Gyurcsány is ott lesz az antifasiszta tüntetésen
További Belföld cikkek
- Leugrott egy férfi hétfő hajnalban a budapesti repülőtér galériájáról
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Lárifári, áldatlan kutyakomédia
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
Péntekre újabb tiltakozást szerveznek szélsőséges szervezetek a Hollán Ernő utcai jegyirodához, tiltakozásul az ellen, hogy még március 20-án az iroda egyik alkalmazottja összetűzésbe került egy vásárlóval, aki a Hungarica együttes koncertjére szeretett volna jegyet venni.
Hétfőn néhány tucat szélsőjobboldali tüntető szervezett flashmobot a jegyiroda elé, de megjelent néhány száz antifasiszta is, köztük fideszesek, MSZP-sek, SZDSZ-esek. A két oldal némi skandálás után, a rendőrség többszöri felszólítására hazament.
Péntekre újabb szélsőjobboldali flashmobot szerveztek, és, a hétfőitől eltérően, csatlakozott a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Magyar Gárda, a Magyarok Világszövetsége budapesti szervezete, a Nemzeti Gárda, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Hunnia Mozgalom, a Magyar Önvédelmi Mozgalom, a Lelkiismeret '88, a Szent Korona Rádió és a Kuruc.info.
Szerda óta lehetett tudni, hogy péntekre – a radikálisok akciójára válaszul – ismét tüntetni készülnek a szélsőjobboldal-ellenes erők.
Erre a demonstrációra jelentkezett be Gyurcsány Ferenc a parlamenti pártok vezetőihez írt levélben, akiket arra kér: az erkölcsi és politikai támogatáson túl személyes jelenlétükkel is támogassák az újfasisztákkal szembeni civil kezdeményezést, és ítéljék el egyértelműen a szélsőjobboldali eszméket valló és hirdető szervezeteket és személyeket. A miniszterelnök elmegy, de beszédet nem mond a rendezvényen.
"Az ilyen és ehhez hasonló alávaló támadások a 20-as 30-as évek Magyarországát idézik: azt az időt, amikor a fasizmus egyre hangosabbá, egyre fenyegetőbbé vált, mielőtt vérbe borította volna egész Európát" – írta a levelében.
Gyurcsány Ferenc levelében kitért arra, minden szabadságszerető ember hálás lehet azoknak a civileknek, akik legutóbb bátor kiállással felemelték a szavukat az újfasiszták ellen, mert ezzel nemcsak néhány embert védtek meg, hanem a demokrácia mellett is hitet tettek. Mint írta, hétfőn a demokraták voltak többen, de a szélsőjobboldali szervezetek péntekre újabb erődemonstrációt "nemzeti seregszemlét" szerveznek "ellenük-ellenünk".
A szocialista politikus szerint mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy az újfasiszta eszméket valló és nyíltan hirdető csoportok megerősödése és radikalizálódása nem fenyegetés, hanem valós veszély.
Sólyom László köztársasági elnök is a helyszínen tájékozódik pénteken. Délelőtt, még a tüntetés előtt meglátogatja a jegyirodát.
Eközben Szabadai Viktor, az SZDSZ budapesti elnöke ellendemonstrációt jelentett be a XIII. kerületi rendőrkapitányságon a Hollán Ernő utcai jegyiroda előtti területre. Szabadai Viktor kérdésünkre elmondta, hogy szándékosan jelentette be a pénteki békés ellendemonstrációt magánszemélyként, az ügyet ugyanis a pártpolitika felett állónak tartja, bár az SZDSZ eddig is, és ezután is megnyilvánul a témában, hangsúlyozta.
Szabadai Viktor közleményében bejelentette azt is, levélben fordul a parlamenti pártok országos és budapesti elnökeihez, a Fővárosi Közgyűlés tagjaihoz, a budapesti parlamenti képviselőkhöz, az országgyűlés elnökéhez és a köztársasági elnökhöz, hogy a pénteki ellendemonstráción jelenlétükkel tegyenek hitet a magyar demokrácia közös alapértékei mellett. "Magyarország veszélyben van. Meg kell mutatnunk, hogy mi, békeszerető, toleráns, az emberi szabadságjogokat tiszteletben tartó, a kisebbségekkel szembeni diszkriminációt és erőszakos fellépést a leghatározottabban elítélő hazafiak vagyunk többségben" - írta nyílt levelében.
Szanyi Tibor, szocialista országgyűlési képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján arra kérte az újlipótvárosiakat, hogy ne üljenek fel a péntekre meghirdetett "fasiszta provokációnak", de nagy számú csendes jelenlétükkel adják jelét önvédelmi képességüknek.
A tiltakozók céljaival, információink szerint, összhangban van, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felszólította a pártelnököket a részvételre és maga is megjelenik. Léteznek ugyanakkor olyan félelmek is, hogy a kormányfő részvétele sokakat elriaszt attól, hogy személyesen tiltakozzon a szélsőjobbosok akciója ellen. Dávid Ibolya, az MDF elnöke nem megy el, mert szerinte Gyurcsánynak nem az utcán kellene tüntetnie, hanem a rendőrséget kellene megszerveznie, hogy képes legyen megvédeni az embereket az utcai erőszaktól. Kóka János külföldön lesz, ezért az SZDSZ sem képviselteti magát elnöki szinten, a párt több politikusa viszont elmegy. A Fidesz és a KDNP elnökei csütörtök estig nem reagáltak Gyurcsány hívó szavára.
Gyurcsány Ferenc kritikusai régóta mondogatják, hogy a miniszterelnök és az MSZP igazi terepe a fasiszta veszély emlegetése. A szocialisták látványos akciója volt, amikor az azóta a süllyesztőben eltűnt Bácsfi Diána és néhány tucat neonáci miatt az MSZP-kongresszus résztvevőit a Terror Háza elé buszoztatták 2004 őszén.
Amikor a Moszkva téren átszúrtak karddal egy 15 éves fiút, Gyurcsány napirend előtti felszólalásban ítélte el a rasszizmust, és a fasiszta eszmék újjáéledésétől tartott. Később kiderült, hogy a támadásnak rasszista indítéka nem volt.