További Belföld cikkek
- Ügyészi fellebbezés után hét évet kapott a férfi, aki egy többlakásos ingatlant gyújtott fel
- Letartóztatásból is kapja a fizetését Óbuda polgármestere, üzent a III. kerületnek a főispán
- Elhagyhatta az országot a Sallai Nóra autójával ütköző BMW tulajdonosa
- Új szerepkörben tér vissza a hűtlen kezeléssel vádolt V. Naszályi Márta volt budavári polgármester
- Az anyja megrázó vallomásával folytatódott a zuglói gyilkossággal vádolt férfi tárgyalása
Két perben is jogerős, másodfokú ítélet született a Fővárosi Ítélőtáblán. Mindkét esetben a felperes Kupper András, a Fidesz korábbi fővárosi frakcióvezetője volt, és mindkét pert meg is nyerte a jelenleg XI. kerületi frakcióvezetőként tevékenykedő politikus - erről az Index kérdésére dr. Buczkó Péter, Kupper ügyvédje tájékoztatott.
Bőhmnek 600 ezret kell fizetnie
Az egyik per viszonylag egyszerű volt, egy 2006 márciusában adott tévéinterjúban ugyanis Bőhm András, az SZDSZ akkori fővárosi frakcióvezetője azt mondta Kupperről, hogy hozzá hasonlóan - Bőhmről bíróság állapította meg, hogy ilyen szabálytalan módon gyűjtötte a kopogtatócédulákat - a fideszes politikus is erdélyi magyarokkal szedette össze a választási kampányban a kopogtatócédulákat, és ezt Kupper "jópofa" dolognak tartotta, sőt, fel is jelentette őt.
A bíróság most kimondta, hogy a választási kampányban ezzel Bőhm olyan választási szabálytalanságokkal hozta megalapozatlanul összefüggésbe Kupper nevét, amelyek sértették személyiségi jogait. Minthogy Bőhm sem első, sem másodfokon nem tudta alátámasztani állításait, a bíróság 600 ezer forintos kártérítésre ítélte. Bőhmnek a Napkelte műsorában saját költségén kell elégtételt adnia Kuppernek.
Nácimosdatással és nyilasmentegetéssel vádolták
Buczkó Péter tájékoztatta az Indexet egy precedens értékű perről is, amelyet szintén Kupper nyert meg másfél tucatnyi közéleti személyiséggel, illetve véleményformáló értelmiségivel szemben. A Fővárosi Ítélőtábla ugyanis egyetemlegesen 800 ezer forintos kártérítésre kötelezett többek között olyan személyeket, mint Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság elnöke, Agárdi Péter irodalomtörténész, Szalai Erzsébet szociológus, Tamás Gáspár Miklós filozófus, Krausz Tamás történész és Tatai-Tóth András MSZP-s országgyűlési képviselő.
Agárdi és 15 társa ugyanis "nácimosdatással" és "nyilasmentegetéssel" vádolta meg Kuppert egy korábbi nyilatkozata miatt. Kupper ugyanis korábban közleményben szólította fel a Budapest felszabadulásának megünneplését bejelentő Demszky Gábort és más fővárosi vezetőket, hogy ne ünnepeljék Budapest szovjet megszállását, mert ezzel sértik többszázezer meghurcolt magyar áldozat emlékét.
Első fokon még vesztett Kupper
Kuppernek első fokon a Fővárosi Bíróság nem adott igazat, azzal az indokkal, hogy a nyilatkozat aláírói nem mentek túl a véleménynyilvánítás szabadságán, és Kupper amúgy is közszereplő, tehát többet kell elviselnie az átlagembereknél. Másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla viszont szóbeli indoklásában azt mondta ki: hogy a nácizmussal vagy más szélsőséges ideológiával összefüggésbe hozni egy politikust - mindenféle ténybeli tartalom nélkül - a legsúlyosabb és legkegyetlenebb vádak közé tartozik. Ezért 800 ezres kártérítést ítélt Kuppernek.
Kupper az eljárásban felhozta, hogy a szovjet megszállás a magyar történelemtankönyvekben szereplő kifejezés, és ezzel nem a nácikat akarta mosdatni, magyarázta Buczkó Péter. Az ügyvéd elmondta azt is, hogy Kupper András a perben a társadalmi közfelfogás bemutatására egy közvélemény-kutatásra is hivatkozott, miszerint ma Magyarországon körülbelül egyharmad-egyharmad azoknak az aránya, akik megszállásnak, illetve felszabadulásnak tekintik az 1945-ös eseményeket.
A társadalom további egyharmada nem tartja megfelelőnek egyik kifejezést sem. Mindezek alapján tehát nem egy marginális nézetet fogalmazott meg Kupper a közleményében, így az nem alapozott meg annyira szélsőséges reakciót és megfogalmazást az alperesek részéről, mint amit ők közös levelükben alkalmaztak - magyarázta Buczkó.