Gyurcsány: Abszolút többség esetén nem kell koalíció
További Belföld cikkek
- A rendőrség szerint jogszerű intézkedés közben halt meg a zagyvarékasi férfi
- Románia csatlakozott a schengeni övezethez, de a MÁV vonatai továbbra is kivárják a határellenőrzés idejét
- Mráz Ágoston Sámuel elárulta, mi állhat a Rogán Antal elleni szankció mögött
- „Rogánnak mennie kell!” – Vona Gábor pártja a miniszter lemondását követeli
- Karácsony Gergely: David Pressman barátja és hódolója Magyarországnak
Azt mondta, nem akar személyi, szerkezeti kérdésekről beszélni, kedden mégis másodszor jelentette be, hogy az MSZP igényt tartana az oktatási miniszteri posztra.
Igaza van, van kettő, sőt ha úgy tetszik három kivétel ebben az ügyben. Az egyik, ami már elhangzott, a mezőgazdasági miniszter személyére vonatkozott, a bejelentésnek politikai oka volt: a legnagyobb riválisunk oda kívánta-kívánja adni a Magosznak a tárcát. Ezt én arcpirítónak tartom, és ezzel a kampányban a lehető legkönnyebben úgy lehetett szembe menni, hogy megnevezzük azt a minisztert, akinek a személyében széles koalíciós egyetértés van, nincsen vita.
Ez a jelenlegi miniszter, Gráf József.
Igen. És van két másik ügy, mindkét esetben valamelyik párt erős politikai érdeke diktálta, hogy valamit kijelentsen. Az egyik esetben az SZDSZ jelentette be az igényét az egészségügyre, a másik esetben én jelentettem be, hogy a szocialista párt akkor teszi jól, ha az oktatásügyhöz ragaszkodik. De ez természetesen nem azt jelenti, hogy ez nem vita és nem beszéd tárgya. És a jövő hétfőtől ilyen típusú személyi spekulációkba egy darabig nem megyünk bele.
Van más tárca, amihez ragaszkodik az MSZP?
Nem tettem ilyen kijelentést soha.
Van másik olyan tárca, aminek az élén szívesen látna szocialista minisztert?
Hogyne, az összes tárca élén szívesen látnék szocialista minisztert, ha így teszik fel a kérdést, igen.
Milyen eredményre számít vasárnap? Hány körzetet nyernek meg? Hány mandátumuk lesz az SZDSZ nélkül?55-65 körzetben nyernek jelöltjeink, nagyjából 180-190 képviselőnk lesz a parlamentben.
Ha az MSZP ötven százalék feletti parlamenti eredményt érne el a választásokon, kezdeményezne egyáltalán koalíciós tárgyalásokat? Ilyen helyzetben is szükségesnek látná a további együttműködést?
Nem.
Mekkora esélyt lát ilyen arányú MSZP győzelemre?
Elhanyagolhatót.
És politikai szempontból kedvezőbb helyzetnek tartaná ha tiszta MSZP-kormány alakulhatna? Könnyebb lenne a reformfolyamatokat, az elképzeléseit megvalósítani? Szívéhez közelebb állna egy tisztán MSZP-s kormány?
Őszintén szólva teljesen érdektelen, hogy én mit gondolok. Egypárti kormányban a különbségek a párton belül erősödnek fel, koalíciósban pedig pártok között. Első ránézésre az egypárti kormány stabilabb és könnyebben végrehatja programját, de ez csak statikusan igaz. Önálló elemzést igényel, hogy ilyen esetben milyen folyamatok indulnak el a kormánypárton belül. De én nem elemző vagyok. Ha az MSZP többséget szerez, akkor egyedül kell kormányoznia. Én pedig az MSZP politikusaként nem látok más kitűzhető célt, mint a lehető legnagyobb arányú győzelem elérését. A többi meg a választók dolga.
Több nemzetközi elemző most azt veti fel az első forduló kommentárjaként, hogy egy csekély többségű kormány, illetve a többséget adó tagolt MSZP mennyire lenne stabil háttér a szükségesnek ítélt reformok keresztülviteléhez.
Induljunk ki a realitásokból: látták azt az elmúlt másfél évben, hogy egyetlen szakpolitikai elképzelésem megdőlt az MSZP-n belüli vitán?
Nem.
Láttak olyat, hogy azért, mert a koalíciónak csekély többsége volt, nem tudott valamit elfogadni?
Nem emlékszünk.
Na ugye. Ezek ezoterikus találgatások, amik a brit modellből indulnak ki, ahol a parlamentben a brit munkáspárt szétszavaz. Vegyük a dolgot ennél komolyabban, az MSZP-t vagy engem nem ez fenyeget.
