Feljelentést tett a dulakodásba keveredett fideszes is
További Belföld cikkek
- A bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
- Kóczián Péter: Magyar Pétert az emberek csinálták, maguknak
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, de már eloltották a tüzet
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
Budai Gyula, Lengyel Zoltán ügyvédje elmondta: csütörtökön átadta a képviselő által tett feljelentést és az orvosi látleletet is a Központi Nyomozó Ügyészségnek, mivel a rendőrség ezt eddig nem tette meg. Budai emellett tájékoztatta a Központi Nyomozó Ügyészség vezetőjét, hogy Lengyel Zoltán mindenben kész együttműködni a nyomozóhatósággal.
Az ügyvéd arra kérte az ügyészség vezetőjét, hogy hallgassák meg a képviselő azon hozzátartozóját, akit telefonon hívott, és aki elsőként látta, hogy milyen sérüléseket szenvedett a képviselő.
Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány a közszolgálati televízióban szerda este azt mondta, van tanú, aki látott részleteket a Lengyel Zoltánnal szembeni rendőri intézkedésből. Budai Gyula szerint nem a rendőrség dolga, hogy tanút találjon, szerinte a rendőrség dolga abban a pillanatban, amikor az ügyészségre továbbította az iratokat, befejeződött.
Hatásköri szabályok
Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Ügyészség vezetője az MTI-nek elmondta, személyesen vette át a rendőrségen tett feljelentés másolatát. Az ügyészség vezetőjének nyilatkozatából kiderült, hogy a rendőrség azért nem küldte el az iratokat a Központi Nyomozó Ügyészségnek, mert a hatásköri szabályok szerint a Budapesti Nyomozó Ügyészség jár el a képviselő által tett feljelentés ügyében. (A képviselő elleni nyomozás pedig a Központi Nyomozó Ügyészség hatóköre.)
Arra a kérdésére, hogy a budapesti rendőrfőkapitány által említett tanút meghallgatják-e, az ügyészség vezetője közölte, folyamatban lévő ügyről nem nyilatkozik.
Elrendelt nyomozás
Közben Lengyel feljelentése alapján is elrendelte a nyomozást a Budapesti Nyomozó Ügyészség -közölte a Fővárosi Főügyészség szóvivője csütörtök délután. Morvai Attila hozzátette: hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás bűntettének gyanúja miatt, ismeretlen tettesek ellen indítottak nyomozást.Lengyel Zoltán állítása szerint vasárnap éjjel 11 óra körül állította meg autóját három rendőr az Alagút utcánál. A rendőrök a képviselő elmondása szerint nem viseltek azonosító számot, vagy legalábbis nem volt látható, mert mindhármójukon láthatósági mellény volt. A honatyánál nem voltak papírok, ezért telefonon kérte egyik közeli hozzátartozóját, hogy vigye a helyszínre az iratait.
Budai Gyula, a fideszes képviselő ügyvédje az MTI-nek azt mondta: e-mailen náluk is jelentkezett egy szemtanú, aki állítása szerint hallotta Lengyel Zoltán segélykiáltásait, és látta, ahogyan a rendőrök elvezetik a politikust. Az ügyvéd közölte: amint megbizonyosodtak arról, hogy valóban szemtanúról van szó, akkor becsatolják az erről szóló dokumentumokat az ügyészségnek.
A politikus kedden az igazoltatás helyszínén újságíróknak elmondta: ragaszkodott ahhoz, hogy addig nem közli adatait, amíg a rendőrök nem igazolják magukat, ők azonban ezt állítása szerint nem tették meg, hanem kirángatták autójából, letépték kezéről fémszíjas óráját, földre teperték és fojtogatták, majd az I. kerületi rendőrkapitányságra vitték. Lengyel Zoltán ott tudta magát igazolni az időközben odaérkező hozzátartozója által bevitt útlevelével.
Bizonyítékgyűjtés Lengyel ellen
Lengyel Zoltán ellen az I. kerületi rendőrkapitány tett feljelentést hivatalos személy elleni erőszak miatt, mert a rendőrség szerint a politikus megütötte a vele szemben szabályosan intézkedő egyik rendőrt. Ebben az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség kedden elrendelte a nyomozást.
A helyzet nem egyszerű, mivel a mentelmi jogot élvező képviselő ellen csak akkor folytatható nyomozás, ha a mentelmi jogát felfüggesztették. Az erre irányuló előterjesztést alapos vizsgálat után a legfőbb ügyész továbbítja az Országgyűlés elnökének, de csak akkor, ha a gyanú megalapozottá válik. A megalapozott gyanúhoz a bizonyítékokat össze kell gyűjteni, egy feljelentés önmagában nem elég a mentelmi jog felfüggesztéséhez.
Arról, hogy mennyi időt vehet igénybe a bizonyítékok összegyűjtése, Keresztes Imre kedden azt mondta: két hónapos határidő áll a rendelkezésükre és igyekeznek ez idő alatt befejezni a nyomozást.