Háromszáz magyar menne Irakba
További Belföld cikkek
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
- Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd
- Látogatási korlátozást vezetnek be a szabolcsi kórházcsoport tagintézményeiben
- Áprilisig meghosszabbították a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatását
Katonák őrzésre, védésre
A kontingens kiküldéséhez az Országgyűlés hozzájárulása kell. A kormányjavaslat 300 főben maximálná az alakulat létszámát, a szerepvállalás hat hónapra szólna. Az alakulat felkészítéséhez és kiküldéséhez 2-4 milliárd forintra van szükség, a kormánynak el kell döntenie, hogy a misszió költségeit a honvédelmi tárca, vagy a központi költségvetés állja. A térség országai közül Lengyelország, Románia és Ukrajna ezer fős nagyságrendő alakulatot ajánlott fel az iraki rendezéshez.
Juhász Ferenc szerint már most vannak Magyarországon olyan hivatásos katonák, akik alkalmasak az iraki szolgálatra. Az Indexnek példaként megemlítette az afganisztáni szolgálatra felkészített hivatásosokat, vagy a hódmezővásárhelyi laktanya "87 százalékban jól felkészített" állományát. Azt is elmondta, hogy miután a sajtóban nyilvánosságot kapott az amerikai kérés, a háromszázas létszámot meghaladó mértékben jelentkeztek katonák az iraki misszióra.
Az USA május végéig várja a téteket
Az Országgyűlésnek viszonylag gyorsan döntenie kell, az amerikaiak ugyanis május végéig adtak időt arra, hogy a katonák megérkezzenek Irakba. A kontingens kiküldéséhez kétharmados országgyűlési határozat szükséges. Az SZDSZ és az MSZP támogatja a sürgős döntést és a házszabálytól való eltérést, valószínűleg a kormányhatározatot is elfogadja majd. A két ellenzéki párt még nem döntött a kérdésről, de Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője aggályosnak tartja, hogy egyelőre csak informális felkérésről van szó, illetve azt is, hogy az nem nemzetközi szervezettől érkezett. A Fidesz frakciója szintén hétfőre ígért döntést.
Magyarország korábban 2000 gázálarcot ajánlott fel még Törökország védelmére a NATO akciója keretében. Bár a törököket egy iraki támadástól kellett volna megvédeni, a magyar maszkok az iraki rezsim bukása után sem érkeztek meg rendeltetési helyére. Az Egyesült Államok az iraki háborút megelőzően felszerelések köz- és vasúti szállításának engedélyezését kérte, azt a parlament a Fidesz ellenállása miatt akkor csak hosszas vita után fogadta el.
Az iraki békefenntartáshoz és rendvédelemhez Spanyolország és Olaszország közvetlenül Bagdad eleste után önként csapatokat ajánlott fel, az Egyesült Államok hasonló kéréssel fordulhat az amerikai Irak-politikát támogató valamennyi országhoz.