További Belföld cikkek
- Anyát és gyermekét gázolták halálra Pest vármegyében
- Vitézy Dávid „néhány ténnyel” reagált a Budapest Brand 5 év után elbocsátott vezetőjének állításaira
- Megvan, mikor tartják az időközi választást Újpest-Angyalföldön, ahol lemondott a DK-s képviselő
- Bejelentették a béremelést, majd „programozott” elbocsátási hullám kezdődött a Magyar Postánál
- Enyhített a kormány, egy ázsiai országból is érkezhetnek vendégmunkások Magyarországra
Kedden Kiss Péter kancelláriaminisztert hallgatta meg a Varga Béla vezette katonai tanács. Mindkét magas rangú politikus saját szobájában fogadta a bíró. A bíróság MTI-hez eljuttatott közleményében kiáll amellett, nem történt fegyelmi eljárás megindítására okot adó esemény azzal kapcsolatban, hogy a Bácskai-perben eljáró bírói tanács elnöke szobájában fogadta az ügyben tanúként idézett Kiss Péter minisztert, illetve Tóth András politikai államtitkárt.
Ez a gyakorlat
A közlemény szerint a katonai szerveknél kialakult gyakorlat, hogy a magasabb állami vezetőket a katonai bíróság kapuügyeleti szolgálata fogadja és felkíséri az adott szervezet vezetőjéhez. Az ügyeletet ellátó katonák - akik a bírósággal nem állnak szolgálati viszonyban és a megjelentek látogatásának céljáról sem tudtak -, a rájuk irányadó szabályok szerint eljárva kísérték fel a tanúkat a szervezetet irányító kollégiumvezető-helyettes szobájába. A bíró a dolgozószobájában rá várakozó tanúkat a tárgyalóterembe irányította - áll a csütörtökön kiadott közleményben.
És a bírói függetlenség?
"Összeegyeztethető-e a bírói függetlenséggel, hogy két politikussal is saját szobájában tárgyalt a bíró és a tanács tagjai tanúkénti meghallgatásuk előtt" - kérdezte a Fővárosi Bíróság elnökétől a Bácskai-per szerdai tárgyalása után a Magyar Hírlap munkatársa, aki arra is rákérdezett, hogy Tóth András államtitkár megjelenésekor helyes volt-e félbeszakítani az egyik nyomozó alezredes meghallgatását. Álláspontja szerint a kiadott közlemény ellenére érdemi válasz nem érkezett a felvetésekre, ezért az Országos Igazságszolgáltatási Tanácshoz fordul a Magyar Hírlap.
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács a bírói függetlenség alkotmányos elvének megtartásával látja el a bíróságok igazgatásának központi feladatait. Felügyeletet gyakorol az ítélőtábla és a megyei bíróság elnökének igazgatási tevékenysége felett, többek között irányítja és ellenőrzi a hatáskörébe tartozó bírósági elnökök igazgatási tevékenységét (például eljárási határidők, ügyviteli szabályok megtartása).