További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén a képviselők elfogadták a három budai kórház összevonásáról szóló javaslatot. Így a János kórházba olvad be a Margit kórház és a Budai Gyermekkórház.
A János kórház megúszta az átalakítást
Az összevonás után nem kell pályázatot kiírni a János élére, így az itteni főigazgató, akinek korábban erősen megromlott a viszonya az MSZP-s Havas Szófiával, a főváros egészségügyi tanácsnokával, megőrizheti a posztját. (Havast nemrégiben menesztették a János kórházból.) Mindez az Index - információink szerint - az SZDSZ erőteljes fellépésének köszönhető.
Az összevonással 70 munkahely szűnik meg, és mintegy 500 millió forintos megtakarítás várható a városvezetés szerint. Az ellenzék részéről Pesti Imre (Fidesz) az Indexnek elmondta: szerintük kényszerhelyzet az összevonás, amely után továbbra is 15 telephelyen működik majd az óriáskórház. Mindemellett a Margit kórház eddigi épületében ellátási gondok lehetnek, hiszen a szülészeti és a sebészeti ágyak számát állandóan módosítják a kormány és a főváros sokszor hektikus döntései nyomán.
Újabb zöldterületek tűnnek el
Elfogadta a közgyűlés egy XV. kerületi terület, az Újpalota-Parkváros övezeti átsorolásáról szóló határozatot, amellyel módosították a Fővárosi Szabályozási Kerettervet. Így a Szentmihályi út-Rákospalotai határút-Hűtő utca-Késmárk utca által határolt területet (amelynek közvetlen szomszédságában van a nyáron légett erdőterület is) olyan övezetbe sorolták át, amely lehetővé teszi a "kisvárosias lakóterületként, részben intézmény-, illetve jelentős zöldfelületű intézményterületként történő" fejlesztést.
A Fidesz részéről Csomós Miklós kritizálta, hogy Budapest ezzel újabb zöldterületeket veszített el. A mostani szabályozással ugyanis beépíthető lesz az a terület, ahol korábban erdő volt, és amely most teljesen gondozatlan (bozóttal benőve, részben illegális szemétlerakóként funkcionál). Csomós szerint a kerületi önkormányzat korábban már értékesítette a területet, ehelyett inkább erdőt kellene ide visszatelepíteni.
Úgy tudjuk, hogy a XV. kerületben nyáron pusztító erdőtűz a környéken nagy károkat okozott, és a lángok a most átsorolt területen is kisebb károkat okoztak.
Ingatlanokat választanak le a szociális ágazatról
Szintén döntött a közgyűlés a szociális ágazat átszervezéséről. Ez a legtöbb esetben az intézmények létszámleépítését, több értékes ingatlan eladását jelenti. Több intézményt megszüntetett a főváros a döntéssel, viszont egy kft.-t is alapít, amely az eddigi szervezetek üzemeltetési funkcióit veszi át. A tervezett ingatlaneladások között van egy II. kerületi, Gárdonyi Géza utcai és egy XII. kerületi, Bürök utcai idősek otthona is, továbbá a kéthelyi (sáripusztai) és a tordasi kastélyépületek. Az ellenzék ezt a döntést is ellenezte.