További Belföld cikkek
- Leugrott egy férfi hétfő hajnalban a budapesti repülőtér galériájáról
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Lárifári, áldatlan kutyakomédia
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
Hogy mi lesz október 23-án a Kossuth téren, azt egyedül Bene László, az Országos Rendőr-főkapitény tudja, aki azt ígérte, amennyiben csütörtök délelőtt a Kossuth téri tüntetőkkel nem tudnak megállapodni, egymaga eldönti mi történjen. "Kiürítik a területet?" - kérdezte szerdán Garamvölgyi László rendőrségi kommunikációs igazgatótóla, aki azt mondta: a törvény nem pontosan ezeket a szavakat használja, és ezzel ki is jelölte az egyik szélsőséges lehetőséget.
Még nincs egyezség
A tüntetők és a rendőrség szerdán nem jutott egyezségre. A tüntetők céljaikat - taktikai okokból - nem hozták nyilvánosságra. Molnár Tamás, az egyik szervező az Indexnek például azt mondta, hogy a sátrakkal kapcsolatban vannak vitás pontok.
A Kossuth téren az elmúlt egy hónapban gyakorlatilag egy minikemping alakult, amelynek fő darabja egy hatalmas sörsátor, amely a Tóth Ilona Kórház nevet kapta (itt valóban elsősegélyt nyújtanak a rászorulóknak). A rendőrség viszont nem akar sátortábort a területen, azt azonban ők sem árulják el, hogy mi az ajánlatuk a tüntetőknek. "Az is vita tárgya, hogy hányan legyenek" - mondta Garamvölgyi.
Klikk!
Hány embert engednek a kordonok mögé?
Szerdán délelőtt Grespik László, a tüntetők "jogtanácsadója" látogatott el a rendőrpalotába, ahol javaslatot tett. Garamvölgyi az Index érdeklődésére kijelentette, amit a rendőrség ajánlott, az nagyságrendekkel több emberre és nagyobb területre vonatkozik, mint amit Grespik akart.
Grespik délelőtt azt mondta, a rendőrök a Rákóczi-szobor Parlament felőli részét ajánlották nekik.
Garamvölgyi négy jogszabályt említett, amelyet majd Bene mérlegel. Kérdésünkre a rendőrségi törvény 46. paragrafusát említette (amely a rendőrségnek felhatalmazást ad, hogy védett személy miatt közterületet lezárhat, bővebben erről keretesünkben olvashat), továbbá a gyülekezési törvényt, egy 1996-os kormányrendeletet, és egy 1973-as ENSZ-egyezményt. A négy jogszabállyal szemben az alkotmányban biztosított, "második legerősebb alapjog", a gyülekezési jog áll.
Úgy tűnik azonban, hogy a tüntetőket képviselők sem értenek mindenben egyet. Volt közülük olyan, aki szerint akkreditált tüntetőkből állhat képviseletük. Úgy hírlik, a Kossuth tériek az állami megemlékezés idejére szilenciumot fogadtak, és csak tábláikkal demonstrálnak. Az biztos, a tüntetők nem fogják békésen és maguktól elhagyni a területet.