További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Az idei költségvetési tervezet a korábbiakhoz képest fordulatot jelent, hiszen azt javasolják, hogy ne vegyenek fel új hiteleket - jelentette ki Demszky Gábor főpolgármester. Hangsúlyozta: a hitelek helyett a belső források fokozott kihasználására van szükség, a cél az eladósodás megállítása.
31 milliárdos hiány
A büdzsé kiadási összege 497 milliárd forint, a bevételi oldala 466 milliárd, a hiánya pedig 31 milliárd forint lett. A hiány nagyobbik részét az önkormányzat és az Európai Beruházási Bank között 2002-2006-ban megkötött keretszerződések alapján lehívható hitelből, a kisebbik részét pedig az önkormányzat és a Világbank között 1999-ben megkötött kölcsön-megállapodás alapján lehívható hitelből finanszírozza.
Tarlós István, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője a költségvetési tervezetet bírálva arról beszélt, hogy a főváros hitelpolitikája kifulladt, a költségvetési koncepciót részleteiben nem tárgyalta a közgyűlés, a tervezetben a bevételek alapjai bizonytalanok, többi között nem egyértelmű, hogy miből épül a 4-es metró.
Azért legalább 31 milliárdos kölcsönt fel kell venni
Bagdy Gábor, a Kereszténydemokrata Néppárt fővárosi frakcióvezetője hozzászólásában azon véleményének adott hangot, hogy az önkormányzat mindenképpen 31 milliárd forintos hitelt vesz fel. Demszky Gábor a kérdésekre és felvetésekre válaszolva elmondta, az idei évben 100 kilométernél több, de 156 kilométernél kevesebbet utat újítanak fel.
A főpolgármester hangsúlyozta: a meglévő C-hiteleken felül új hiteleket nem vesznek fel. A korábbi döntések alapján lehívható 31 milliárdot veszik igénybe. Március végére előterjesztést készítenek a 4-es metró építésének ütemtervéről, a kohéziós alapból való finanszírozásról - mondta Demszky.
Bizonytalan vagyoneladások
A döntés előtt, csütörtök délután a KDNP frakcióvezetője, Bagdy Gábor azt nyilatkozta az Indexnek, hogy a mostani előterjesztésben 38 milliárd forintos bevétel szerepel ingatlanok és részvények eladásából. Az eladásra kijelölt ingatlanok értéke 12 milliárd forint, de ezek egy része régóta vár gazdára, jó ideje nem talál rájuk vevőt az önkormányzat. Így az ebből a forrásból remélt bevételek igen bizonytalanok.
Hasonló a helyzet a részvényportfoliónál is. Itt csak a ténylegesen 18 milliárd forintot érő ELMŰ-papírok eladásából remélhet komolyabb bevételt az önkormányzat, miközben az eladási listán olyan cégek papírjai is szerepelnek, mint az FTC-Hoki, valamint olyanok, amelyek felszámolás alatt állnak. Ez utóbbiakból semmilyen érdemi bevétel nem várható.
A kereszténydemokrata frakcióvezető az Indexnek elmondta: az, hogy ezek a vagyoneladások mégis bekerültek az előterjesztésbe, két okból lehetséges. Egyrészt mesterségesen felpumpálták a bevételi oldalt, hogy több kiadást könyvelhessenek el. Vagyis a kiadási oldal kiegyensúlyozására próbál az önkormányzat a bevételi oldalon (nem feltétlenül realizálható) forrásokat találni.
Teljes vagyonfelélés?
Bagdy szerint más ok is lehet, mégpedig az, hogy teljes vagyonfelélésre törekszik az önkormányzat és mindent kiárusít. Máskülönben nem teljesülhetnének a kiadási oldal tételei. Bagdy szerint ez is igen veszélyes folyamat.
A frakcióvezető azt is elmondta, hogy a korábbi költségvetési koncepcióhoz képest, amelyet egyébként a közgyűlés nem is fogadott el, a mostani megszavazott előterjesztés kevésbé fogja vissza a kiadásokat. Ez pedig a következő években az eddig számítottnál drasztikusabb megszorításokra adhat okot.
Bagdy véleményével kapcsolatban csütörtök este megpróbáltuk megszólaltatni Ikvai-Szabó Imre pénzügyekért felelős SZDSZ-es főpolgármester-helyettest, őt azonban késő este nem tudtuk utolérni. Ikvai-Szabó az MTI szerint ugyanakkor a közgyűlési vitában elmondta: az elkövetkezendő napokban valamennyi frakciót megkeresi annak érdekében, hogy a költségvetési reformra való felkészüléshez munkacsoportot hozzanak létre.