörvényének tizenegyedik módosítását, amelynek értelmében összevonták a 2024-es európai parlamenti választásokat az önkormányzati választásokkal.
A javaslatot Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője jegyezte, amelynek indoklásában kifejtette: „A 2022. évi országgyűlési képviselők általános választása és a 2022. évi országos népszavazás közös eljárásban történő lebonyolítása igazolta, hogy a választási eljárások egy időpontban történő lebonyolítása jelentős költségmegtakarítást eredményez, amely a konkrét esetben több mint 10 milliárd forint volt.”
Április végén indul a kampányidőszak
A szavazás hivatalos időpontját Sulyok Tamás, a hétfőn megválasztott köztársasági elnök írja ki, de az EP-választásokat június 6–9. között kell lebonyolítani, Magyarországon pedig csak vasárnap lehet választás, így kizárásos alapon június 9. lesz a dátum.
Az államfő legkorábban kilencven, legkésőbb hetven nappal a választás napja előtt tűzi ki a dátumot, a jelölőszervezetek ezután jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Irodánál indulási szándékuk bejelentésével.
A kampányidőszak a választás napja előtt ötven nappal indul, tehát április 20-án. Az ajánlóíveket is legkorábban aznap lehet felvenni a Nemzeti Választási Irodától.
Ajánlásokat kell gyűjteni
Az európai parlamenti választásra történő listaállításhoz legalább húszezer ajánlást kell összegyűjtenie a pártoknak, itt listát kizárólag pártok állíthatnak.
Polgármesterjelölt az lehet, akit
- a 10 000 vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak legalább 3 százaléka,
- a 10 000 lakost meghaladó, de 100 000 vagy annál kevesebb lakosú település esetén legalább 300 választópolgár,
- a 100 000-nél több lakosú település esetén legalább 500 választópolgár jelöltnek ajánlott.
- Főpolgármester-jelölt az lehet, akit legalább 5000 fővárosi választópolgár jelöltnek ajánlott.
A jelöléshez szükséges ajánlások számát a helyi választási iroda vezetője állapítja meg a szavazást megelőző 66. napon.
A fővárosi választási szabályokat 2023 decemberében módosította az Országgyűlés, ez alapján a Fővárosi Közgyűlés tagjairól listás úton születik döntés.
A tízezernél több lakosú településen és a fővárosi kerületekben a képviselők vegyes választási rendszerben – egyéni választókerületben és kompenzációs listán – szerezhetnek mandátumot. Az egyéni választókerületek és a kompenzációs listás mandátumok száma a települések lakosságszámához igazodik.
A tízezernél több lakosú településen és a fővárosi kerületben egyéni választókerületi képviselőjelölt az lesz, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább 1 százaléka jelöltnek ajánlott.
Vármegyei listát a területi választási bizottság vagy a Nemzeti Választási Bizottság által jogerősen nyilvántartásba vett olyan jelölőszervezet állíthat, amely a vármegyében választójoggal rendelkező választópolgárok 0,5 százalékának érvényes ajánlását összegyűjtötte. Azok a jelölőszervezetek, akik közös listát kívánnak állítani, a választópolgárok 1 százalékának érvényes ajánlását kell összegyűjteniük, ami nem lehet kevesebb kétezer érvényes ajánlásnál.
Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk annak a helyzetnek a lehetséges kockázataival, hogy a polgármesterek és képviselők mandátuma 2024 októberéig tart, viszont már jóval ezt megelőzően, június 9-én döntenek az arra jogosultak a következő polgármester személyéről és a képviselő-testület összetételéről.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)