További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Munkaügyi bíróságon támadja meg a BKV négyszáz dolgozó elbocsátásáról szóló döntését a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ), mert nem kapták meg az indokokról szóló részletes dokumentumot; a törvény szerint a bíróságnak 15 napon belül, nem peres eljárásban kell határozatot hoznia.
Nemes Gábor, a VTDSZSZ alelnöke szerint a munka törvénykönyve és a cég, valamint az érdekképviselet együttműködési megállapodása alapján jogszerűen várták el, hogy megkapják a stabilizációs és reorganizációs programhoz kapcsolódó indokokat tartalmazó dokumentumot. Emlékeztetett rá, a közlekedési társaság a 400 fős létszámleépítés tervét már június 16-án írásban közölte.
Hozzátette, azt gondolták, ez a dokumentum kifejti, hogy mi az indoka a létszámleépítésnek, konkrétan milyen költséggel jár, hogyan lehetne elkerülni, illetve van-e lehetőség kevesebb dolgozót elbocsátani. Mindezekre azonban mostanáig nem kaptak választ.
A szakszervezet azt reméli, a bíróság kötelezni fogja a közlekedési társaságot a jogszerűen kért információk átadására, tette hozzá Nemes Gábor. Közlése szerint továbbra is él a szakszervezet felhívása, miszerint ha augusztus 20-ig nem sikerül megállapodni az idei béremelésről, akkor szeptember elejére sztrájkot hirdetnek.
A szakszervezeti vezető felidézte: a BKV vezérigazgatójának kérésére az év elején úgy döntöttek, az idei béremelésről a tárgyalásokat nem januárban, hanem csak a nyáron kezdik meg. "Most már a nyolcadik hónapban vagyunk, és nem haladnak a bértárgyalások. - Mindezidáig nem kaptunk semmiféle ajánlatot a BKV-tól, hogy milyen tervei vannak a béremelésről" - mondta Nemes Gábor.
BKV: Az egyeztetés lezárult
A BKV sajtóosztálya az MTI-nek küldött keddi közleményében minderre úgy reagált: az elmúlt hónapokban három párhuzamos tárgyalássorozat zajlott a BKV Zrt. vezetése, a szakszervezetek és a Központi Üzemi Tanács között, és a szervezeti átalakítással kapcsolatos egyeztetés augusztus 1-jével lezárult.
A csoportos létszámleépítésről, valamint a bértárgyalásról még januárban megkezdett tárgyalás jelenleg is folyik, és az egyeztetéseket követően a közlekedési társaság vezetője mind a 28 érdekképviselet vezetőjével találkozik - fűzték hozzá. A tárgyalásokat a sikeres lebonyolítás és az esetleges félreértések elkerülése végett a társaság nem a sajtón keresztül, nem a sajtó közvetítésével kívánja lefolytatni - olvasható a közleményben.