Beruházási stopra, hitelkorlátozásra készül a főváros

2007.01.25. 15:53
Vagyoneladásra, hitelfelvételi korlátozásra, beruházások leállítására és a kulturális-oktatási terület kiadásainak visszafogására készül a főváros. Az erről szóló előterjesztést koalíciós problémák miatt előbb levették a napirendről, aztán viszont fű alatt megszavazták a kulcspontokat a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén.

Reggel, az ülés elején még Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) indítványára a fővárosi közgyűlés többsége levette napirendjéről az önkormányzat idei költségvetési koncepciójának megvitatását. A városvezetés helyszíni indítványára felvették viszont azt a néhány oldalas költségvetési koncepcióval összefüggő előterjesztést, ami a kerületek és a főváros közti forrásmegosztási rendelet elfogadásához szükséges.

Tiltakozás a megszorítások ellen

Ez utóbbi előterjesztést a közgyűlés végül megszavazta. Az Index információi szerint a legszükségesebb intézkedéseket így meghozhatják a Főpolgármesteri Hivatalban a költségvetés tervezéséhez és a forrásmegosztás jóváhagyásához.

Információink szerint a szocialista frakció egy része és a szabad demokraták egyik városatyája azért ellenezte a költségvetési koncepciót, mert az kilencmilliárdos (más források szerint 13 milliárdos) takarékossági programot jelentene. Elsősorban a kulturális ágazatot érintenék a megszorítások, nem véletlen, hogy az MTI szerint Schiffer János (MSZP) parlamenti képviselő, volt budapesti kulturális főpolgármester-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján elfogadhatatlannak nevezte a fővárosi kulturális intézmények támogatásának csökkentését.

Schiffer szerint az oktatásból kivonandó hárommilliárd, a kultúrától elvenni tervezett 1,7-2 milliárd elviselhetetlen helyzetet teremtene. Ezért felülvizsgáltatná a programot az MSZP parlamenti frakciójának kulturális tagozata.

Végül mégis csak megszavazták a megszorításokat

A Fővárosi Közgyűlés végül mégis csak egy tartalmilag nagyon hasonló javaslatot fogadott el ahhoz képest, amit Devánszkiné levetetett a napirendről. Így például elfogadták a főbb tervezési számokat a 2007-es büdzséhez.

Iparűzési adóból 167 milliárdot remél az önkormányzat, luxusadóból viszont mindössze 110 milliót. Idegenforgalmi adóból 1,25 milliárd, üdülőhelyi normatív hozzájárulásból 2,5 milliárd folyhat be. Személyi jövedelemadóból 15,1 milliárd illeti meg majd várhatóan a fővárosi önkormányzatokat, míg más normatív támogatásokból 2,33 milliárd jut nekik. Ezek az összegek képezik várhatóan a forrásmegosztás alapját, ezen osztozkodhat majd a főváros és a 23 kerület.

Kevesebb hitelt lehet felvenni

A közgyűlés felhatalmazta a főpolgármestert a működési kiadások visszafogására, és arra, hogy tartalékokat képezhessen többek között az intézményi szerkezetátalakítás kiadásaira.

A közgyűlés korlátozta a kölcsönök igénybe vételét is: további fejlesztési hitelt csak akkor vehet fel az önkormányzat (a célhiteleken kívül), ha a lehívott és a törlesztett kölcsönökkel együttes adósságállomány a folyó bevételekhez viszonyítva nem haladja meg a 2006-os szintet.

Felülvizsgálják a beruházásokat

Szintén döntött a közgyűlés arról, hogy a 2007-2010 közötti időszakban jelentkező fejlesztési forráshiányt a beruházások felülvizsgálatával, elhalasztásával, törlésével kell megszüntetni.

A forráshiány megszüntetésére mindemellett Demszky Gábornak ki kell dolgoznia egy "feladat-ellátási kiigazítási koncepciót", továbbá felül kell vizsgáltatnia az önkormányzat teljes vagyonát, és elő kell készítenie ennek esetleges (és nyilvánvalóan részleges) értékesítését.

Elutasították az ellenzéki javaslatokat

Devánszkiné javaslatára több fideszes előterjesztést sem vett napirendre a kormánypárti többség. Így például azt sem, hogy a számvevőszék vizsgálja meg a fővárosi közüzemek tevékenységét az elmúlt négy évben.

Nem tárgyal a közgyűlés a Budapest szíve belvárost fejlesztő 50 milliárd forintos programról sem. A szocialisták további egyeztetést igényelnek ez ügyben is, s ezért várhatóan a február 15-ei rendkívüli gyűlésen kerül napirendre a téma.

Az MDF megint a koalícióval szavazott

Jórészt politikai vita után a Fővárosi Közgyűlés a kormánypártok és az MDF-esek szavazataival módosította ez évi útfelújítási programját, írja az MTI. Az Index információi szerint azért kellett módosítani a fővárosi programot, mert a központi költségvetés az ígért hét helyett csak 2,1 milliárd forintot ad az útrekonstrukcióra. Így 15 helyett mindössze 10 milliárd forint áll az önkormányzat rendelkezésére.

