További Belföld cikkek
- Meghalt Horn Gyuláné, az egykori miniszterelnök özvegye
- Gázolt a vonat Győrben, a helyszínen nem közlekednek szerelvények
- A BKV-nál is beköszöntött az ünnepi hangulat, útjára indult a fényvillamos
- Döbbenetes állapotokról vallottak a mentésirányítók, így kénytelenek dolgozni
- Menőzni próbált a BMW-s, csúnya baleset lett a vége
Már szombaton megkezdődnek az országgyűlési választások, legalábbis külföldön. A megszabott határidőre nyolcezer-száztizenegy ember jelentkezett be az első fordulóra a másodikra százhatvanketten.
London, Brüsszel, New York
Az amerikai kontinensen szombaton, a többi földrészen vasárnap adhatják le szavazataikat a külföldön tartózkodó magyarok. A kilencven magyar külképviselet közül a legtöbben Londonban (1247), Brüsszelben (643), New Yorkban (438), Párizsban (411), Münchenben (409) és Bécsben (349) szavaznak, a legkevesebben Líbia fővárosában, Tripoliban (1), a marokkói Rabatban is csak három magyar adja le szavazatát.
A kisebbségi magyar területeken sem lesznek tömött sorok a külképviseletek előtt. Csíkszeredán 57, Eszéken 8, Pozsonyban 154, Szabadkán 42, Ungváron 27 magyar állampolgár szavaz az első fordulóban.
Nem lehet tudni, kire szavaztak
A külképviseleteken nem számolják meg a szavazatokat. A lezárt urnákat hazaküldik, és az Országos Választási Bizottság április 8-án átadja az illetékes választási bizottságok elnökeinek. Ha egy urna nem érkezik be április 6-án éjfélig az országos választási központba, akkor a szavazatokat megsemmisítik.
A külföldi szavazatokat az érintett választókerületek egy kijelölt szavazókörének szavazatai közé keverik, így nem lehet megtudni, hogy a külföldön szavazók melyik pártot részesítették előnyben.
II. kerületiek külföldön
A külföldiek szavazása miatt a második forduló után - a nagyon szoros csatát hozó választókerületek miatt - elképzelhető, hogy április 29-ig - a határon túlról beérkező szavazatok bekeveréséig és megszámlálásáig - nem lehet eredményt hirdetni.
Az I.- II. kerület közös részében 718 szavazat volt a különbség az SZDSZ-es Mécs Imre és a fideszes Nagy Gábor Tamás között, most 337 ember szavaz innen külföldön. A legtöbben a II. kerületiek adják le szavazataikat külföldön (405), de 2002-ben ott több mint kétezer szavazatos előnnyel győzött Balsai István (Fidesz-MDF).
Várpalota dönthet
Ha a várpalotai körzet ismét a 2002-eshez hasonló szoros eredményt hoz - a fideszes Gyapay Zoltán tíz szavazattal verte a szocialista Törzsök Károlynét -, akkor a választás után egy héttel derül ki a végeredmény, mivel huszonhét várpalotai szavaz majd külföldön a második fordulóban. Szélsőséges esetben rajtuk múlhat, hogy milyen kormánya lesz Magyarországnak.
Az ország leszakadó vidékeiről szavaznak a legkevesebben a külképviseleteken, a vásárosnaményi választókerületből például hárman, a püspökladányiból vagy a kunszentmártoniból négyen-négyen, a mátészalkaiból öten.