Tudja már, hogy az őszi önkormányzati választásokra lesz-e önálló főpolgármester-jelöltje az MSZP-nek?
Ez a kérdés, hála a jó Istennek, nincs napirenden.
De ha mi mégis tudni szeretnénk?
Nem fogják. Azért, mert egyik koalíciós pártnak sem érdeke, hogy ezt most eldöntsük. Meg kell nyerni a választást, el kell kezdeni a kormányzást. Hosszú, nehéz parlamenti időszakra számítok július végéig, augusztus elejéig. A köztárasági elnök úr azt jelezte, hogy a lehető legkorábbi időpontra írja ki az önkormányzati választásokat, és ez október eleje. Lényegében egy rövid kampányra kell készülnünk, augusztus második felétől, október elejéig. Ez pont elegendő arra, hogy valamikor augusztusban meghozzuk ezt a döntést. Becsszó, még én sem tárgyalok ebben az ügyben a kulisszák mögött, őszintén mondom, ez a kérdés egyáltalán nincs napirenden.
Mit szól az Amőba mozgalom fejlődéséhez? A szervezet már öt különböző városban nyitott klubot, a miskolcit például 100 millió forintért újították fel. Honnan van a pénz? Ön mennyivel szállt be?
Nagyon örülök, ha az Amőba és a mögötte lévő klubhálózat fejlődik. Az Amőbában benne van az alapítók nagyon kevés pénze, nekem azt hiszem 100 ezer forintom, sok támogató egy-kétszázezres, egy-két milliós hozzájárulása, és nyilvánvalóan, mint tisztességes és jól működő gazdasági vállalkozások egy-egy projektre hitelt is felvesznek. És ez a normális.
Vagyonbevallásában 106 millió forintos, döntően osztalékból származó jövedelmet tüntetett fel. Elárulja, mire költ?
Például adókra. Tudja mennyit kell ez után fizetni?
Jó, de a fennmaradó részt?
A többiből pedig élünk.
Mit szól azokhoz a pletykákhoz, hogy az MDF, illetve a párt elnöke, Dávid Ibolya azért makacskodik a Fidesszel, mert az MSZP "megvette"?
Ez épp annyira van így, mint ahogy a nap is azért kelt fel ma, mert megvettük.
A miniszterelnök-jelölti vita után voltak olyan hírek, amelyek szerint az Orbán Viktorral folytatott szópárbajban a tanácsadói tanácsai ellenére viselkedett.
Nem jók ezek az információk.
Pedig ezeket nekünk is megerősítették.
Egy egységes tanács volt, hogy nem szabad szerepet játszani. Azt mondták, mindig akkor voltam jó, amikor nem próbáltam meg magamat nagyon korlátozni. Igaz, mindannyian arra számítottunk, hogy ez egy kiegyenlítettebb, valóságos vita lesz. A különbség azért is volt nagy, mert az egyik fél nem vitatkozott. Ehhez képest valóban offenzív voltam.
Ma is így csinálná?
Abszolút.
Milyen érzés volt többmillió néző előtt kimondani, hogy "lárifári"?
[Hosszan gondolkodik] A vita első kettő percében és a mezőgazdaságról szóló első három percen kívül nem volt semmilyen megtanult szövegem. Azt már többször elmondtam, hogy az ilyen helyzetekben az elején mindig pocsékul szoktam szerepelni, ezért az elejére koncentráltam. Az ilyenek, mint a lárifári, a pillanat műve volt. Itt pusztuljak el, ha ezt valaki előzetesen tanácsolta. Őszintén mondom.
Hány mobiltelefonja van?
Egy.
Hány órát alszik naponta?
Attól függ. Ha hatot tudok aludni, az már nagyon rendben van.
Mi van a pulikutyájukkal?
Mi hozzászoktunk, ő pedig mihozzánk. A hálószobánkban alszik.
Szobatiszta?
Igen.
Mi a véleménye arról, hogy a miniszterelnököt nem Gyurcsány Ferencnek, hanem Dobrev Klárának hívják?
Arra gondol, hogy ő hordja a nadrágot?
Biztos vannak olyanok, akik ezt gondolják.
Van olyan, aki ennél sokkal cifrábbat gondol. Nem akarok minden gondolatot kommentálni.
Lesz gázáremelés?
Szeretnének?
Lesz?
Nem tudom megmondani, hogy a Tisza vize milyen magas lesz jövő tavasszal. Nincsen gázáeremelési terv. [mondja tagoltan]