Megszereztük a titkos Vízművek-szerződést
További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Jóváhagyta a Fővárosi Vízművek kisebbségi részvénycsomagjának visszavásárlásáról, valamint az 1997-ben kötött szindikátusi és menedzsmentszerződés megszüntetéséről szóló előzetes megállapodást a Fővárosi Közgyűlés szerdán. A szerződést és módosításait korábban hivatalosan kikértük, hogy látni lehessen, miről születik döntés. A főváros a befektetők kérésére hivatkozva nem adta ki a dokumentumokat, mi azonban megszereztük.
A fővárosi közgyűlés döntött a Fővárosi Vízművek részvényeinek visszavásárlásáról, és a cég irányítását jelentő mendzsmentszerződés megszüntetéséről. A külföldi befektetők 15,1 milliárd forinttal távoznak a cégtől. A döntés hátterének bemutatásához két héttel ezelőtt hivatalosan kikértük az 1997-es szerződéseket és azok módosításait, amit a fővárosi önkormányzat a befektetőkre hivatkozva megtagadott.
A közérdekű adatnak számító dokumentumokért perelni akartunk, de végül más forrásból sikerült beszerezni azokat: ide kattintva a két 1997-es alapszerződést, ide kattintva azok mellékleteit, ide kattintva pedig a módosításaikat töltheti le. (A szintén mellékletként csatolt korabeli üzleti tervet és kollektív munkaügyi szerződést nem tettük fel, mert hosszú, és nem releváns.)
A fővárosi önkormányzat 1997 április 11-én kötött részvényeladási, valamint szindikátusi és menedzsmentszerződést a francia Lyonnaise des Eaux S.A. és a német RWE AQUA Gmbh. konzorciumával. Eszerint a befektetők 16,5 milliárd forintért megvásárolták a Fővárosi Vízművek kisebbségi részvénycsomagját, és 25 évre megszerezték a cég irányításának a jogát. Az utóbbiról szóló menedzsmentszerződés szerint a működtetésért cserében évente változó mértékű menedzsmentdíjat vehetett fel a befektető.
Az első szerződést többször módosították, a menedzsmentdíj mértékéről az utolsó években már külön megállapodásokat kötöttek a felek. 2000 és 2010 között a menedzsmentdíjak összege így alakult: 2000: 1,69 milliárd forint, 2001: 2,43 milliárd forint, 2002: 2,07 milliárd forint, 2003: 2,2 milliárd forint, 2004: 2,94 milliárd forint, 2005: 3,18 milliárd forint, 2006: 3,25 milliárd forint, 2007: 2,56 milliárd forint, 2008: 2,48 milliárd forint, 2009: 2,6 milliárd forint, 2010: 2,06 milliárd forint, azaz ebben a 11 évben összesen: 27,5 milliárd forint volt. Ebben nincs benne az 1997-es, 1998-as, 1999-es, és a 2011-es menedzsmentdíj, valamint a 2012 első negyedéves menedzsmentdíj összege (ami egyébként 469 millió forint).
Időközben a francia cég átalakult, az új tulajdonos a Suez Environnement lett. Belépett a szerződésbe a Hungáriavíz Zrt. projektcég is, amelynek tulajdonképpen annyi volt a feladata, hogy a vételárral megegyező hitelt vett fel, átutalta a külföldi tulajdonosoknak, majd törleszteni kezdte. (Több mint kétmilliárd forint törlesztése még mindig hátravan, ezt a főváros beszámította a mostani visszavételi árba.)
Tarlós István főpolgármester egy évvel megválasztása után vitába keveredett külföldi részvényesekkel, akik szerinte megszegték az 1997-ben kötött szindikátusi és menedzsmentszerződés rendelkezéseit. (Nem tartották rendben a tűzcsapokat.) A főpolgármester végül 2012 februárjában felmondta a szerződést a 9.4 pont alapján.
A közgyűlés ezek után a befektetők tárgyalási szándékait és a kockázatokat mérlegelve felhatalmazta a főpolgármestert, hogy kössön előzetes egyezséget a cég visszavásárlásáról legfeljebb 15,1 milliárd forintért. Ezt az egyezséget hagyta jóvá szerdán a közgyűlés.
A következő lépés a részvényátruházási szerződés aláírása, ennek végső időpontja 2012. május 8. Ezt egy 90 napos időszak követné, ami alatt a főváros beszerzi a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyását, és megteremti a forrást az ügylet finanszírozására. A részvények és a menedzsment átadása határidő napjával lép hatályba.