Forza magyarok!
További Belföld cikkek
- A katari miniszterelnökkel tárgyalt Orbán Viktor
- A legegészségesebb kórháznak járó díjért szállhatnak versenybe az intézetek
- Marad a kamatstop, meg kellett erősíteni az ukrajnai határt
- Tűz ütött ki egy díszállat-kereskedésben, minden állat elpusztult
- Holttestet találtak a járókelők a VIII. kerületben
Szerződés az olaszokkal
Wermer András, a miniszterelnök személyes tanácsadója az utolsó pillanatban módosította Silvio Berlusconi olasz kormányfő millenáris parkbeli fogadásának menetrendjét. A változtatás azért vált szükségessé, mert rájöttek, hogy a színpad hátterében már bekészített, de még letakart "szerződés a polgárokkal" plakát Berlusconi egyik kampányfogásának másolata. A Fidesz február közepén tartott kongresszusán látta el kézjegyével a szerződést az elsőként aláíró Orbán Viktor. A miniszterelnök később kampánykörútja minden állomásán aláíratta a szerződésplakátot, amely az olimpiai javaslatokat foglalta politikus keretbe.
A két forduló között a Fidesz kifejezetten olaszos kampánystílusra váltott: hasonlóan Berlusconihoz, egyetlen személyre - a miniszterelnökre - fókuszált. Orbán Viktor személyes kvalitásai, arca, családja kapott főszerepet a Fidesz megjelenítésében.
Kommunisták és fantomkommunisták
A Berlusconi-kampány sajátos taktikája volt az is, hogy határozott retorikával igyekezett két táborra osztani a választókat: ki van velünk - ki ellenünk? Az adócsökkentési és nyugdíjemelési ígéretek mellett nagy szerep jutott az ellenfelek lejáratásának. A Berlusconi által egyesített jobboldal az antikommunista érzelmekre játszott erősen. Értékelések szerint az olasz választók fogékonynak is bizonyultak a kommunistaveszélyt kiáltó jelszavakra.A Fidesz hasonló módszerrel próbált híveket nyerni: egyre erőteljesebben hangsúlyozta az MSZP utódpárt voltát, és számtalan jelképpel, eseménnyel (például a Terror Háza megnyitójával) próbálta tudatosítani a kommunista időszak bűneit. És igyekezett természetesen minél érzékelhetőbbé tenni a kommunisták és a szocialisták közötti kontinuitást.
Kultúrák harca
Szintén része volt az olasz politikus kampányának, hogy két kultúra összecsapásaként ábrázolja a választási küzdelmet. Mint emlékezetes Orbán Viktor a két forduló között mindig a polgári és a szocialista jövő, a fejlődés két teljesen eltérő útja közötti választásról beszélt. Az olasz kampányban azonba azonban nem vonták olyan erősen a nemzeti jelképeket, mint nálunk (kokárda, pártjelvények helyett nemzetiszín zászlók a megmozdulásokon).Forza magyarok
Az utóbbi napokban számos jel utalt arra, hogy a Fidesz környékén egy Forza Italia! típusú jobboldali politikkai mozgalom meghirdetésére készülnek. Az ezzel kapcsolatos kérdéseket a Fidesz vezetői egyelőre elhárították. Maga Orbán úgy vélekedett, hogy jelenleg úgy is ősrobbanásszerű kezdeményezési láz zajlik körülötte. Deutsch Tamás alelnök szerint pedig a valódi civilszféra már megmutatkozott a párt körül, ezért nincs szükség mesterségesen éltre hívni egy mozgalmat. A hírek szerint azonban az Olaszországban kultusztárcával honorált Urbani professzor által kitalált Forza Italia-recept jól jönne a Fidesznek is, amely nem tudta egy szervezetbe terelni az összes jobboldali erőt. Berlusconi budapesti kampánytámogató látogatásakor Orbánról barátként beszélt, akivel kitűnően eltud beszélgetni, különösen ha a foci a téma. Orbán mindenesetre itt használta először Forza Italia magyarítását. - Hajrá magyarok! - fociköszöntéssel búcsúzott olasz támogatójától, és már ezt a szlogent használta az április 9-i TF-beli második fordulós kampánynyitón is.
|