További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Nevetségessé válunk
Bőhm András hatáskör-átrendezést sürget, hogy a Budapest egységét, arculatát meghatározó ügyekben központi döntési lehetőség legyen. Enélkül ugyanis "nevetségessé válunk" egész Európában, mert egyetlen fejlesztés sem valósulhat meg, mivel minden ügynek több "gazdája van".
A felvetésre Gy. Németh Erzsébet szocialista frakcióvezető azt mondta, "csak olyasvalaki" javasolhatja azt, hogy kerületek leválasztásával 700 ezer embert "kiebrudaljanak" Budapestről, aki nem ismeri a fővárost, "fogalma sincs annak működéséről", és arról sem tud, hogy az itt élők szeretik városukat, "s nem kívánnak innét eltávozni". A szocialisták azzal egyetértenek, hogy Budapestet még inkább egységesíteni kellene. Ezt azonban a kerületek és a fővárosi önkormányzat közötti feladat- és hatáskör-átrendezéssel, és nem Budapest "szétszabdalásával" kell megoldani.
Hihetetlen felelőtlenség
Gy. Németh Erzsébet "hihetetlen felelőtlenségnek tartja azt, hogy egy ilyen kiforratlan ötlettel rémisztgetik az embereket".
Wintermantel Zsolt a fővárosi Fidesz frakcióvezető-helyettes, országgyűlési képviselő közölte, hogy a Demszky Gábor és a Tiba Zsolt főjegyző által 1994-ben kierőszakolt önkormányzati törvénymódosítással jött létre Budapesten a kétszintű önkormányzati rendszer. "Érthetetlen, hogy miért most döbbent rá az SZDSZ arra, hogy működésképtelen ez a kétszintű önkormányzatiság." A fideszes politikus szerint ez a kidolgozatlan, "komolytalan" SZDSZ-felvetés azt a célt szolgálja, hogy (...) "áttematizálják" a budapesti közéletet, eltereljék a figyelmet az olyan ügyekről, mint a drasztikus díjemelés. Wintermantel Zsolt hangsúlyozta, "nemcsak Budapest méretével, a kerületek számával van gond, hanem a kerületekkel való együttműködésre képtelen fővárosi vezetéssel, Demszky Gáborral az élen".
A képviselő érdekesnek tartja az SZDSZ "politikai nyilatkozatjellegű" felvetését amiatt is, hogy korábban Demszky Gábor volt az, aki minden erővel ellene volt azoknak a kerületi önállósodási szándékoknak, amelyeket például Újpest és Csepel szorgalmazott.