Százezreket bukhat, aki mégsem utazik a katasztrófa térségébe
További Belföld cikkek
- A Fidesz-KDNP helyi frakciója is megszólalt a csepeli óvodabezárások miatt
- Jelentős változások a fővárosi parkolásban: jön a teljes digitalizáció, emelkednek a díjak
- Országszerte eső várható, köd miatt kiadták a figyelmeztetést
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
Az utazási irodák egy része visszafizeti a Dél-Kelet-Ázsiát inkább elkerülő turistáiknak a már befizetett foglalást, derül ki az Index egyik topikjából. Ugyanakkor a legnagyobb utazási iroda, amely a térségbe a legtöbb - ezidőtájt hétezer - turistát repíti ki, elhárítja a visszafizetést. Az Aeroviva közleményben tájékoztatta - a 100-250 ezer forintba kerülő - "Phuket csomagot vásárló utasait", hogy ugyan "a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma Phuketet újabb értesítésig nem javasolja úticélként", de tudomásuk szerint a szigeten lévő szálloda "zavartalanul üzemel".
Nem ők tehetnek róla
A január 3-ára tervezett Dubai - Phuket charterjárat üresen repül Thaiföldre, és január 4-én hazahozza mindazokat, akik a hazatérés mellett döntenek. Az utazási irodák kérése alapján a gép Phuket helyett Bangkokban száll le, és ott veszi fel az utasokat.
Harmadik fél a felelős
A Magyar Turisztikai Hivatal vezetője szerint ugyan sem az utas sem az utazási iroda nem felelős ebben az esetben a "szerződés ellehetetlenüléséért", és bírósági gyakorlat sincs erre vonatkozóan Magyarországon, mindenesetre az Aerovivánál pórul járt utasok a bírósághoz fordulhatnak. (Így tesz a topikban tett ígérete szerint az egyik kárvallott is). Székely György szerint a bíróság - ha nincs felelős - kármegosztást ítél ilyen esetekben, így akár pénzük felét is visszakaphatják a hoppon maradt turisták.
A Magyar Turisztikai Hivatal szerint az utazási irodáknak nem kötelezettségük visszafizetni a pénzt, ugyanakkor kötelességük azonos értékű utat felajánlani. Az Aeroviva azonos értékű szolgáltatást viszont csak a külügyi tárca által nem ajánlott területen tud biztosítani, az említett szállodában, derült ki a cég közleményéből. Akik a külügy tárca intését mégis megfogadják, viszont már becsomagoltak és indulnának, azok is utazhatnak, de csak drágábban. Az Aeroviva alternatív szolgáltatásokat kínál a "Phuket-csomagról" lemondott ügyfeleiknek. Százezer forint ráfizetéssel "a szökőár által nem érintett Koh Samui szigetére" illetve 29900 forint ráfizetéssel a Koh Samet sziget közelében található Rayong üdülőhelyre utaztatják őket. Ez utóbbi célpont pluszköltségét végül szerdán az iroda már magára vállalta.
Van, aki inkább ráfizet
Másik megoldást kínál a Chemol Travel, amely a térségbe a Külügyminisztérium által is biztonságosnak ítélt thaiföldi üdülőhelyekre, vagy más földrajzi térségbe szervez utazást Phuket szigetéről lemondott ügyfeleiknek. "A teljes befizetett részvételi díj beszámításával 2005. március 31-ig bármiféle költségáltalány felszámítása nélkül." Akik más utazást nem kívánnak igénybe venni és a részvételi díjat akarják visszakapni, azok "a befizetett részvételi díjat 15 százalékos költségátalány visszatartása mellett, 8 napon belül" visszakapják pénzüket.
A Best Reisen weboldalán publikált közlemény szerint díjtöbblet felszámolása nélkül biztosít a visszamondottal azonos értékű utazást az ügyfeleknek, azzal a feltétellel, hogy 2005. áprilisáig elutazik az ügyfél.
Mégis mennek
Több mint száz utassal indították el a Ferihegyi repülőtérről szerdán este Bangkokba a Travel Service Kft. charterjáratát - tájékoztatta a légitársaság ügyvezető igazgatója az MTI-t. A térségről szóló híradások megtévesztők, Bangkok például nem a katasztrófa sújtotta tengerparton fekszik - mondta az ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy ezért nem találják indokoltnak az ide indított járatok leállítását. A korábban kiutazók közül például csupán tízen jönnek vissza a szerda este Bangkokba indított géppel - jegyezte meg. Közlése szerint a cég ezen a héten már indított egy gépet Phuketbe. Az ügyvezető igazgató úgy vélte: ezen a thaiföldi településen sem tett tönkre minden létesítményt a szökőár, de - tette hozzá - a légitársaság még a héten a partnerirodával konzultál, és aztán dönt arról, ide is indítsanak-e gépet.Az ügyvezető igazgató egy kereskedelmi televízió híradására reagálva - az RTL beszámolója szerint az utasok több mint hét órát vártak a repülőtéren a gépük indulására - hangsúlyozta: a szerda esti bangkoki járat valóban késéssel indult Ferihegyről, de ennek semmi köze a természeti katasztrófához. A gép késve érkezett Budapestre Egyiptomból, s így Ferihegyről is később tudott elindulni. A Külügyminisztérium hétfőn adott ki állásfoglalást, amely szerint a délkelet-ázsiai térséget ért katasztrófa miatt "nem javasolja, hogy magyar állampolgárok utazzanak Sri Lankára és a Maldív-szigetekre, sem Phuket, Krabi, Phi-Phi és Phang Nga szigetére", ami egyébként nem sziget, hanem egy öböl.