Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes javaslata alapján novemberben módosíthatja levegőtisztasági rendeletét a közgyűlés. A rendelet megalkotás óta ugyanis kiépült az M0-s pesti szakasza, így szmogriasztás esetén a Hungária körút helyett a körgyűrűre lehet kiszorítani az átmenő-forgalmat.
A főpolgármester hamarosan összehívja a Védelmi Bizottságot, ahol a rendőrség, a polgári védelem és a közszolgáltató cégek vezetőivel együtt tekintik át a szmogriadó idején bevezetendő szükséges intézkedéseket.
Október végétől az Európai Unió legszigorúbb szabályozása érvényes Magyarországon, mivel új szálló porra vonatkozó határértékeket állapított meg a miniszteri rendelet. Az új helyzetben gyakrabban lesz szükség szmogriadóra, ennek alapján lépett életbe múlt hét csütörtökön a szmogriadó tájékoztatási fokozata.
Mivel a hétvégén jelentősen javult a főváros levegője, a szállópor magas koncentrációja megszűnt, így a Főváros szmogriadó rendeletében foglaltak szerint a korlátozó intézkedéseket a Fővárosi Önkormányzat megszüntette.
A főpolgármesteri kabinet hétfői ülésén elhangzott, hogy a szálló por szennyezés éves mennyisége Budapesten kedvezőbb, mint a legtöbb uniós nagyvárosban. A tavaly elkészült nemzetközi Urban Audit kutatás európai nagyvárosok 2004-ben mért adatait hasonlítja össze, és elemzi a települések környezeti állapotát is.
A tanulmány szerint a vizsgált évben 33 napon át haladta meg Budapesten a szálló por (PM10) koncentrációja az 50 µg/m3-ben megállapított ún. egészségügyi határértéket. Az egymillió lakos fölötti városokban átlagosan 38 napon át volt ilyen helyzet. A 17 nagyváros szálló por szennyezettsége éves átlagban 30 µg/m3-es értéket mutat, így Budapest 22 µg/m3-es értékével a 16. helyre került.
Ezzel Párizs után Budapesten volt a legalacsonyabb az éves P010 koncentráció. Az európai nagyvárosok közül egyébként Bukarestben, Milánóban és Barcelonában a legmagasabb a szálló por mértéke.