További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Továbbra is megoldatlan a csepeli galvániszap elszállítása és a környék környezeti kárelhárítása. Amint arról az Index beszámolt, 2003. óta lezáratlan hordókban, kiszakadt nylon zsákokban, illetve mára szétrohadt acéltartályokban 1200 tonna galvániszapot tárolnak az egykori Csepelművek területén.
Mindent szennyez a méreg
A városrésznek nincsen pénze a kárelhárításra, a környezetvédelmi tárca pedig azt állítja, a szennyezés elhárítása a hulladékot lerakó Friz Kft. feladata volna, állami pénzen csak akkor történhet beavatkozás, ha közvetlen katasztrófahelyzet alakul ki, vagy ha befejeződik a cég felszámolása. A társaság felszámolását végző cég szerint a kft. fizetésképtelen és nincs olyan jogszabály, amely kimondaná, a tárcának meg kellene várnia a felszámolás végét. A tárca viszont köti az ebet a karóhoz, a szennyezőanyag pedig közben a talajt, a talajvizet és a Dunát is szennyezi.
Szépségtapasz
Vasárnap a Fidesz csepeli szervezete jelképes akcióval hívta fel a problémára ismételten a figyelmet. A letakaratlan veszélyes-hulladékot hatszáz négyzetméteres nylonnal fedték le, amivel reményeik szerint ideig óráig legalább elejét vehetik a méreg további terjedésének. Az akcióban résztvevő aktivisták cipőjére szemeteszsákot húztak, arcuk elé maszkot kaptak. Illés Zoltán a Fidesz szakpolitikusa az akciót megelőző tájékoztatóján felszólította Persányi Miklós környezetvédelmi minisztert, hogy oldja meg a katasztrófahelyzetet, azaz szállíttassa el a hulladékot és ezzel akadályozza meg a katasztrófát.
Illés szerint ugyanis a csepeli önkormányzat által megrendelt szakvélemény világosan kimondja, hogy katasztrófahelyzet van, hiszen a talajnak már hatvan centis rétege szennyezett. Illés Zoltán rámutatott: Persányi két dolgot tehet, vagy megoldja a problémát, vagy alkalmatlansága okán lemond posztjáról.
Visszautasított bírálat
Németh Szilárd csepeli Fidesz-elnök ismételten Csepel vezetését bírálta, amiért a szennyezőanyag még mindig a városrészben van. Németh emlékeztetett: először 2004-ben hívta fel a figyelmet a problémára egy lakossági panasz nyomán.
Mint mondta, első sajtótájékoztatója óta annyi történt csupán, hogy a csődben lévő Friz Kft.-re félmilliárdos környezetvédelmi bírságot szabtak ki, ami nyilvánvaló módon behajthatatlan. Németh szerint négy éve tud Csepel vezetése a problémáról mégsem tett semmilyen érdemi lépést. Tóth Mihály Csepel polgármestere viszont a Népszabadság szombati számában visszautasította, hogy tétlenül nézné a helyzetet.