További Belföld cikkek
- Meghalt a KDNP egykori alelnöke
- Republikon Intézet: A Fidesz szavazótáborát semmi sem tudta elbizonytalanítani
- Mérgező anyag lehet egy boltokban árult konyhai eszközben, visszahívták a forgalomból
- Hajmeresztő videó: fékezés nélkül hajtott neki egy autós a kamionnak
- A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének fizetése még Orbán Viktorét is lekörözi
Zuschlag János bombariadót rendelt egyszer, hogy elhalasszák a Gyermek és Ifjúsági Konferencia vezetőválasztó gyűlését, mondta a Zuschlag-per másodrendű vádlottja, Lados István a pénteki tárgyaláson. A másodrendű vádlott a kilencedrendű vádlott védőjének kérdésére elmondta, erre azért volt szükség, mert Prácser László vádlott "nem jól állt" az ifjúsági szervezeteket tömörítő Gyermek és Ifjúsági Konferencia (GYIK) vezetőválasztó gyűlése előtt.
A bombariadó meg is volt, majd az elhalasztott és megismételt választáson már Prácser Lászlót választották meg a tömörülés elnökévé. Lados István vallomásában elmondta, hogy erről Zuschlag beszélt neki még 2003-ban, amikor Prácser László Zuschlagot meghívta az ifjúsági szervezeteket tömörítő GYIK vezetőválasztó gyűlésére. A másodrendű vádlott azt nem tudta, hogy konkrétan ki telefonált a bombariadó miatt, de nem tartotta valószínűnek, hogy Zuschlag tette, mert "az túlságosan kockázatos lett volna".
Széles eszközrendszerrel rendelkezett
Lados István másodrendű vádlott a bombariadós történetet azért említette, mert ezzel akarta bizonyítani, hogy Zuschlag Jánosnak széles "eszközrendszere volt" érdekei érvényesítéséhez. Prácser László kilencedrendű vádlott védőjének kérdéseire válaszolva Lados István részletesen beszélt a 2003 óta folyó pályázati tevékenységről, valamint Zuschlag Jánosnak a többi vádlotthoz fűződő viszonyáról is.
Lados beszámolt arról: Zuschlag és Prácser együttműködött abban, hogy az érdekeltségeikbe tartozó egyesületek pályázatai eredményesek legyenek. Lados szerint Prácser László egy nagyon jó pályázatíró csapatot működtetett. Prácser "csapata" Zuschlaghoz köthető civil szervezetek NCA-hoz beadott pályázatait is elkészítette, ezekért 35 százalék "sikerdíjat" kapott.
Édesanyja is megdöbben Lados memóriáján
A tizedrendű vádlott védője megkérdezte Ladostól, "öröklött tulajdonsága-e" hogy a nyomozati és a bírósági eljárásban is meglepő részletességgel és pontossággal emlékezett vissza az eseményekre. "Édesanyám mindig megdöbbenéssel konstatálja, hogy visszaemlékezek gyermekkorom eseményeire" - közölte a vádlott.
Lados a védő kérdésére beszámolt arról az időszakról, amikor Zuschlag javaslatára és anyagi támogatásával Erdélyben bujkált. Lados, miután világossá vált számára, hogy nem válnak valóra Zuschlag elképzelései az eljárás megszüntetéséről, visszajött Magyarországra, és feladta magát a hatóságoknál. Zuschlag despota volt, másokkal üvöltözött, büszke volt arra, hogy embereket kénye-kedve szerint rángat, és azokat a dolgokat is el tudta intézni, amelyeket más már nem tudott, mondta Lados.
Zuschlag és a „halasi parasztok”
"Az emberek és a társadalom fölé helyzete magát, kifejezte, hogy neki a feudális társadalom a tetsző" - emlékezett vissza Zuschlagra a védő kérdéseire válaszolva Lados. Ennek alátámasztására szó szerint idézte Zuschlag több alkalommal ismételt mondatát: "na, megyek le a parasztjaimhoz, Halasra".
A bíró bejelentette: Zuschlag János kihallgatása kedden kezdődik.
A vádhatóság bűnszervezet tagjaként, különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt nyújtott be vádiratot Zuschlag János és 15 társa ellen. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szerint a vádlottak civil szervezetek révén 75 millió forint állami támogatás jogosulatlanul megszerzésében közreműködtek.
Zuschlag János, aki egykor az MSZP országgyűlési képviselője, a párt megyei szervezetének ügyvezető elnöke, Kiskunhalason önkormányzati képviselő, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés szocialista frakciójának tagja is volt, 2007. szeptember 21-től előzetes letartóztatásban van. Lados Istvánt már korábban házi őrizetbe helyezték, mert minden vádpontra kiterjedő, részletes vallomást tett.