Kóka János nem számít előrehozott választásokra, ugyanakkor igen kockázatosnak tartja a kisebbségi kormányzást. Utóbbit többek között azért is, mert szerinte Gyurcsány Ferenc mozgástere a kialakult helyzetben a nullára szűkül. A szabad demokraták elnöke csütörtökön a Napkeltében biztosra vette, hogy pártja küldöttgyűlésén a koalícióból való kilépés mellett szavaznak majd az egybegyűltek.
Kóka leszögezte, hogy az SZDSZ részéről nem volt előzetes forgatókönyv a koalíció felbontására, ahogyan azt többen is feltételezik. Újra hangsúlyozta, hogy a szakítás azért történt, mert Gyurcsány Ferenc kormányfő szombati beszédében egyértelművé tette: kihátrál a reformok mögül. Ez egyébként a szabad demokrata pártelnök szerint sokat árt az országnak. Kóka az SZDSZ utóbbi tíz évének legnagyobb és legnehezebb döntésének nevezte a koalícióból való kilépést. (FH)
Rövid válaszokat ismételgetett a sajtó kérdéseire az MSZP elnökségi ülése után Nyakó István.
A szóvivő szerint a Magyar Köztársaság miniszterelnöke Gyurcsány Ferenc. Ezt sokszor elismételte. Az MSZP támogatja Gyurcsány Ferencet. Ezt is sokszor elismételte. Az SZDSZ Gyurcsányt menesztő óhaját nem akarta kommentálni, annyit mondott, hogy az MSZP kedden ismerteti koalíciós partnerével álláspontját.
A szocialista-szabad demokrata koalíció hat évének kudarca testesül meg a szombat délelőtt óta egyre jobban kiteljesedő veszekedésben - írta Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a Jobbklikk.hu portálon kedd reggel megjelent blogbejegyzésében. "Miközben a gazdasági növekedés, a munkanélküliség és az infláció előrejelzéseit egyre rosszabbra kell módosítani, világossá vált, hogy Gyurcsány Ferenc szóvirágai ellenére semmilyen kiutat nem tud és nem lát abból a helyzetből, amelybe pártját, koalícióját és az országot kormányozta" - fogalmazott.
Az Indexnek nagyon rövid interjút sikerült készítenie Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel, akit hétfőn április 30-i hatállyal menesztett a miniszterelnök. Horváth Ágnes menesztésének körülményeiről nem kívánt nyilatkozni.
- Mit fog csinálni a jövőben?
- Pihenni. Egy darabig.
- És aztán?
- Dolgozni, mert munkamániás vagyok.
Fodor Gábor, környezetvédelmi miniszter április 30-ig még ellátja feladatát, de már nem hoz hosszú távú döntéseket, nem szeretne ugyanis kényszerhelyzetet teremteni utódjának. Az SZDSZ ügyvivője kedden úgy nyilatkozott, hogy szerinte az SZDSZ már elért kompromisszumkészségének határához, de még lát esélyt arra, hogy a koalíciós pártok megegyezzenek.Arról, hogy a kialakult helyzetben mi lehet a megoldás Fodor Gábor nem akart beszélni, mint mondta: még minden tárgyalás kérdése, és nem akar találgatásokba bocsátkozni.
Kialakult egy politikai probléma, amit a miniszterelnök kijelentése okozott és a két párt vezetőinek közösen kell megtalálniuk a megoldást, mondta a politikus. Fodor Gábor a megegyezésre jelenleg még 50-50 százalékos esélyt lát, ez azonban szerinte az idő előrehaladtával egyre csökken. A liberális politikus egyébként csak rövidtávon tartja elképzelhetőnek, hogy a szocialisták kisebbségben kormányozzanak, szerinte tartósan erre nincs lehetőség. (FH)
SZDSZ-es körök szerint Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter egyelőre nem nyújtja be a lemondását. A miniszter a párt frakciója által szabott végső időpontig, április 30-ig akar várni ezzel a lépéssel. Fodor Gábort egyelőre nem sikerült elérni, de állítólag azzal indokolja döntését, hogy a hónap utolsó napjáig lehetőség van tárgyalni a koalíciós partnerrel. (MTI)
Megkezdődött a koalíciós egyeztetés az MSZP és az SZDSZ vezető politikusai között kedden a Parlamentben. A tárgyaláson a szocialistákat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Szekeres Imre és Juhász Ferenc az MSZP elnökhelyettesei, valamint Kiss Péter, a párt alelnöke képviselik.
A szabad demokraták részéről biztosan részt vesz a megbeszélésen Kóka János elnök, Horn Gábor ügyvivő, Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes és Gulyás József az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke. Kedd délelőtt a szocialisták tárgyalódelegációja az általuk képviselt mandátumról egyeztetett. Késő este elnökségi ülésen értékelik a helyzetet.
A szabad demokraták kedd délután ügyvivői testületi ülést tartanak. A koalíciós megbeszélésen a tervek szerint az SZDSZ ismerteti a liberálisok ügyvivői testületének állásfoglalását, és egyeztetnek arról, technikailag hogyan bonyolítható le zökkenőmentesen a miniszterek lemondása. (MTI)
"A jelenlegi közjogi keretek között nem könnyű egy kisebbségi kormány működtetése, de kétségkívül megvalósítható. Egy kisebbségi kormány munkáját jelentősen segíthetné az MSZP-frakció mérete és az ellenzék megosztottsága." Mindez abban a tanulmányban szerepel, amit a Gyurcsány által jól ismert Demos Magyarország adott ki még tavaly decemberben. A Kisebbségi kormányzás Magyarországon és Európában című tanulmány alapfelvetése az volt, hogy az SZDSZ 2010 előtt kilép a koalícióból.
Bár a Demos szerint sem a politikai kultúránk, sem pedig hagyományaink nem túl kecsegtetőek a kisebbségi kormányzáshoz, mégsem tartja lehetetlennek a többség nélküli kormányzást. Igaz, hogy egységes programot nehezen lehet végrehajtani, de az SZDSZ-szel, vagy az MDF-fel kötött különalkukkal, üzletekkel, szívességcserékkel, esetleg szerződésekkel fontos szavazásokon biztosítható a többség. Ez akár még növelheti is a kormány mozgásterét. Ahhoz, hogy megbukjon a kisebbségi kormány, az ellenzék teljes összefogására lenne szükség, és egy közös miniszterelnök-jelöltre, márpedig ez most lehetetlennek tűnik, az SZDSZ-nek sem érdeke egy előrehozott választás.