Kovács: felülvizsgáljuk a kormány döntéseit
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
A politikus sajtótájékoztatóján örömét fejezte ki amiatt, hogy a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Választási Bizottság a választók akaratát kifejező eredményt hagyta jóvá. Így lezárult az a két hete tartó huzavona, illetve bizonytalanság, amelyben a Fidesz és a MIÉP megpróbálta választási vereségét győzelemmé magyarázni - fogalmazott a pártelnök.
Felhívta a figyelmet arra, 1990 óta soha ennyien nem szavaztak még a győztes pártra, mint most, hiszen az MSZP-re összesen 2 millió 361 ezren adták voksukat.
Elvárják a bűnösök felelősségre vonását
Kovács László felszólította a Fideszt: hagyják abba, hogy saját önző pártpolitikai érdekeiknek rendelik alá az ország érdekeit, ne osztogassák az állami vagyont és ne semmisítsenek meg rájuk nézve terhelő adatokat tartalmazó dokumentumokat.
A pártelnök azt ígérte, kivizsgálnak minden döntést, amely a választások első fordulója után született, megsemmisítik a törvénytelen szerződéseket, az igazságszolgáltatástól pedig azt várják, hogy felelősségre vonja a bűnösöket.
Arra is felszólította a kormányt, hogy ne vállaljon újabb és újabb kötelezettségeket, amelyek teljesítésére már nincs módja, így az a következő kabinetet terheli.
Hozzáfűzte: a Fidesznek már nincs joga saját programja megvalósításának folytatására, mert a választók a kormányváltás mellett döntöttek.
Az ellenzék ellenőrizhet
Kovács László kiemelte: az MSZP nem fél attól, hogy az ellenzék ellenőrizze a parlamenti munkát és a kormányt, hiszen ez alkotmányos lehetősége, ezért minden demokratikus eszközt biztosítanak ehhez.
Szavai szerint arra viszont nem kap lehetőséget a majdani ellenzék, hogy akadályozza a kormányzati munkát, megkérdőjelezze az új kormány legitimitását és elbizonytalanítsa a választókat.
Kérdésre válaszolva úgy vélekedett: a köztársasági elnök nem hallgathat abban az esetben, ha a Fidesz az emberek utcára vitelével a politikai stabilitást akarja megingatni.
Nem kell népi kezdeményezés
Kovács László nem tartja indokoltnak a választási eljárásról szóló törvény módosítására irányuló népi kezdeményezést, mert ennek napirendre vételére lehetőség van az Országgyűlésben is. Ezzel összefüggésben azt ígérte, az MSZP-nek nem lesz fegyvere az, hogy minden ellenzéki beadványt gondolkodás nélkül elutasít.
Álláspontja szerint a népi kezdeményezés sokkal inkább a hangulat felkorbácsolását, a választási eredmény megkérdőjelezését és a választók elbizonytalanítását szolgálja.
A pártelnök hangsúlyozta: azt szeretnék, ha béke és nyugalom lenne az országban és a másik oldalra szavazókkal együtt akarják szebbé, boldogabbá tenni hazánkat.
Kovács László beszámolt arról is, hogy az MSZP-frakció hétfőn tartja alakuló ülését, ahol megválasztják a képviselőcsoport új vezetőjét, kijelölik a parlamenti tisztségviselőket és elfogadnak egy megújított szervezeti és működési szabályzatot a fegyelmezettebb frakciómunka érdekében.
Mint mondta, megtervezik az új kormány első száz napjára ígért intézkedésekhez szükséges előterjesztések elkészítési és benyújtási rendjét. A pártelnök megfogalmazása szerint azzal számolnak, hogy az Országgyűlés május 15-i alakuló ülésén a köztársasági elnök Medgyessy Pétert bízza meg a kormányalakítással, majd május végére a koalíciós tárgyalások befejezését követően megalakulhat az új kabinet.
|