További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
- Orbán Viktor: Sok baj van még a gyermekvédelmi intézményekben
A Németországban élő, 1956 után emigrált Adriányi Gábor katolikus egyháztörténész a Vigíliában közölt, majd a Népszabadságban is idézett írása szerint mintegy hatvan katolikus egyházi emberről állítható bizonyosan, hogy együttműködött a rendszerváltás előtti állambiztonsági szervekkel, és adott jelentéseket az egyház belügyeiről. Adrányi szerint a több forrásból megerősített neveket tartalmazó listán papok, szerzetesek, sőt egyházi vezetők nevei is vannak, nagy részük már nem él, ám, mint állítja, a püspöki kar egyik, ma is hivatalban lévő tagja is a beszervezettek között volt.
|
Az egyház tagjai számára ismert volt, hogy a papság és a szerzetesek körében voltak olyanok, akik a szocializmus idején jelentést adtak szolgálatukról és a körülöttük élo személyekről, közölte Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára. Veres püspök az Indexnek nem kívánt nyilatkozni, de az MTI-nek azt mondta, hogy a kommunista diktatúra éveiben az egyház embereit, szerzeteseket, papokat rendszeresen zaklatták, fizikailag és lelkileg is gyötörték, "hiszen bennük látták a legfőbb ideológiai ellenfelet". "Érthető, hogy voltak olyanok, akik nagyon hősiesen ellenálltak, és egészen a vértanúságig vállaltak minden megpróbáltatást. Voltak mások, akik esetleg nem működtek együtt, de hallgatásukkal úgy gondolták, hogy mindenféle különösebb ellenállás nélkül meg fogják tudni őrizni hivatalukat és a munkájukat (...), és voltak mások, akik így vagy úgy elbuktak az ilyen lelki és fizikai terror alatt, ok esetleg valóban bekerültek azok körébe, akik jelentést adtak szolgálatukról, vagy a körülöttük élő személyekről" - mondta Veres.
Idősebb papok elbeszéléseire hivatkozva közölte, az úgynevezett beépített emberek többségéről paptársai tudták, hogy jelentéseket készítenek. Veres András szerint azoktól várható nyilvános bocsánatkérés, akik a pártállami rendszert működtették, és másokat megaláztak. "Lehet, hogy többen közülük ma is politikai hatalmat képviselnek, és ott vannak a politikai vezetésben" - tette hozzá a püspök.
Felelőtlenség a számokkal dobálózni
Máté-Tóth András, a Szegedi Egyetem vallástudományi tanszékvezetője Adriányi Gáborral szemben azt állítja, hogy tudományosan megalapozatlan, politikai és egyházi értelemben is felelőtlenség számokkal dobálózni az egyházi ügynökök számát illetően. "A II. Vatikáni zsinat és a magyar elhárítás" című tanulmány szerzője szerint az egyházi személyek beszervezésének története olyan kevéssé feldolgozott terület, ahol jelenleg nincs olyan tudós, aki pontosan meghatározhatná a beszervezettek körét. Máté-Tóth eddigi kutatásai alapján azt állítja, hogy a beszervezettek között kevés volt a személyes előnyökért jelentő úgynevezett karrierügynök. A kutató hipotézise szerint ráadásul a 70-es évektől a III/III-as osztállyal szemben is megerősödött Állami Egyházügyi Hivatal térnyerésével egyre vékonyodott az a réteg, akit formálisan beszerveztek, miután különféle utakon a hivatal is rajta tudta tartani kezét az egyház belső mozgásain.