Állami filmjogvásár milliárdos bűvészmutatvánnyal
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha a titokminiszter korrupt, akkor a kormánynak is mennie kell
- Szalmonellával szennyezett terméket hívott vissza az Aldi
- Munkaerőhiány miatt több vidéki nagyvárosban is szünetelnek az egészségügyi ellátások
- Nagy európai összefogás keretében születtek ritka tigrisek a Nyíregyházi Állatparkban
- Börtönt kért az ügyész a zuglói parkolási ügy vádlottjaira
Nagy meglepetést okozott a filmes szakma 20-30 képviselőjének, hogy a Halász János fideszes képviselő által vezetett kulturális és sajtóbizottság ellenőrző albizottságának ülésén kiderült, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. egy tavaly karácsony napjaiban összehozott tranzakcióval közel 1 milliárd forintot áldozott olyan filmjogok megvételére, amelyeket az állami kézben lévő stúdióknak amúgy is át kellett volna adniuk a Nemzeti Filmarchívumnak.
Kitisztítás 80 millióért
Az Index információi szerint a már korábban is szanált Objektív, Hunnia, Budapest Filmstúdió, és a Pannónia kapott abból a 900 millió forintból, amelyet az ÁPV Rt. a szintén százszázalékos állami tulajdonban lévő Dialóg Kft. közbeiktatásával fizetett ki. Az állami vagyonkezelő további 80 milliót fordított arra, hogy a tényleges tevékenységet évek óta nem folytató Dialógot "kitisztítsa", és alkalmassá tegye a filmjogokra fordított összeg fogadására. A tavaly december 27-én éjszakába nyúlóan létrehozott üzletről Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgatója beszélt az albizottság ülésén a filmfinanszírozási téma miatt összegyűlt népes filmes szakembergárda előtt.
Nem egyértelműen kínálják
A filmvagyon felértékelése megtörtént, ezen az értéken egy adásvételi ügyletet kezdeményeztünk - jelentette ki Vági. Az ÁPV Rt vezérigazgatója azt állította, azért kellett a négy cégnek fizetni, mert "a privatizációs törvény eszköz ingyenes átadását nem teszi lehetővé". Vági elmondta, hogy a stúdiókat még az idén privatizálni akarják a mostani vezetésük közreműködésével. A vezérigazgató szerint ugyan "egyértelműen és egyoldalúan" az ÁPV Rt. nem tudja számukra fölkínálni a vételt, a törvény nem teszi lehetővé, "de minden eszközzel azon vagyunk, az az elsődleges szempont, hogy az a szakmai kör, aki a társaság történetében vagy múltjában megjelent, az jusson tulajdonosi lehetőséghez a jövőre nézve". A 900 milliós díj ellenére a megállapodás szerint a megvásárolt filmjogok "átmeneti jelleggel" 2006 végig egyébként továbbra is az érintett cégeknél maradnának, vagyis a tranzakció ellenére továbbra is ők kasszírozhatnák a jogdíjakat.
Legfeljebb beleugatunk
A bizottsági ülésen megjelentek közül a Magyar Mozgókép Közalapítvány elnöke, Grunwalsky Ferenc hozzászólásában jelezte, hogy a közalapítványt nem vonták be az ügyletbe, sőt meg sem kérdezte senki, "hogy ez nekünk tetszik-e". "Mi legfeljebb erőszakosan beleugatunk, hogy ez nem tetszik, mi ennek szeretnénk a magyarázatát hallani" - mondta Grunwalsky hozzátéve: "kifejezetten" sérelmezi, hogy a másfél év alatt hihetetlen bűvészmutatvány-sorozattá vált filmjogátadás "abszolút tudtunkon kívül" zajlott. "Igaza van az ÁPV Rt-nek, hogy ez üzletileg teljesen korrekt. A mi számunkra meg abszolút botrány! Kézzel-lábbal azon vagyok, hogy ne így történjen." - mondta Grunwalsky.
Szellemi támogatás cserébe
A Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója, Gyürei Vera kijelentette, hogy az ÁPV Rt. képviselője tavaly megkereste az archívumot és egy szerződéstervezetet tett le, hogy fogadja el "azzal a feltétellel, hogy mintegy máshoz kerülnek ezek a filmjogok terjesztésre, és cserébe az archívum valamifajta mintegy szellemi támogatásban fog részesülni". "Én erre a levélre, szerződéstervezetre válaszoltam hivatalosan, hogy ezt nem tudjuk elfogadni" - mondta Gyürei és leszögezte, fogalma sincs hogy miért került sor a tranzakcióra.