További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
|
A kabinetfőnök kérte
A Fővárosi Közgyűlés városképvédelmi bizottsága szerdai rendkívüli ülésén, az MSZP és az SZDSZ-képviselők szavazataival hozzájárult a határozatlan idejű közterület-használathoz, így felállíthatják a Felvonulási téren az Időkereket. A testület a Khronosz Alapítvány kérelmére tárgyalta az ügyet, s változtatta meg januári elutasító álláspontját.
A gazdasági miniszter kabinetfőnöke a főpolgármesteri hivatalhoz írt levelében szorgalmazta az engedélyezést. Ezt azzal indokolta, hogy a kormány a Magyarország európai uniós csatlakozása alkalmából rendezett ünnepi program részének tekinti az Időkerék felállítását.
A feliratról vitáznak
Visszavonta a Teleki Pál, néhai miniszterelnök szobrának felállítási engedélyét a Fővárosi Közgyűlés városvédelmi bizottsága, szerdai rendkívüli űlésén. A bizottság még a napirend elfogadása kapcsán hosszas vitát folytatott arról, hogy Demszky Gábor főpolgármester kérésére újra tárgyalja-e azt a korábbi döntését, amellyel egyetértett Teleki Pál szobrának budavári felállításával.
A bizottság, hat képviselő írásos kezdeményezésére, rendkívüli ülést hirdetett ki. Ezen, a megismételt napirendi vitában, Tóthfalusi György (SZDSZ) szorgalmazta, hogy Demszky Gábor kezdeményezéséről napirendi témaként tárgyaljanak. Ez az indítvány nem kapta meg a minősített többséget.
Horváth Gyula (MSZP) alelnök javaslatára, az MSZP- és az SZDSZ-képviselők szavazataival a bizottság visszavonta januári határozatát, amely egyetértett a Teleki-szobor felállításával. Az ellenzékiek részben tartózkodtak, illetve a döntés ellen voksoltak, a fideszes elnök és alelnök pedig nem vett részt a szavazásban.
Ellentmondásos volt
Sasvári Szilárd elnök tudatta, hogy a közigazgatási hivatalhoz és egyéb jogi fórumokhoz fordulnak jogértelmezésért, ugyanis szerintük jogszerűen, csak Teleki Pál szobrának feliratáról határoztak volna. A kulturális bizottság és a városképvédelmi bizottság januárban eltérő feliratot hagyott jóvá.
A XX. századi magyar miniszterelnöknek a személyét, tevékenységét érintő vélemény nem hangzott el az ülésen. Teleki Pál ellentmondásos politikai szerepe, illetve a nevéhez köthető zsidóellenes törvények miatt több szervezet kezdeményezte a fővárosi bizottsági döntések visszavonását. Demszky Gábor a tiltakozások után, korábbi álláspontját megváltoztatva, kezdeményezte a két szakbizottságnál a szobor felállítását lehetővé tevő döntések visszavonását.