A városvezetés az eddig benyújtott árajánlatok kedvező tapasztalatai alapján, kétfordulós közbeszerzéseket tervez, bízva abban, hogy az olcsóbb árakkal teljesíthető marad az eredeti programban szereplő 156 kilométernyi útfelújítás.

Egy pesti vicc a koalícióról és a betonról

A Fidesz nem bízik ebben, illetve furcsállja, hogy ha most kevesebb pénz is elég a beruházásokra, akkor korábban miért terveztek ilyen sokat. Wintermantel Zsolt (Fidesz) hozzászólásában egy általa hallott pesti viccre hivatkozott, amely így szól: "Hogyan lehet 30 százalékkal kevesebb pénzből ugyanannyi utat felújítani a fővárosban? Vagy a beton marad ki, vagy a koalíció."

A Fidesz és a KDNP képviselői felrótták a városvezetésnek, hogy nem elég határozottan jár el a kormányzatnál, hogy a kabinet teljesítse korábbi ígéreteit. Nemcsak a választási kampány idején kell betartania a kormánynak a szavát, hangsúlyozta Wintermantel Zsolt (Fidesz). A kormánypárti többség leszavazta a polgári frakciószövetség azon kezdeményezését, hogy a főváros felterjesztési jogával élve kezdeményezze az állami költségvetés módosítását az ígért források érdekében.

Tarlós a HÉV drágulásáról

A Fővárosi Közgyűlés ülése után Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője rögtönzött sajtótájékoztatón tiltakozott a Margit kórház bizonyos osztályainak és a Budai Gyermekkórháznak a megszüntetése ellen.

Tarlós kitért arra is, hogy a napokban bejelentett HÉV-tarifacsökkentésekről nem döntött a Fővárosi Közgyűlés, azokról a BKV saját hatáskörében intézkedett. Így a fővárosi rendelet, amely drasztikus drágulást hozott az elővárosi közlekedésben, érvényben maradt, s a BKV bármikor újra felemelheti a jegy- és bérletárakat a HÉV-en.

Az Indexnek nyilatkozva Vitézy Dávid, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület szóvivője is kifogásolta, hogy nem rendeletben vonták vissza a tarifaemelést. A Városháza illetékese Tarlós kifogásaira egy interpellációban úgy válaszolt: a BKV saját döntése gyorsabban megvalósítható volt, így nem kell az utasoknak heteket vagy akár két hónapot várniuk a drágulás visszavonására.

A Margitsziget részleges privatizálásától tart az ellenzék

Átveszi a fővárosi önkormányzat az államtól a margitszigeti BM tenisztelepet - erről egyhangú szavazással döntött az MTI beszámolója szerint csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés. Az ellenzék attól tart, hogy a javasolt szerződési konstrukció alapján magántulajdonba kerülhet a szigetnek ez a része. Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes és Bakonyi Tibor (MSZP), a sporttal is foglalkozó tanácsnok kizárta ennek a lehetőségét.

Azt azonban Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) jogi bizottsági elnök elismerte: a Kincstári Vagyoni Igazgatóság "görcsösen ragaszkodik ahhoz, hogy a sportcélokra való eladás lehetősége benne maradjon a szerződésben". Úgy vélte, hogy a kincstári álláspont nagymértékben eltér az önkormányzati és az ügyvédi gyakorlattól.

Jogszerűtlen előterjesztést is megszavaztak?

A közgyűlés legvégén, helyszíni előterjesztés alapján elfogadták azt a szerződést, amellyel Budapest a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság rendező városa lesz, részben a kormány és a Puskás stadion garanciáival. Bőhm András (SZDSZ), aki ügyvéd is, több szempontból jogszerűtlennek tartotta a közgyűlés elé került előterjesztést. (Az előterjesztés olyan közterületi reklámokkal foglalkozó cégekre és kerületekre vonatkozik, amelyekért a főváros nehezen tud felelősséget vállalni.)

Bőhm szerint akár súlyos kártérítéseket is fizethet ezek után a főváros. Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes elismerte, hogy "az előterjesztésben benne vannak azok a dilemmák, amelyekről képviselőtársa beszélt". Kérte azonban, hogy a kockázatokkal együtt támogassa a közgyűlés ezt a javaslatot - ez utóbb meg is történt, ellenzéki támogatással, bár a Fidesz szónoka hangsúlyozta, tudatában vannak a jogi problémáknak, ezért a városvezetésnek mindent meg kell tennie a jogi aggályok elhárítására.

Mélygarázs az Infopark mellett
Vita nélkül, egyhangú szavazással járult hozzá csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés az MTI beszámolója szerint a fővárosi szabályozási tervek olyan jellegű módosításához, amelyekkel a XI. kerületi Infoparkban egy kétszintes, 371 férőhelyes mélygarázs épülhet, az M0-ás budafoki szakaszán pedig a környezetet védő zajvédő fal létesülhet. Molnár Gyula, a XI. kerület polgármestere az Indexnek a döntés kapcsán elmondta, hogy a módosítás lehetővé teszi szórakoztató funkciók megjelenését is a területen, a zöldfelületeket is megóvva. A fővárosi képviselőként is tevékenykedő Molnár szerint olyan szórakozóhelyet lehetne kialakítani az Infopark közelében, mint amilyen a Petőfi híd budai lehajtójánál is működik.