A Fidesz szerint súlyos politikai elfogultság jellemzi a Gönczöl-bizottság jelentését. Erről Balog Zoltán, az emberi jogi bizottság fideszes elnöke beszélt szerdai sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus szerint jelentésben a kormány kommunikációja köszön vissza az ellenzék megítélésében és a miniszterelnök őszödi beszédének vonatkozásában is. Balog Zoltán kifogásolta, hogy jelentés nem állapít meg konkrét felelősöket. (MTI)
Pénteken nem sokkal dél előtt mintegy háromszáz szimpatizáns és érdeklődő állt a Kossuth tér körül, ahol egyre gyűlt a tömeg. Néhány parkoló autóra Árpád-sávos és nemzeti lobogót erősítettek. "Aki magyar idejön!" jelszó skandálásával próbálták csoportba szervezni az embereket. Gonda László, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 ügyvivője úgy nyilatkozott, hogy február 25-ig van területfoglalási engedélyük a Kossuth Lajos térre, szerinte akár már most is visszatérhetnek ide. Hozzátette, nem zárkóznak el a Fidesszel való közös demonstrációtól sem. Időközben a rendőrség lezárta a Kossuth Lajos térre vezető összes utcát, és leállították a forgalmat a Parlament épülete előtt az alsó rakparton is. (MTI)
"Ez a fideszes politika megbélyegzi a magyar jobboldalt, eltakarja a kormányzati hibákat, és ezzel csak a kormány és Gyurcsány Ferenc érdekeit szolgálja - közölte az MDF elnöke, Dávid Ibolya. - A Fidesz lebontott egy kerítést, de ezzel egy falat húzott a törvényes megoldások és az általa támogatott agresszív politika közé." A közlemény szerint két ellenzéki politika van ma Magyarországon: az egyik a törvénytelen magatartás és önkényeskedés, a másik, a középosztály megerősítését szolgáló, építő politika. Az MDF várja a felelős fideszes politikusok elhatárolódását. (MTI)
A térre időközben legalább félezer rendőr érkezett, a távirati iroda helyszínen lévő tudósítói egy rendőrségi autóbusz mellett, hét csapatszállító teherautót és legalább negyven járőr személygépkocsit számoltak össze. A rohamsisakos rendőrök gázálarctáskával vannak felszerelve, többségük egyéni védőfelszerelést, golyóálló mellényt visel. Az elbontott fémkerítés helyén ők alkotnak élő kordont a tér körül. A helyszínen megjelent számos műholdas közvetítő kocsi, televíziós stábok forgatnak. A gépjárműforgalom rövid szünet után ismét megindulhatott. A BKV villamosai folyamatosan közlekedtek a Kossuth Lajos téren.
"Remélenm, hogy Gergényi még ma este beadja a lemondását, főleg akkor, ha a korábbi törvénytelenségeit egy újabbal tetézi, és visszaépítteti a kordont" - válaszolta Kövér László fideszes választmányi elnök arra a felvetésre, hogy szerinte mi lesz a következménye az akciónak. Arra a kérdésre, hogy miért pont most bontották le a kordonokat, Kövér László azt mondta, megunták, hogy ide-oda mutogatnak ebben az ügyben. "Miután már senkinek nem tetszett, se Szili Katalinnak, se Gyurcsány Ferencnek, úgy gondoltuk, hogy bár nem mi dolgunk, de elvégezzük a munkát, és nem számoljuk fel azt a munkabért, ami ezért járna." A pénteken 10 órára meghirdetett frakcióülés résztvevőit nem értesítették előre, hogy mire készülnek. A politikusok egy névre szóló papírt kaptak, amikor a Kossuth szoborhoz vonult a frakció, ebben közölték, hogy a kordonok bontása lesz a feladat, és arról is tájékoztatták őket, hogy kinek a csoportjában kell majd "dolgozniuk". (MTI)
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint senki sem kérdőjelezheti meg a saját véleménye alapján a törvényeket. A kormányfő több mint károsnak nevezte a Fidesz kordonbontását. Gyurcsány hangsúlyozta, hogy a rendet meg kell őrizni; és az országgyűlési képviselőknek különösen vigyázniuk kell azzal, hogy mit cselekszenek, mert a példa ragadós lehet.
Szili Katalin annyit közölt újságírókkal, sajnálja, hogy idáig fajultak dolgok, és emlékeztetett rá, hogy ő többször is érdeklődött a rendőrségnél, mi szükség van a kordonra, de közbenjárására sem bontották el.
A kormánynak elvi álláspontja van: a jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, áll a kormányszóvivő közleményében. Ez a kötelessége minden állampolgárnak, függetlenül attól, hogy képviselő vagy sem.
A rendőrség jogszerű intézkedéseivel szembeni fellépés jogszerűtlen. Egészen addig, amíg a rendőrség valamely intézkedéséről a bíróság ki nem mondja, hogy jogszerűtlen, a törvényesség és a közbizalom alapján jogszerűnek kell tekinteni. Véleményezni lehet a rendőrség intézkedését, önbíráskodásnak azonban helye nincs. A rendőrség az adott kérdésben is jogszerűen fog eljárni és megteszi azokat az intézkedéseket, amelyeket meg kell tennie, áll Danks Emese közleményében.
Az igazságügyi és rendészeti miniszter politikai provokációnak minősítette, hogy a Fidesz országgyűlési képviselői elbontották a Parlament előtti fémkordont. Petrétei József közölte, hogy a rendőrség a jogszabályoknak megfelelően fog eljárni az ügyben. Petrétei felhívta a figyelmet arra, hogy az országgyűlési képviselőknek is be kell tartaniuk a jogszabályokat, és arra, hogy a törvény jogorvoslati lehetőséget biztosít, ha valaki nem ért egyet egy döntéssel.