Születésnapját ünnepli a guantánamói fogolytábor

2007.01.11. 16:43
Látványos demonstrációval emlékezett meg az Amnesty International emberjogi szervezet Budapesten a guantánamói fogolytábor megnyitásának ötödik évfordulójáról. Az aktivisták szögesdrótból készített tortával érkeztek a Parlament elé, ahol Gusztos Péter átvette tőlük a magyar politikusoknak szóló képeslapjaikat. Ezután az amerikai követség elé vonultak, és a Happy Birthday című dal kíséretében meggyújtottak öt, a dróttortán elhelyezett tűzijátékot, ezzel követelve a fogolytábor bezárását.

Öt évvel ezelőtt január 11-én szállították az első rabokat Afganisztánból Guantanámoba, hívta fel a figyelmet csütörtökön az Amnesty International (AI) magyarországi szervezete. A jogvédő civilek azt kifogásolják, hogy vádemelés nélkül, embertelen körülmények között tartanak fogva több száz foglyot a 2001. szeptember 11. óta tartó terrorizmus elleni háború nevében.

A szervezet aktivistái csütörtökön délben a Parlament mellett gyülekeztek, ahol felállították a szögesdrótból készített másfél méter átmérőjű és több mint egy méter magas születésnapi tortát. A 9 aktivista narancssárga overallba és fekete csuklyába öltözve, „Close Guantánamo!” feliratú táblával próbálta felhívni a figyelmet akciójukra. A demonstráció biztosításáért a helyszínre vonult 6 rendőr felelt.

A Parlamentnél demonstrálnak
A Parlamentnél demonstrálnak (Galéria)

386 képeslap a politikusoknak

Röviddel dél után megjelent Gusztos Péter, az SZDSZ országgyűlési képviselője, az emberi jogi bizottság tagja, akinek az AI képviseletében Olt Boglárka kampánykoordinátor adott át 386 képeslapot, melyeket a parlamenti képviselők nevére címeztek. „Guantánamót be kell zárni” – olvasható a képeslapon, melyet korábban aláírt többek között Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök, Bill Clinton és Jimmy Carter volt amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár.

A véletlenül narancssárga kabátba öltözött Gusztos Péter a képeslapok átadása után elmondta, hogy az AI kérésére az emberi jogi bizottság tagjai vállalták, eljuttatják az összes parlamenti képviselőhöz a lapokat. „Szeretnék sok kitartást és jó munkát kívánni az Amnesty tagjainak” – tette hozzá, majd elsőként aláírta a bezárásra felszólító képeslapot.

Gusztos Péter és Olt Boglárka
Gusztos Péter és Olt Boglárka (Galéria)

A transzparenssel és dróttortával felszerelkezett civilek ezután átvonultak a Szabadság térre az Egyesült Államok nagykövetsége elé, ahol ismét felállították a díszleteket, és három aktivista bebújt a ketrecnek tűnő tortába. Rövidesen felcsendültek a Happy Birthday dallamai, miközben az aktivisták meggyújtották a tortán elhelyezett öt tűzijátékot.

Több kört futottak

Nem vettük fel a kapcsolatot a követséggel, úgy gondoltuk, hogy az üzenetet megkapták, ami így 10 méterre tőlük sokkal erősebben hat, mondta el az Indexnek Olt Boglárka. Szerintünk a politikusok dolga lenne, hogy diplomáciai csatornákon lépéseket tegyenek a fogolytábor bezárásáért, mi politikamentes civil szervezet vagyunk, tette hozzá.

Elmondta azt is, hogy először Szili Katalint, majd Mandúr Lászlót kérték fel a képeslapok átvételére, majd mikor mindketten elfoglaltságaikra hivatkozva visszautasították a megkeresést, az emberi jogi bizottsághoz fordultak. Gusztus Pétert végül Balog Zoltán, a testület fideszes elnöke bízta meg a küldemények átvételével. A kampánykoordinátor megjegyezte, hogy Gusztos Péter hozzáállása bíztató, reményét fejezte ki továbbá, hogy minden politikus ilyen gyorsan aláírja a képeslapot.

Guantánamói statisztikák

Az AI adatai szerint az elmúlt öt évben 45 országból összesen 775 rab fordult meg a hírhedt Camp X-Rayben és a Camp Deltában. Tavaly decemberben új épülettel, így 178 cellával bővült a börtönkomplexum, a fejlesztés 37 millió dollárba került. A civil szervezet álláspontja szerint a guantánamói fogolytáborban kényszervallatásokat alkalmaznak, eltiporják az alapvető emberi jogokat, mint például a jogorvoslathoz való jogot, az ártatlanság vélelmét, a független és pártatlan bírósági eljáráshoz való jogot, valamint a szabad ügyvédválasztás jogát.

Jelenleg 430 embert tartanak fogva Guantánamóban, akik 35 különböző nemzetiséghez tartoznak, közülük négyen még 17 évesek sem voltak, mikor letartóztatták őket.

Eddig több mint 40 ember kísérelt meg öngyilkosságot, hárman meg is haltak tavaly júniusban. Legalább 200 fogvatartott kezdett éhségsztrájkot, amivel a fogvatartásuk feltételei ellen tiltakoztak.

Eddig egyetlen foglyot sem ítélt el az Egyesült Államok bűncselekmény miatt.