A fővárosnak is dolgoznak a vesztegetési ügyben érintett ügyvédek

2009.12.13. 22:43 Módosítva: 2009.12.13. 22:48

Az Index információi szerint a rendőrség a Bellák és Társai, a Kende és Társa, valamint a Polgár és Bebők ügyvédi iroda BKV-s és repteres szerződéseivel kapcsolatban nyomoz a nemrég kirobbant vesztegetési ügyben. A Polgár és Bebők ügyvédi irodának jelenleg is élő szerződése van a főpolgármesteri hivatallal.

Úgy tudjuk, hogy Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány egy hete levélben tájékoztatta Demszky Gábor főpolgármestert a nyomozásról, és a levélben megnevezte az ügyben érintett ügyvédi irodákat is. A három cég a Bellák és Társai, a Kende és Társa, valamint a Polgár és Bebők ügyvédi iroda. A Kende ügyvédi iroda időközben arról tájékoztatta az Indexet, hogy sem a BKV-val, sem a főpolgármesteri hivatallal nem álltak és nem is állnak szerződéses kapcsolatban. Többet az ügyről nem kívántak nyilatkozni.

A level másolatát néhány nap múlva megkapta a BKV-s vesztegetési botrányt vizsgáló közgyűlési bizottság is. Mindhárom iroda dolgozott a Budapest Airtportnak és a BKV-nak is.

A főpolgármesteri hivatalnak a Polgár és Bebők ügyvédi iroda érintettsége a legkényelmetlenebb. A cégnek ugyanis érvényes szerződése van jelenleg is a hivatallal majdnem 40 millió forint értékben. Az egyik szerződés 25 millió forintos (a Városháza Fórum fejlesztési projektre vonatkozóan), a másik pedig 13 millió 500 ezer forintos (a Közraktárak fejlesztési projekttel kapcsolatban). Mindkettőt a főpolgármesteri hivatal kiemelt fejlesztések irodájával kötötték januárban.

Korábban 2007. májustól december 31-ig dolgozott a cég a Közraktárak fejlesztési projekt jogi előkészítésén 15 millió forintért, valamint volt még egy egész évre szóló megbízása: a Városháza Projekttel kapcsolatban végzett jogi szolgáltatásokat. A szerződéseket a főpolgármesteri hivatal szervezési ügyosztálya kötötte az ügyvédi irodával. Kerestük vasárnap este a főpolgármesteri hivatal sajtóosztályát, hogy mi a terve a fővárosnak az érvényes szerződéssel, de nem sikerült elérni senkit.

A vesztegetési ügy december 4-én pattant ki, amikor a rendőrség házkutatást tartott a BKV Akácfa utcai székházában. A székházat megszálló rendőrök egy informatikai szerződést keresték először. A feltételezés szerint a 28 millió forintos szerződésből 10 millió forintot osztottak volna vissza, ezt vehette át a szintén 4-én, vesztegetés közben tetten ért BKV-s jogi igazgató, Sz. György. Az igazgató ügyvédei egyébként úgy nyilatkoztak, hogy az átvett pénz nem kenőpénz, hanem kölcsönpénz volt.

Mint kiderült, a rendőrök már több hónapja nyomoztak a BKV és a Budapest Airport jogi igazgatója ellen, akik ellen bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt indítottak eljárást. A rendőrség adatokat és bizonyítékokat talált arra, hogy a két igazgató összejátszva az ügyvédi irodáknak teljesítés címén kifizetett összeg jelentős részét jogtalan előny formájában visszakapta. Továbbá volt túlszámlázás, vagyis el nem végzett munkát is kiszámláztak az irodáknak.

R.-V. Krisztinát, a Budapest Airport Zrt. és Sz. Györgyöt a BKV Zrt. jogi igazgatója, valamint az informatikai cég vezetője előzetes letartóztatásban van. A BKV szökésben levő informatikai igazgatója, Fuzik Zsolt ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.